Необходими ли са субсидии в пчеларството? Каква роля имат и кой трябва да ги получава? Ако ли не. Защо?
Моля постовете ви да бъдат към темата, а не като отговори към мен. Аз само пускам темата.
Преглед за печат
Необходими ли са субсидии в пчеларството? Каква роля имат и кой трябва да ги получава? Ако ли не. Защо?
Моля постовете ви да бъдат към темата, а не като отговори към мен. Аз само пускам темата.
Я дай дефиниция на думата "субсидии".
Ако става въпрос за проекти ( от рода на Сапард) за изграждане на пчелин или пчеларска база с обурудване, които задължително да са за юридически лица с определен капацитет и задължение проека да съществува поне 5 години. Да има и определен брой наети работници съм за.
Но за раздаване на пари на (калпак) кошер или всевъзможни други, деминимис и т.н. съм твърдо против. Защото това води само до подържането на някакви живи бройки и нищо повече. Няма реална селекция, не се гонят по-добри резултати, не се бракуват болните и недъгавите, само заради едните пари. Това вреди на целия сектор.
Субсидиите изкривяват пазара и са предпоставка за корупция.Най ефективен способ за подпомагане на даден отрасъл е минималната изкупна цена,но затова е нужна силна ДЪРЖАВА.
Аз мисля, че ако някой има нужда от финансова помощ, е добре да има и някой който да дава такава. Това че, пътя към ада е осеян с добри намерения не е тайна за никой. А субсидии нека да получава всеки, който спазва буквата на закона. Такъв сигурно и данъци ще плаща, работна ръка ще наема, и ще движи икономиката на родината.
Субсидии за брой пч.семейства - против.
Подпомагане на килограм продаден законно мед от законен производител - допустимо.
Субсидии според мен трябва да вземат пчелари с над 200 кошера и повече от един пчелин без странични доходи от друга дейност.А финансова помощ да се дава на всички които са под 100 кошера и само един пчелин без странична доходи от друга дейност.Също финансовата помощ трябва да се от пуска целогодишно на нуждаещите за момента от нея.Примерно 80% смъртност през зимата.Човека си подава документите и тя му се изплаща.Не може да имаш 80% смъртност зимата и да си вземеш помоща септември октомври и то за живи семейства само/разбира се ако си вадиш хляба с пчеларсто/.
Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика, създава предпоставка за бюрокрация и корупция. Образно казано, даването на субсидии означава, да бъдат взети пари от едни хора, за да бъдат дадени на други. Аз съм против субсидиите във всичките им разновидности.
Най-лесния начин да се унищожи един отрасъл е да се дадат субсидии. Разрушва се връзката клиент производител. Този дето взема субсидия не го интересува качество и клиент, а да вземе субсидията. Тези които не вземат субсидия не са конкурентни и преминават в друг бранш или почват да играят за субсидия. После субсидията се спира и бранша е унищожен. Кой ли има полза от такъв сценарий?
Рости, позволи ми да допълня, че в някои райони в Българи разчитат на пчелен прашец а не на пчелен мед. Така, че по-правилното и справедливо би било да се дава субсидия на РЕАЛИЗИРАНА продукция.
... В съвременната икономика съществованието на селското стопанство е немислимо без субсидиране на отрасъла. Селското стопанство се самоизяжда и няма толкова добавена стойност, каквато има в търговията, машиностроенето и други отрасли на икономиката, различни от селското стопанство.
Селското стопанство не е способно да се възпроизвежда без странична помощ.
Мое лично мнение е че пчеларството трябва да се субсидира (макар и никога да не съм се възползвал от това), но правилата трябва да са МНОГО ПРОСТИ и нарушенията да се санкционират ЖЕСТОКО.
Преди време бях написал един пост за един колега пчелар от Великобритания, който продавал пчелен мед, като собствено производство, но го бил закупил от Аржентина на много по-ниска цена. Негов съсед го издал (заел е гражданска позиция) и на споменатия пчелар е наложена доживотна забрана да продава пчелен мед и да се възползва от каквито и да са подпомагания (пък нека да си произвежда мед колкото си иска).
...Аз поемам отговорност да участвам в такава група за създаване на ясни правила в отрасъла, но мисля, че няма кой да ме покани...
Най справедливо е да бъде точно на брой пчелно семейство,както е на земеделците на декар,без да се интересуват от добивите им .
Какво ли означава минималната изкупна цена за зърнени култури и мляко в една
Франция?
Защо тази цена веднъж определена да бъде сумата от пазарната цена на продаден мед и съответната държавна помощ?
Дали такъв тип помощ няма да е и по евтин за държавата и по ефективен
Не зная дали има такова нещо във Франция, но и да има за зърнените храни и млякото е оправдано. Това са продукти от първа необходимост и такава мярка е някакъв протекционизъм, борба със спекулата. С меда не стоят така нещата. Без мед може, без хляб - не! Ако се въведе такава цена, то тогава ще трябва да я има и за всички други хранителни продукти, добивани от земеделците. Пазарната икономика отиде на кино и ще се върнем към принципите на социализма.
Селското стопанство се субсидира с няколко идеи.
Първата е да е евтина храната, за да е доволен народа и да не се бунтува. Най-лесно се бунтуват гладните. Затова тези, които държат хляба и ножа, се грижат да има възможно най-малко гладни. Империи са се управлявали с девиза "Хляб и зрелища".
Втората причина е, че някъде другаде произвеждат по-евтина селскостопанска продукция и ако има отворен пазар, на някои места земеделието просто няма да е рентабилно и земята ще запустее. В момент на криза/война/ може да се окаже фатално, ако нямаш собствено производство на храна.
Трета причина е, че собственик на много земя /напр. в Англия/ е управляващата аристокрация и тя има интерес да взема рента от земята. И при нас така стана, някои накупиха огромно количество земя и сега живеят от високата рента, която обаче няма да е висока, ако изчезнат субсидиите.
Причини много, но субсидиите ще останат, поне докато стандартът на живот по цялата Земя поне малко се изравни. И понеже за пчеларите почти няма субсидии - ревем заради евтин внос на мед от държави с по-нисък стандарт на живот. А такива колкото искаш. Ние няма да променим света, поне да се натискаме да докачим нещо покрай другите субсидирани под предлог, че е несправедливо.
Как да не е социализъм? Ако определената от държавата минимална цена не се хареса на търговците, те просто ще спрат да изкупуват мед, защото може да са и на загуба. Тогава кой ще го изкупува? Трябва държава да го изкупува на тази цена иначе целия отрасъл ще отиде "на кино". А защо само меда ще попитат производителите на месо, плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения, билки и гъби? Как ще ги убедиш, че за пчеларите може, а за тях - не?
Да се върнем към "Нектаркооп" ли?
Субсидии трябва да има и то само за големите пчелни стопанства.Тия стопанства имат работници,големи разходи при слаба година,плащат по големи данъци и др.
Малките ако искат да станат като големите си има програми за развитие.Не може да смучеш от две места едновременно.
От много години говоря че е нелогично балканския и полския букет да са на една цена. Многократно съм задавал въпроса и на Апитрейд тук във форума. За пръв път тази година Апитрейд направиха по-висока цена за балкански букет. За сега разликата е малка но вярвам че ще се оправят нещата и тогава и няма да е проблем че в тези райони добива е по-малък.
Пазарната икономика и субсидиите са взаимно изключващи се понятия. Пазарната икономика свършва тогава, когато започне раздаването на субсидии. Има много по-добри начини за подпомагане на пчеларството, без раздаване на субсидии. Това са ограничаване вноса на мед от страни извън ЕС, премахване възможността за смесване на български и вносен мед от страна на преработвателите, държавен контрол върху използването на инсектициди от фермерите и много други.
Хайде стига само "чесане на езици" - производителите на плодове, зеленчуци, етерично-маслени растения и билки получават СЕП, който според обработваните декари започва от 32лв/дк преминава през 45лв/дк и може да достигне до към 62-62лв... Отделно производителите на плодове, зеленчуци и месо имат обвързана подкрепа - която се дава срещу реализирана продукция(което пък води до мега ъпсурди като фактуриране на хиляди килограми домати например на цена от 1ст/кг - някой, някъде да е видял такава цена по пазари, борси и тържища...?!?) и надхвърля стотици левове на декар, така че производителите на плодове и зеленчуци въобще не са за оплакване - не че им е кой знае колко розово положението, но получават и пари за препарати и торове, производителите на картофи получават средства за закупуване на семена...
Пчеларството е един от малкото, а може би и единственният сектор на селското стопанство който не получава нито директни плащания, нито обвързана подкрепа за реализирана качественна продукция - защото, ако се субсиди а продукция голяма част от сектора ще излезе на светло, и статистики(МЗХГ стакмистики) цитирани ми от "корифеии" в бранша ще са с различни и доста по реални цифри...
Напълно съгласен, но тук се пише за субсидий. Няма как веднага някой от село да не каже, че ти като вадиш 5 пъти повече мед(като количество)от него ще вземаш 5 пъти по голяма субсидия и мислиш само за това как да вземеш повече пари от него. Напълно нормална човешка гледна точка.
Искрене,
Не си проследил постовете! Аз не съм против субсидиите. Те са обществено необходимо зло - казвал съм това и друг път. Има ли ги в една страна от ЕС, трябва да ги има във всички. Моят коментар е по повод идеята на колегата за минимални изкупни цени. Такова животно при пазарна икономика не може да има! Мислете с главите си!
Да, за минималните изкупни цени, те трябва да са функция на пазара - на сблъсъка на търсенето и предлагането, а не "спуснати" отгоре, и примерно можем да приемем, че минималната изкупна цена е тази, най-ниската на която се реалицират реални сделки, и това което се подочува от тук-от-там, колкото и тревожно да звучи, е че на места има сделки на 3,60лв/кг. - предполагам става въпрос не за пчелен мед, ами за някакъв "захарен микс"...
Цените на едро ще изсветлеят само ако се създаде борса за пчелни продукти. Там е мястото, където трябва да се срещнат интересите на пчелари и търговци на едро.
Приносът на пчелите за глобалното опрашване се оценява на 265 млрд. евро
84% от всички култивирани растения в Европа се опрашват от пчели
Но субсидиите отиват в ЗЪРНОПРОИЗВОДСТВОТО което убива своите източници на високи и качествени добиви. Около 1 000 000 лева предстои да бъдат разплатени на тютюнопроизводителите през идната седмица, след като бъдат преведени 150 000 и.т.н.............
В световен мащаб три от четири от нашите хранителни култури зависят от опрашители като пчели. В Европа 84% от всички култивирани растения се опрашват от пчели.
Пчелите и другите опрашители играят огромна роля в предлагането на храни и глобалната икономика. Опрашването засяга както количеството, така и качеството на културите. Не е изненадващо, че неадекватното опрашване на някои култури води до по-ниски добиви.
Промишленото земеделие заплашва пчелите, като ги лишава от ценни източници на храна и ги излага на токсични химикали. В резултат на това пчелите и другите опрашители са под сериозна заплаха. Това застрашава нашето предлагане на храни и екологичното равновесие. Изводите направете сами. Необходими ли са субсидии в пчеларството? Или по точно имаме ли шанс без субсидии?
Колега , аз никога не съм бил против това , че някои пчелари работят по мнайсет схеми .
Колкото пари са взели , това си е тяхна работа .Халал да е .
Едно , не съм съгласен с теб - Цяла Европа , да не кажа целият цивилизован Свят дотира своето селско стопанство .
Атанасов и ти се водиш за интелИгент .
На мен ми писна всяка година да се занимавам с нова документация .
Защо ли ?
Защото , няма ясни правила !
Щом момчета могат да вземат нещо - напред .
Вземи и ти !
Бургас и ГЕРБ сте ръка за ръка .
Категорично съм против всякакъв вид субсидии в пчеларството,поради причината че всякакви измамници и мошенници тръгнаха да пчеларстват преди няколко години заради субсидиите,една минимална продажна цена медът определена от държавата би била от по голяма полза на пчеларя.Също и забрана за внос на чужд мед от Китай и Украйна.
Точно напротив - площите с плодове и зеленчуци са се увеличили поне двойно(според мои наблюдения - ще ти потърся и официална статистика, понеже забелязвам че обичаш да си "контра"). Страшно много на брой големи зърнопроизводители се преориентират с част от стопанствата си към отглеждането на плодове и зеленчуци(и то с хиляди декари).
Докато пчелните семейства по-скоро са излезли "на светло", по една или друга причина са регистрирани/вписани в регистъра на БАБХ - а, собствениците им са и законово длъжни да ги регистрират, от години доцента(проф. Пламен Петров) твърди, че общият брой на регистрираните и нерегистрираните пчелни семейства в България е над 1 000 000(един милион)!!!
1 мил ако ще стават,няма смисъл от субсидии,а от правене на кошери и отводки.;)
Ако са наистина толкова г-н Мутафов защо се продължава да има пари за Пчеларски Програми?Къде са тия добиви от 1 мил пчелни семейста?Къде е тая смъртност на 100-150 хим пчелни семейства?На каква база трябва да се дават субсидии на сектор за които е в пълно неведение държавата.
Личи си ,че скоро сте се дипломирали/не се заяждам/ цитирате професори,но да ли е така в БГ.Да ли не сте разбрали професора грешно 1 мил пчелни кошера ,а не 1 мил пчелни семейства.
Аз съм по скоро против и без субсидия от всякакъв род се оправям. Така че мога и без тях, за мен те водят само до порочни практики и въобще не водят до някакъв напредък в сектора. Е давам пример, Нова Зеландия е забранила субсидирането под каквато и да е мярка от 30 години, да не би земеделието да им е по изостанало от нашето. Ако се резне кранчето много хора който се занимават ще ликвидират всичко, това не важи само за пчеларите
Точно така е колега.Не може да имаш 200кошера пролетта живи и да чакаш държавата да те субсидира.Не може да вземаш пари по 5 мярки и пак да искаш да цуцкаш.
Гледай за финансовата помощ на пчелари съм твърдо ,,ЗА,,.Имаш 100% смъртност викаш комисия,турят ти 5-6 подписа барабар с на кмета и чак тогава държавата да ти помогне.
Друмев, много искаш, ама тъй и тъй си почнал с искането, поне си поискай ризата от мода. :bigsmile: г-н ДЖрумев
За плодовете и зеленчуците, говоря по лични наблюдения. Може и да си прав не споря. Отнсно бр. на пчелните семейства, не се съмнявам, че са над милион. От кога точно е така не знам, но примерно съм убеден, че преди 10 години не са били толкова. Вероятно са били на половина. Очевиден факт (независимо от причините), е че са се умножили. Та тогава резонния въпрос е: Колко целим да станат? Територията на страната не се е уеличила и няма как да стане. А пчелната паша не се е увеличила. Да не говорим, за изсечени и опожарени акациеви и липови гори. Ти да си виждал новосъздадено липово или акациево насаждение? Та какво се цели с НПП с парите за отвотки например?
Дака за отравянията. Те не идват сами, някой ги причинява. Та този някой да плати щетите на 100% и на всички засегнати, а и една солидна глоба на държавата. Пък после ако иска пак да трови.
Юри , съгласен съм с теб .
Колкото до субсидиите след , като държавата ги отпуска всеки да се възползва .
Аз , никога не съм работил по програми , а и нямам намерение .
Даскале, не завиждам на никой за взети пари от държавата. Само не разбирам защо, тези които са взели, сега най-много реват, че пчеларството било в упадък. Свършиха парите или какво? То както е тръгнало, след няколко години, кошерите ще станат повече от хората.;)
Ще видим след 2020 г. , който умее занаята ще го бъде .
И след 2020 , където е текло ще тече, но пчелините не намаляват, а се увеличават.
Според мед пролетта намаляват пчелите,а се увеличават кошерите.Както вика брата ,,Топлим вода и разхлаждаме,,
Сега те разбрах ! :acute:
https://www.fermer.bg/пчелният-мед-н...но-поск Първо питам, как е възможно изкупната цена на едро да пада ,а на дребно да се повишава?Това не е ли кражба? Някой по веригата изсмуква ,краде парите на производителите на мед! Второ- РАЗДЕЛЯЙ И ВЛАДЕЙ .За едни пчелари в сектора независимо какви са те "биологични" или не, ще има средства- субсидии, забележете 70ЛВ И ДВОЙНО ПО- ВИСОКА ИЗКУПНА ЦЕНА, А за останалите абсолютно нищо.Това си е чиста конфронтация в сектора. Всички регистрирани плащаме данъци и осигуровки. Е, не може с комшията да работим една и съща работа, да третираме с екостоп и двамата имаме горе- долу един и същи добив, но той взема 7000лв субсидия и иска да изкупи и моя мед, защото имал по -добър пазар.Е, какво става? Нормално ли е това?Миналата година де мини мис заедно с фирмите изкупуващи мед ни принуди да продаваме мед на 3,80, за да вземем документ за проби, който фирмите не искат да дават, когато вземат меда.Тая година какво да очакваме, каква секира ни готви мзх?
Аз , не виждам лошо човек да пита .
Народната приказка е , че - С питане до Цариград се стига .
Сега , явно има нов вариант . По съвременно му -кавърверсия .
Пък знае ли човек ?!?
Субсидии, аз съм за ако се дават на всички регистрирани пчелини, на брой жив кошер март месец. Иначе съм против ако са само за някой, дори и за процент смъртност съм против. Реално контрола на държавата във нашия сектор е сведен до рушвета на чиновника, без значение по коя програма е и затова целия сектор е на това дередже. Демек, каквито хората такава е и държавата! Не виждам въобще що се дърлите, за био, субсидии, демаксимус, де минимус и т.н. простотии?
А колкото за след 2020, не се тревожете, ще измислят нови врътки, оп програми, и както се казва, дето е текло, пак ще тече...
Е как на жив:bigsmile:То няма и умрели ти на жив.По е справедливо да се дават и за загиналите и за живите.
Колега nikawar,
Аз като гражданин на тази държава се чувствам обиден от Вашия пост "...Демек, каквито хората такава е и държавата..."
Първо - ДЕМЕК е стара Българска дума или остатък от някакво чуждо влияние.
Второ - Аз не изпитвам и не усещан никаква принадлежност към управляващите ни политици, държавни и общински служител и за това ми е обидно, че ме поставяте под общ знаменател.
Може ли да ни споделите, Вие какво се опитахте да промените и отстоявате ли гражданската си позиция, винаги и когато трябва, за да промените текущото състояние.
...Мислят ли уважаваните модератори, че би било интересно да се пусне тема от сорта "Устояване на гражданска позиция и изразяване на недоволство", за да видим, кой къде се намира и достойни ли сме да се наречем БЪЛГАРИ (все пак след 2 дни имаме Национален празник).
След седем страници изписани с общи приказки и декларации от вида "Аз съм за субсидиите" и "Аз съм против субсидиите" трябва да се върнем тук. И някой да се заеме с анализа за какви субсидии през този програмен период става дума, каква е тяхната цел и смисъл, от къде идват парите и какъв ефект се преследва с тяхното даване от страна на държавата. Вземете и анализирайте НПП точка по точка. Там е зарито кучето. Директни субсидии от ЕС за пчеларството НЯМА. Има ПРСР, но това е друга бира. Де минимис не е субсидия, а помощ от държавата за покриване на определени загуби.
Колега, имаш пълнотоправо да се обиждаш от каквото сметнеш за обидно! Но това няма да промени фактите!
1. Само си припомни опитите за протести от пчеларски организации, смешна работа, 10-20 човека на протест! /тука да отбележа че и аз не съм присъствал, причина: не съвпадане на позиция!/
2. Липса на единна позиция по развитието на сектора от страна на десетките пчеларски организации и "вождове" !
3. Пълната мъгла по раздаването на каквито и да е средства и липса на какъвто и да е контрол по тези давания!
4. Ако пак се чустваш обиден, върни се на т. 1
Искам да кажа, че затова положение в сектора сме си виновни НИЕ И САМО НИЕ, както и за батака в цялата Държава!
Сега по твоите точки:
1. Много думи са заимствани от Турски, Руски, Френски, Английски и т.н.
Справка в нета: https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%...BC%D0%B5%D0%BA /Турцизъм/
2. Колега къде беше по изборите, гласува ли? Как да не си съпричастен със управлявашите, та те са Българско правителство, одобряваш или не тяхната политика, те са лицето на България!
3. Да колега, отстоявам винаги когато мога гражданската си позиция, ходя по протести на които смятам че са моя протест, а не по партийни и други линии, стремя се винаги когато видя повод да показвам на четирите си деца си че сме Велик и силен народ, с корени толкова далече в миналото, че е трудно да се проследят!
Субсидирането в нашата държава изкривява производството. Щом се удари тъпана че дадена земеделска ще се субсидира или подпомага от държавата, изкупвачи търговци и всякаква сволоч която е следващото звено след производителя бие балтията на производителя като срива изкупната цена. Мотивът им е, че ЗС/ЗП ще вземат да станат по богати. Така че аз съм ТВЪРДО ПРОТИВ всякакви мерки и всякакви субсидии в нашата държава. Мерките и схемите за субсидиране фактор за надуване на цени на техника у нас и сриване на изкупни цени.
А пропо в България не се ли възприеме кооператива като начин на обединение на дребните просто нямаме шанс самостоятелно да се развиваме. Но това няма как да стане щото винаги ще има зрънца от типа селски тарикат.
Не съм чул зърнопроизводител да не иска субсидия,а повечето пчелари май са за
Прав си донякъде, за зърнарите, но те си имат "лостове", чрез които влияят на процеса. Един от тях е сваляне на рентата за единица площ, която дават на собственика на обработваемата земя.
До скоро ни принуждаваха да сключваме дългосрочни рентни договори, за да не идем при друг. От скоро обаче,, договорите са едногодишни, заради невидението със субсидирането.
Пчеларя обаче, не виждам как би повлиял на субсидирането в положителна за него посока. Именно заради това по- добре да го няма.
И аз съм - ЗА. Да се дават на всеки. Ако повече вземат по малко субсидийка ще се развие повече сектора, отколкото да вземат единици и да се тъпче на едно място. Защо? Защото малката субсидийка по вероятно е да се вложи в кошера и повече кошери ще дръпнат напред, отколкото да се дадат на по крупни, които и по трудно усвояват пашата поради прекомерното разположение на кошери на едно място и загуба на пари не по предназначение.
Цена на меда нямаме,деминимис нямаме,една НПП и то само някой се докопват до нещо,всичко все вдига ,потъваме от всякаде
За деминимис още не е сигурно, че няма да има.Лошото е, че при тая голяма зимна смъртност държавата не помогна с нищо на пчеларите освен с контрола над зърнарите към нерегламентираните пръскания.
За пчеларите програмите са сбъркани. Те са по принцип земеделски производители, но програмите с пари, насочени към земеделските производители са прекалено мащабни и малките производители като пчеларите остават под чертата. Пчеларските програми пък са много микроскопични като пари и не предлагат нищо съществено на един пчелар, така че той да "дръпне" нагоре, освен ако не е начинаещ. С изключение на "Млад фермер" май няма програма, която да се занимава със суми от порядъка на 10 - 30 хил. лв. Според мен не се отчита спецификата на тази дейност, която е полезна, но е трудно да бъде извършвана в индустриалните мащаби на съвременното земеделие.
Анджек! Егати подпомагането от Европата. Според мен, би следвало до сега земеделските стопани, да са се сдобили с необходимото, за да са конкурентноспособни, ако не - техен проблем.
Нека останат тия, които могат да са.
Няма как, в долината на розите, да се очакват изкуствени добиви на пшеница, а в Добруджа - на рози.
Гледате ли, гледате ли НОВА ТВ? Как се раздават субсидии?
Тюю, изпуснах. Що не ми прати "стреличка"? В нета го има https://nova.bg/news/view/2017/10/15...0%D1%80%D0%B8/
Да гледах. Ами няма нищо незаконно. ;)
Игличката наближава балона май?;)
Вече гледах репортажа! Ха да видим, какво ще стане? - нищо. То щерката, много се охранила бе. Аз, ако имах такова щастливо прасе - ехее. В ПЧЕЛАРСТВОТО е същата схема, ей!
https://www.youtube.com/watch?v=LA8lyQoxGgw
https://www.youtube.com/watch?v=LA8lyQoxGgw
Нищо сигурно няма. Днеска Станишев се изказа сутринта по радиото, че ще има съвещание ли, какво ли, на високо равнище в ЕС и ще се говори за намаляване на евросубсидиите след напускането на англичаните. Но не вярвам да се случи за земеделските субсидии. Западните фермери ще изреват на умряло на секундата. А неудобно някак за едни да има, за други да няма.
То и в пчеларството е така! За едни да има, щото видиш ли, имали сертификат и им купуват меда на 50%, над ония амсалаци, дето нямат сертификат. Нищо че пчелите им вършеят в един харман, ама за сметка на това, имали сертификат. `Бахти сертификата. Пак, да ви пусна ли клипа на Слави? - "Няма, такава, държава" Ей АМСАЛАЦИ, защо гледате пчели бре? Пак казвам - ДА НЯМА субсидиране за земеделието, било то зърнари, пчелари, животновъди, пеперудовъди, гълъбари и тем подобни!
Това е както сега е "модерно" да се класипицира, като ФАЛШИВА НОВИНА! - правилно си се ориентирал, от кого е пусната, защото целта й е точно да обслужи техните интереси или по-точно да "натисне" цената на земята надолу, а от там и рентите, защото в някой райони има и ренти от порядъка на 80-100лв/дк.
Поне за сега няма индикации за тотално спиране на субсидиите за земеделието, просто е възможно леко да бъдат намалени поради това, че през следващият програмен период 2021-2027година в Бюджета на ЕС нямя да я има вноската на Великобритания и начините за компенсирането й са два: или да се вдигнат пропорционално вноските на другите държави или да се намалят разходите. А, още едно допълнение към цитираната от теб дата 01.01.2020 г. - тогава започва последната година от програмният период 2014-2020година, та дори и да има някакви промени - то те ще започнат от началото на 2021година...
Това твърдение за предстоящото спиране на субсидиите в земеделието от 2020 или 2021 г. съм го чувал от арендатори - зърнопроизводители. Не съм сигурен, дали е вярно.
Аз си мисля, че субсидиите не само, че ще бъдат спрени, но ще започне и обратен процес. Само така си мисля.;)
Субсидии в селското стопанство ще има, защото иначе ще трябва да се внася не само газ, а и "мамбо". Ще има и дефицит, и глад, и току виж някоя октомврийска революция. Едва ли в Европа искат такъв сценарий, и без това се клатят основите.
Той обратния процес си върви заедно с другия. Дава се с едната ръка само в една посока, като за сметка на това се унищожават цели други отрасли. Последен пример - преди две години се раздаваха премии не за произведено мляко, а за да не произвеждаш мляко. Сега се усетиха и пропищяха - млякото и маслото драстично поскъпват! Унищожихме огромните стада овце, които имахме, а плащаме на едни хора едни пари да опазват червеногушите гъски. Хранехме Европа и Русия с пресни зеленчуци и плодове, сега ядем турски, гръцки и македински. Какво се случи с пчеларството няма да коментирам - вие си го знаете по-добре от мен!
До колкото съм запознат няма да спрат субсидиите, а ще спрат предприсъединителните мерки.Т.е спират Млад фермер,6.3,141,112,4.1 и прочие.Идеята на тези мерки беше да достигнем оборудването и механизирането на стопанствата от комунистическият режим/т.е никаква механизация в обикновеният човек/до развитите страни-трактори,комбайни,халета,с лози,хладилни складове,заводи за преработка и прочие.И още 2000 година срока беше 20 години.За това време трябваше да достигнем нивата на развитие на селското/ и не само селското стопанство/ на развитите страни.След този период няма да има инвестиционни мерки.Който купил,строил с евро пари-купил.От тук нататък/2020/ само с банкови и собствени средства.
Остават само субсидиите за единица площ /на декар,на брой глава.../
Но пък се говори ще те ще се увеличат,за да догоним плащнията на старите страни членки.
Та който се цели в Млад фермер и 6.3 да бърза,че това са последните приеми-други няма да има.
Не така ми се ще, а така трябва да бъде. На някои други им се ще да е така както си го мислиш - едни да взимат, а други да връщат, дори не знаейки за това. Павлов е прав наистина защото този процес си върви дори и без да са раздавани пари. Но мисълта ми е друга по горе, че неправомерно взетите пари ще се връщат по по друг начин, а не както си искат някои - ние да си напълним гушите, а простаците да плащат. До кога така? Нагледния пример на видеото. Нима е само тази? Че то повечето схеми са така. Но на теб ли да го казвам? Но давай - ще се правим на умрели лисици.
Госпожата е уволнена. Остава сега да тръгне да съди държавата.
Ако чакате да се върнат откраднатите пари в последните тридесетина години, ще има да почакате. То бива оптимизъм, ама чак толкова?nono;
Образно казано, даването на субсидии означава, държавата да вземе пари от едни хора, за да ги раздаде на други, като задържи част от тях за себе си, за собствени разходи, свързани с раздаването им. Това не е пазарна икономика!