Досега не съм третирал с мравчена киселина.Моля да ми обясните- концентрация, време, температура...Благодаря предварително.
Преглед за печат
Досега не съм третирал с мравчена киселина.Моля да ми обясните- концентрация, време, температура...Благодаря предварително.
Наистина киселината е опасна за още новите ,но това да не те плаши.Аз конкретно третирах в опасните температурни зони и няма никви жертви.Сложих я най-горе в/у магазините.Имаше и платно .Тя беше под платното.В друг от кошерите си я сложих в едно от отделенията на покривната табла.Но премахнах отдолу дъските.Само мрежа.Това за ДБ.Реакцията на пчелите беше първо дразнещо .Но това за един час.До един ден преминава екстремалното поведение и всичко утихва.Операцията я повторих поне още три пъти.Дозите са около 15куб. 60% киселина поставена в капачка от винтов буркан и налята в/у домакинска кърпа за попиване.Семействата бяха почти еднакви и затова не съм променял количеството.
От мен това.
Аз третирах с 60% мравчена кисилина около 3-5 септември като напоих домакински гъби/с дебелина 4-5мм./ с 20-25мл течност и ги сложих в наилонов плик на които отгоре е прорязан отвор.На 12 септември сложих и ленти Варостоп по 3 а на някой по силни по 4.Имам и въпрос към по опитните- дали след 20 октомври/като 10 дена преди това съм махнал лентите/ при хубав ден с температури около 18-20градуса мога пак да третирам с мр. кесилина или няма да има нужда?
Ами ти ще третираш профилактично.А това както го питаш е когато няма или почти няма пило.Значи нужда има ,но ефекта вече е по-различен Поразяваш тези В/у пчелите.Все пак една намалена доза ще е добре за теб и за тях. wink;
Да и аз така мисля да направя -да третирам профилактично с по малка доза 15мл.
За мен киселината е достатъчна за поразяване на акара.Аз не вземам други средства.Когато е по-висока температурата тя се изпарява много бързо.Но и това кратко облъхване си казва думата.
http://pchelari.com/snimka/images/eq...hir2n1jmem.jpg
Това е инструкцията за ползване на плаките FURMITOM на базата на мравчената киселина.
От къде мога да си закупя /поръчам/ мравчена кисилина и каква е цената. Преди 2 год при мене беше на 15лв -1 л.
Като гледам указанията за употреба на "Фурмитом", мисля че е по-практичен от "чистата" мравчена к-на, освен ако не ти трябва с друга цел.Цитат:
Първоначално публикувано от mmm.1979
Никога не съм работил с мравчена к-на, но ако я използвам, бих предпочел "Фурмитом".
На пчеларските магазини има - струва към 13-14лв. Сигурно и в Плевен ще има .
цената е 4.20лв. за литър 85%
Използвам я и при съхранението на питите но и от 2 год и третирам с нея .Доволен съм от резултатите и затова искам отново да си взема че няма да ми стигне за пролетното третиране.А относно цената мой познат ми каза че е купувал по 5 лв за литър а цена от 15 лв ми се стори доста завишена.Цитат:
Първоначално публикувано от vanHanegem
В Русе има един склад,от където я купувам по 4,8 лв. за литър.
Mite away II също е на основата на мравчата киселина (мисля че носещия агент беше захарна питка).
Там се дават практически съвети за употреба.
Много е важно входа на кошера да бъде напълно отворен, за да може пчелите да си вземат въздух за да не се задушат от парите.
Макар мравчата киселина да е биологичен метод за борба, лошото е че освен вароата убива и трахейния акар.
Това, че убива трахейния акар, лошо ли е?Цитат:
Първоначално публикувано от scutellator
Мисля,че изобщо не е лошо!
Този акар паразитира в дихателните органи на пчелата и затруднява доброто състояние на индивида.Не ми е известно неговата необходимост за доброто здраве на пчелата.Както всички паразити и той не е желан.Моята оценка за използването на мравчената киселина е ОТЛИЧНА.Нейното използване е голямо облекчение, както на бюджета за пчелина ,така и за добрите резултати.Като никога досега семействата ми са завидно силни.И смятам,че това се дължи на нея.Ще допълня само ,че провеждам и праралелни мероприятия за повишаване на благосъстоянието на индивидите.Това са увеличаване на количеството на пилото,подмяна на майките в този период и много други.Но резултата е налице.
използването на химия е като употребата на наркотик. В началото е хубаво, но после не чак толкова, но продължаваш да го вземаш не защото ти харесва, а защото ти се налага. За да може да мислиш, да се храниш, да спиш- всичко онова което нормалните хора по принцип вършат.Цитат:
Първоначално публикувано от iris
Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с трахейния акар, то премахвайки този натиск, който той извършва, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с него. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези пчели, които не се справят чак толкова добре с този акар(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).
Пълната стерилна среда не е от полза за никого, дори и при хората, освен ако имате намерение да прекарате остатъка от живота си в балон.
Да ,напълно аргументирано!Но мисля,че се прилага в специфични концентрации.И това трябва да те навежда на мисълта ,че и те като организми имат своите защитни функции.Иначе биха били лесна плячка на ХИМИЯТА.Твоето мислене е много правилно ,но не дотам изчерпателно и като се поставят едни аргументи ,трябва да ги има и онези, които са в противовес.Тогава се прави изчерпателен извод!По метода на сравнението.
Всяка отрова в определени количества е лекарство.Така,че единствено от нас зависи какво правим-Лекарство или Отрова.Надявам се да сте ме разбрали.
Перфектно мнение !!! Позволих си да сменя само две думи от него : пчели - с хора, (човек) и акар - с болест. Ето какво се получи :
Премахвайки причинителя, премахваш и селекционния натиск. Ако днес не се налага да се борим с болестите, то премахвайки този натиск, които те извършват, има опасност да изкочат "вредни" гени и да се натрупат с времето в популацията, които иначе биха умряли в зародиш или поне биха били подтискани, след време може да се наложи да се борите и с тях. По този начин даваш възможност да се размножават свободно и онези хора, които не се справят чак толкова добре с тези болести(премахваш свободната конкуренция- определяш една цена на две стоки с различно качество).
Това прави медицината и лекарите ....излишни , и решава въпроса с пренаселяването на планетата!
По тази логика трябва да не лекуваме децата си, както и да не третираме пчелите си.
Значи ,мравчената киселина е светъл лъч в профилактиката на Вароа.Защото има бързо действие.Естествено ,не е единственото средство с бъдеще.
Да. Доста правилно си разбрал какво имам в предвид.Цитат:
Първоначално публикувано от христо
Преди да се намеси съвременната медицина болните хора са умирали.
Не забелязвате ли че днес хората поддържат живота си с все повече медикаменти отколкото преди. Има повече болни хора от преди. Тъкмо човечеството се справи с някоя болест, и изниква друга...
Докато при хората да оставиш болен човек да умре или да го стерилизираш (де да можехме да стерилизираме мангалите) , само за да не предаде болестта си на поколението, е неетично. Това решение е предоставено на свободната воля на всеки от нас.
При животните този проблем не съществува. Никой няма да те упрекне, че си убил или не даваш възможност да се размножава семейство което е болно.
Не е трудно да разбере човек какво си искал да кажеш, както се казва, не е необходимо да имаш висше образование. Но по-трудно е, знаейки всичко това да постъпиш правилно. Затова задавам конкретен въпрос - като имаш предвид гореизложеното, как постъпваш ти, как обезпаразитяваш семействата си, обезпаразитяваш ли ги изобщо?
Аз съм от хората, които правят всичко след предварително проучване. Затова се съобразявам с безброй условия. Това ме прави /според майка ми, все пак тя е човекът, който, предполагам, най-добре ме познава/ абсолютен перфекционист, но и непроизводителна, защото колкото повече знам толкова с повече неща се съобразявам. От тази гледна точка ти задавам и въпроса си.
Явно не третираш с мравчена киселина, затова отговорът може би трябва да е в друга тема. Възможно е да не третираш изобщо?
Ще кажа само ,че сълзите, които съм ронил по тези загиналите е повече от твоите пчели колега Скутелатор.И то само защото съм мислил като теб.Но как ще се чувстваш ти, ако този дето плаче си ти самия?Как ще се почувстваш щом разбереш ,че 98% от пчелина е станал жертва на тези ,които ти искаш да спасиш?Явно не си го преживял.
ПАРЕН КАША ДУХА!!!
Смисъл от спорове няма, защото акарите са проблем на целия свят.Това ,което ти толерираш е в сила само за дивите пчели.Тези ,които живеят свободно в природата.Нали ти самия проповядваш,че природата поддържа размножаване и оцеляване.В нейните сметки не присъстват такива фактори ,като резултати.В живота на човека това е номер 1.
Колежке iris, не, не ползвам мравча киселина.
И да, третирам. Ползвам варостоп. Но се старая да не го правя. Не всички семейства имат нужда от третиране, или поне не еднакво. Използвам препарати само през есента. И ако някое семейство не проявява признаци на опаразитяване през годината - не го третирам, поне до следващата есен, един вид отсрочка. Ако и тогава няма признаци - картбланш за следващи 12 месеца.
Ако някое семейство прояви признаци на опаразитяване преди есента - смяна на майката с млада- в рамките само на месец това намалява нивото на акари в кошера 3-4 пъти. Повечето млади майки по-добре контролират акарите. Отводките (това че ги правя на маточник също помага) може и да не се третират първата есен.
Кошерите ми са групирани в малки пчелини. Цикъла на развитие на акара е различен в малък пчелин и във голям.
Третирането при мен е по-скоро застраховка, когато нещо се обърка, като крайна мярка, не механично повтарящо се действие.
Не казвам че това е най-добрия вариант, но друг за сега нямам. Надявам се някой ден да мога да се откача съвсем.
Само здравото семейство може да бъде силно и продуктивно. Химията не го прави здраво, просто го поддържа живо, все едно е на хемодиализа. Дори по-зле, щото химията вреди, прави ги болни.Цитат:
Първоначално публикувано от kosta zhelev
Не искам да спася акарите, но след като не може да се унищожат колкото и химия да използваш, пчелите по някакъв начин трябва да свикнат да живеят с тях. Вароата е четвъртия индивид в пчелното семейство.
Да ,определено това е предприемчивост!И присъствие на мислене.Ето, вече сме на една писта.
ОСОБЕНО ТОВА ЕСЕННО ПОДМЕНЯНЕ НА МАЙКИТЕ.Не посмях да го приложа към постовете си това с късните майки.Но полека -лека си идваме на думата. inlove; drinks;
Не четохте ли всички постовете ми в оня забравения форум?Не прочетохте ли, че аз третирам именно през този прозорец от време ,когато пилото напълно се изчисти.Не споменах ли,че с късните майки, които произвеждам преследват друга цел?Да това е -прекъсване на цикъла на вароа.Отделно пилото скача до небесата.
Но е необходима РАБОТА.Значи все пак се прави нещо по въпроса.Не се оставят на самотек семействата да се развиват природно.Ето това вече е приказка.
Аз съм се спрял именно на мравчената киселина ,защото именно тогава при изчистване на пилото, акара остава по телата на пчелите.Така третирането има по висока ефективност.И след като мамите излязат на бял свят, имат значително почистено от тези гадове гнездо.Точно това прекъсване на цикъла на вароа.
Колега scutellator, благодаря за изчерпателния отговор. Такива отговори ми помагат да подреждам пъзела-пчеларство.
Колега , моля Ви , за да не прилагам същата редакция на Вашия...текст :
Само здравото семейство може да бъде силно и продуктивно. Химията не го прави здраво, просто го поддържа живо, все едно е на хемодиализа. Дори по-зле, щото химията вреди, прави ги болни.
хора-семейства(пчели)
Просто за да не се подведат някои колеги (както аз , преди доста години ) и да загубят пчелите си , защото са слушали (чели) глупостите на някой ПЪРВООТКРИВАТЕЛ казвам - нелекувания човек(пчела , организъм ) е болен и трябва да му се помогне! Това , че си болен от грип не означава , че като изпиеш 5 дози антибиотик и ставаш непълноценен !Напротив !!! Всички други писания първо трябва да се обмислят...
Да, така е. Затова задаваме уточняващи въпроси.
sadsmile;
От къде мога да си закупя мравчена киселина?
Здравейте!
Изчетох темата от началото и това което ми направи впечатление, че се говори за третиране в дози от 20-25мл течност на семейство.Попадна ми един материал публикуван в Интернет цитирам:
Цитат:
Мравчена киселина
Дата: 2004-01-19 Автор: farmerbg
Тъй като мравчената киселина е съставен компонент на меда, няма никаква опасност от замърсяването му при използването й. Не е доказана никаква резистентност при продължителна употреба на мравчена киселина. При използването й се унищожават и други микроорганизми в кошера. Монтираният на горната част на рамката изпарител се запълва със 180 мл (куб. см) мравчена киселина със спринцовка или със специален накрайник към бутилката с киселината. По време на запълването съдът (заедно с рамката) се накланя в обратна посока на отвора. След това се монтира изпарителният картон с капачето и се поставя предпазителят (решетката). РАМКАТА С МОНТИРАНИЯ ИЗПАРИТЕЛ СЕ ПОСТАВЯ БЛИЗО ДО ГНЕЗДОТО, КЪДЕТО СА СЪСРЕДОТОЧЕНИ ПЧЕЛИТЕ, НО НЕ ДО ПИЛОТО Това е необходимо, за да се поддържа температура за изпаряването на киселината. За системи кошери Лангстрот-Рут и на двата корпуса се монтира по един изпарител.
Има ли някой опит с тези изпарители и в крайна сметка тази доза от 180 мл. нормална ли е?
http://chimspectar.dir.bg/_wm/diary/...428[/code]Цитат:
МнениеПуснато на: Пон Дек 19, 2011 6:58 pm Заглавие:
От къде мога да си закупя мравчена киселина?
По данни в каталога им.
Мравчена киселина 85% M=46,03 g/mol HCOOH
1л чиста 5,10 лв.
25 кг чиста 3,30 лв./кг
здравейте как разредя киселината от 85%на 60%
Колега,
Прилага се просто правило (същото се отнася и за спирт - ракия):
милилитри умоножени по градусите цялото това разделено на процентите ще получиш милилитрите обем общо оттам вадиш количеството което си сложил и получаваш количеството вода което трябва да добавиш.
Пример:
100 мл. х 85% : 60% = 8500:60= 141,66 ml обем. 141,66 мл.- 100 мл. киселина (вече вложени) = 41,66 мл. вода за добавяне.
Успех.
мерси колега
здр колеги ,аз сам от сливен ,можели ниакои колега които е от сливен дамикаже откаде мога даси закупиа мравча киселина?
Не съм от Сливен , но опитай на този адрес с еконт или друг доставчик- http://www.valerus-bg.com/index_bg.phpЦитат:
Първоначално публикувано от gaikata1982
кога през пролета се третира с мравча киселина и как точно се изваршва третирането?
Здравейте колеги. Едно нещо ми направи впечатление. Всички клипове на тема пчеларство, които съм изгледал, показват, че в съответните пчелини се ползват органични киселини за третиранията срещу вароатозата. Например: Сръбски, Турски, Немски, Американски, Канадски (все страни с развито пчеларсто) пчелари ползват киселини. Защо в нашата страна масово се използват неефективните и скъпи лентички !? Тази пролет имам намерение да ползвам мравчена киселина от която намерих 95% (трябва да се разреди). Какво мислите за това третиране, и според вас защо органичните киселини не са популярни ?
Киселините (мравчена и оксалова) са малко известни и рекламирани сред българските пчелари, по простата причини, че скапаните търговци лобират и налагат скапаните си ленти за третиране, които ленти не вършат работа, даже и за 1/3 от цената си!
Някъде из пчеларските форуми видях решение на ЕС от 2003 г., че оксаловата киселина се счита и приема за основен и важен метод за третиране.....обаче ако питате наще търговци, това не е вярно! Те ви набутват безсмислените ленти, които освен за украшение на кошера за друго не стават!
Преди години си купих изпарители за Мравчена Киселина (МК) ползвах ги 3 години подред, не съм имал никакви проблеми с акарите! От миналата година опушвам с Оксалова Киселина (ОК), поради улеснения начин на работа и пак нямам проблеми!
Е ако може някой търговец на скапани ленти да ме убеди в тяхната полза, с удоволствие ще си купя такива wink;
Здравейте колеги ,каква е дозата /мл./ на 60%-на мравчена киселина за една рамка
Колега, аз до сега слагах лентички, но след като изгледах този материал си купих плаки, а днес си купих и 2 л мравчена киселина. Киселината струва общо 10,80 лв, след разреждане до 60% ще се получи разтвор около 2,8 л. Това са 112 дози, при двукратно третиране ще заменят 56 лентички,т.е. 5,5 пликчета с по 10 лентички. Това за 10,80 лв. Плаките са 9 лв за 10 бр и се използват неограничен брой пъти (ако се спазват указанията).Толкова за рентабилността. А за начина на използване ти препоръчвам да изгледаш това филмче. Аз мисля точно да се придържам към тази технология, все пак изпробвана е на практика. Във вторник махнах плаките, поради лошото време закъснях с един ден. В резултат 1 плака беше 20% изгризана, а две други бяха почнали да ги мажат с клей. Така че, получи се точно това, което каза лектора. Ето филмчето, цялото е интересно, но за акара почва към 31-та минута.Цитат:
Първоначално публикувано от trocadero
http://www.optitroyan.net/?p=8094
Какви мерки за безопасност използваш-ръкавици, маски и т.нЦитат:
Първоначално публикувано от Stefanbg
Закупих и ползвах:Цитат:
Първоначално публикувано от Nic
3М полумаска серия 6000
3М 6057 филтър за органични пари,
марля дето се закрепва на филтъра с капаче
чифт плътни гумени ръкавици
очила тип скиорски
Ами на първо място повишено внимание! И ръкавици!!! Ако не си вреш лицето вътре или да духа към лицето ти не се усеща нищо. Ама мойта госпожа любопитна (жени, кво да ги прайш) още с отварянето реши да ги помирише. Подскочи малко, ама нищо и няма, тя и преди така си изглеждаше. Но работихме експедитивно. Повдигам капака, тя пъха плаката, избутвайки пчелите, които са върху рамките, аз затварям...всичко за 10-15 сек. на кошер. Но пропуснах на ЛР да сложа по две, минаха с по една. Значи, в събота около 15-16 ч. ги сложихме и във вторник около 11 ги махнахме. Бяха сухи, без миризма, леко деформирани от изсъхването. Вземахме ги с едни малки плоски клещички, за да не си завираме пръстите между рамките. Всичко става много лесно и бързо, и ако вярваме на по-опитните, действат надеждно. Само че забравих да отворя прелките докрай, ама добре, че не беше горещо.Цитат:
Първоначално публикувано от Nic
Пропуснах да спомена, че ние обработвахме само 14 семейства, при това в хладно и проветриво време. При високи температури може да се вземат и други мерки, но най-важно е да не се допуска контакт с кожата. Иначе изпаренията едва ли ще навредят, освен ако не ги размахваш над главата си, защото парите на киселината са по-тежки от въздуха и падат надолу.
А ако трябва да спазваш изискванията за безопасност, трябва си и маска и очила (работил съм в химическо п-во и зная как е). Но когато регенерираш (деба сложната дума) плаките, мисля че задължително трябва да се вземат сериозни мерки. Възможно е разливане, пръски, изпарения да се изтласкат от плика и т.н.т. И най-важното - никакви полови снош..пардон, тва беше за спин. Никога не наливай вода в киселината, докато разреждаш. Налива се киселина във водата. Иначе може да те напръска сериозно. И най-добре да се работи на открито. Абе ако сам си разреждаш киселината, прочети правилата за тази работа. Ако не ги знаеш, де.
колеги отводка мжели дасе третира с мравча киселина?
Аз не съм срещал противопоказания за отводките, но не забравяй, че ако киселината не е в специално у-во за контролирано освобождаване (разни кутийки с регулируеми капачета), а на плаки или други напоени материи, трябва да се слага по хладно, привечер, защото в жегата много се изпарява и може да задуши пчелите. Прелката да е отворена докрай! Нормално на отводките се намалят прелките. Ако третираш, отвори я!Цитат:
Първоначално публикувано от gaikata1982
благодариа колега !
здр колеги тези гъбички които се напояват с мк задължително ли трябва даса в найлонови торбички?
Ами ако питаш за фурмитома, това не са гъбички, а дебел картон. Важното е да е напоен с 25 мл. мравчена киселина - явно производителите така са сметнали. Важно: говорим за 60% киселина, а не както я продават 85 %. За целта в 416 мл чиста вода се сипва 1 л. 85 % мравчена киселина. Препоръчвам ти да погледнеш тази лекция: http://www.optitroyan.net/?p=8094 на Любо Григоров - аз съм се ръководил от неговите препоръки и нямам проблем. А няма как да ги напоиш и да дозираш киселината, ако не са в найлонова торбичка. Това само докато се напои. Когато я слагаш, вадиш от торбичката с гумена ръкавица, поставяш върху рамките, избутвайки пчелите и затваряш. Пак да напомня - това се прави вечер, по хладно и прелката се отваря. И в никакъв случай не проверявай на какво мирише, пази очите и кожата!
Извини ме за закъснението, но все пак ще отговоря. Според производителите на ФУРМИТОМ слага се по една плака на кошер, а тя съдържа 25 мл. Ако е на два корпуса - 2 плаки.
А да попитам от къде могат да се купят тези плаки с фурмитом,и какви пари са.Интересува ме за гр.София и северозападна България
Аз си купих от магазина на Жоро-фирма "Стрелец" на Централна гара на бул."Христо Ботев".Цената е 9лв за пакет от 10бр. плаки.Но не ми стана ясно като са два корпуса на всеки корпус по една плака ли трябва да се слага или две плаки най-отгоре.И при две плаки вече количеството препарат е 50мл - не е ли рисковано?
Благодаря!
Във връзка с предните ми постинги за мравчената киселина: Както прибрах сухи плаките след третирането, така стояха до миналия ден. Опаковките не са много удобни и се късат. Затова си направих от здрав полиетилен яко пликче - слепих го с битов уред за вакумиране на продукти. Разредих си 85%-вата киселина до 60%, като на 1 л. киселина добавих 416 мл вода. Сложих в плика 10 плаки, налях 250 мл. от разредената киселина, след което подгънах няколко пъти отвора на плика и го защипах с яки щипки. На следващия ден всички плаки бяха равномерно и изцяло напоени, в плика нямаше непоет разтвор. Сложих ги в кошерите и днес ще ги махам. Стигам до извода, че всяка материя, която да може да поеме 25 мл киселина (с добре проявени капилярни свойства), да не се разпада при намокряне и да не се поврежда от киселината ще свърши работа. Мисля, че е добре обаче площта де е колкото на плаката, тъй като от това ще зависи и интензивността на изпарение.
На опаковката пише за два корпуса - две плаки. На три кошера сложих така, ще видя резултата.
здавейти колеги ас третирах за първипът пчелите с формитом и сигурно няма да повторя 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега третирал лие с тос препарат дайте савет данеби ас да сам объркал нещо
hi;здравейте колеги тази есен за пръв път третирах пчелите с мравчена киселина формитом 50 процента от семействата останаха бес майки друг колега исползвал лие формитом и какъв е резолтата с майките
Да вреди само на майките ?
Ето линк за онлайн проверка на правописа: http://slovored.com/spellchecker/
Хубаво е човек да си проверява постингите за грешки, защото това, което е написал, се чете от хиляди други.
От 2-3 години използвам МК за третиране и не съм имал загуба на майка.С Фурмитома работата е лесна,защото препарата е дозиран и няма опасност от предозиране (което крие опасност).Трябва стриктно да се спазват инструкциите за температура на въздуха по време на третирането,а и всички други инструкции.Сподели подробно как третира,за да ти кажем евентуално къде си сбъркал.
hi;здавейте колеги обяснявам точно в един сайт прочетох че плаките формитом трябва да се сложат по обят и сега като мисля и премислям стигам до заклучението че майките не са умрели а работните пчели които се врьщат ги обиват заради миризмата може би трябва да се слагат кьсно когато всички пчели са се прибрали в кошера иначе ефекта беше много добьр даната се посипаха с акар с лентите никога не сьм получавал такьв ефект затова искам да разбера каде мие грешката дайте сьвет благодаря предварително
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3&page=7
Това са указания за употреба на Фурмитом. Прочети ги внимателно и виж дали си спазил всичко. Сподели подробно как си третирал означава да обясниш какво точно си направил. Иначе казано дай повече информация за следните неща: система кошери/дадан блат, многокорпусни ../,кога си третирал/дата/, по колко броя плаки постави, къде ги постави, каква беше околната температура, кога ги извади, колко пъти третира, препарата от магазин ли го купи или е твое изпълнение.
hi;здравейте колеги обяснявам за формитома кошерите са ми само даданблат около 230 броя има и много силни има и средни има и отводки по слаби на по 4 римки интересното е че от слабите няма исчезнали майки има от силните и средни семейства на всички кошери сложих по една плака това е вземам пакета распечатвам вьтре са 10 вадя една и я слагам вьрху рамките това беше на 13 септември на 15 ги извадих температурата беше около 30 градуса третирал сьм ги само ведньж формитома го купих по интернет от пчеларски центьр !-ожен стара загора извинявам се но моя лаптоп няма буквата !-о
Голяма грешка! С мравчена киселина се третира при температура максимум 22-23 градуса. Плаките се поставят привечер.
Привет на всички.Попитах рускиня химик,как точно трябва дасе разреди МК от 85 до 60%,(нали това е концентрацията която се търси?),отговора беше,че са нужни 295мл вода на литър 85% кеселина,тук е писано за 416мл,при такова разреждане се получавало 49.8% разтвор на МК,дано съм бил полезен.
416 мл. се добавят към 1000мл. 85% и се получава 1416мл. 60% . Описаното от теб количество дестилирана вода трябва да добавиш към 705мл. 85% киселина и получаваш 1л. 60% .Или не си слушал внимателно или рускинята греши.
416 мл. се добавят към 1000мл. 85% и се получава 1416мл. 60%- това е вярното
Аз миналата есен третирах с МК и по следния начин привечер говорим за октомври при температура 20 градуса и ги поставих върху магазина.Съборих акар и нямах проблеми.Пролета по същия начин.Сега за второ третиране съм закупил Форбийвар гел.Това е препарат съдържащ МК и гел Който се поставя по едно грахово зърно върху рамките покрити с пчели.Казват,че щади повече майките.
И кой го казва
Мишо,бива ли така бе човек.Имаш толкова семейства колкото няма в целия град и околностите където живея и да допускаш такива грешки.Не искам да те съдя,ама мен ме хваща яд.За мравчената киселина има изписани стотици постове и коментари и ако човек е прецизен нещата никак не са сложни.Валтер и алеко ти казаха двете основни и важни неща при третирането.Мога само да добавя,че е добре плаките да се поставят в задната част на кошера,максимално далеч от входа.При температура 30 градуса е възможно майките дори да са напуснали кошерите,бягайки от задушливата миризма.Чети повече и питай,винаги има кой да помогне.Успех и дано повече нямаш загубени майки.
здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря
здравейте колеги.купил съм мравчена киселина и ще я разредя до 60% не ми е не ми е ясно точната дозировка милилитри на семейство.един вика 16мл друг 20.добре ли ще е ако я постъавя както колегата е описал в капаче от винтов буркан с попшивна гъба вътре и колко мл.разтвор 60%да налея.мисля да го поставя около 19:00 часа и да ги махна сутринта към 9:00.и след колко дена да повтаря
Като я разредиш взимаш спринцовка, измерваш 25мл. МК и взимаш дамски превръзки. Изсипваш МК върху дамската превръзка равномерно навсякъде, слагаш дамската превръзка в най отдалечения край. Много важно е температурата да нее над 25 градуса. Два дни не пипаш нищо. На втория ден я изваждаш. Така повтаряш след пет дни същото.
Това с дамската превръзка е интересно, но те са направени от вещества които абсорбират течността(превъщат я в гел) и съответно няма как да се изпари мравчената киселина, а си остава в тях!
И аз тази година пробвах с превръзки. Много по удобно е отколкото с картона който ползвах.
От мненията Ви за превръзките направих опит от любопитство.Купих най-евтините от магазина(пакет 50бр за около 4лв). След, като ги напоих с мравчена киселина 25мл претеглих 10бр и тежаха 290гр.След 2 дена ги извадих и претеглих отново тежаха...270гр...Повторих със салфетки на следващия ден.10бр - 270гр, след два дена 15гр.Извода, които аз си правя, е че киселината не се изпарява от превръзките.
За получаване на 1000 мл. 60% мравчена киселина от 85% към 420 мл. вода добавям 580 мл. киселина 85%. Водя се по стр. 132 табл. 31, от Здрави пчели XXI век на Й. Кантар. Над рамките от най-горния корпус в капаче за буркан без винт поставям малко памук/или парцалче от чаршаф/ което напоявам с 25 мл. 60% МК, ползвам спринцовка за точно отмерване. На дъното поставям тавичка пластмасова 15 на 10 см. пак с памук но с 50 мл. 60% МК. През 3-4 дена добавям МК общо 3-4 пъти.
Държа разтвора в кофичка която побира 3 литра, от нея изливам по малко в бурканче от което вече е удобно да тегля със спринцовка.
Всички ползвани съдове се изплакват задължително.
Ползвам маска http://catalogue.3m.eu/pcimages/2683/item.jpg с подходящи филтри/не всеки е подходящ/, гумени ръкавици, и предпазни очила. Нужно е и някакво облекло което да защитава ако се полеете с МК.
Киселината е много силна причинява жестоки изгаряния като попадне върху кожа. Личен опит от нищожно количество киселина! Предполагам вдишване ще доведе до нещо страшно!
ВНИМАВАЙТЕ МНОГО С МК.
Тази година постъпих както съм описал горе, ако някой намира, че подхода не е правилен, моля да пише.
Аз купих едни малки изпарителчета,които се слагат между рамките и побират около20 мл.МК. Пълня ги догоре но след два дни отварям да погледна какво става и в парителчетата са бяха почти пълни
Така е защото площта от която се изпарява МК е много малка. Една плака от фурмитом, която е напоена с 20 мл киселина има приблизително размери 20х15 см -300 кв.см само едната страна и от другата още толкова е 600 кв.см без да отчитам ръбовете на плаката, защото сравнени с основната площ са нищожно малки, но вероятно площта на тези ръбове е по-голяма от тази на твоити изпарители, които са много неефективни за борба с акара. И още нещо МК е хигроскопична и какво става на практика, изпарява се малко киселина и в същото време се поема влага, която задържа същия обем на киселината, но със значително по-ниска концентрация
В интернет пространството има клип на лектория с пчелари в Троян, където един биопчелар споделя
опита си за третирането с МК с неколкократно използване на плаките от Фурмитом. Аз 2 години вече прилагам неговия опит и съм доволен. Третирам против акар само есен.
Откъде мога да си взима такива плаки
Наложи се заличаване на поста, за което съжалявам.
От ветеринарна аптека се купува Фурмитом. По-добре изгледай това http://vimeo.com/100145847. Ако се наложи няколко пъти, защото има тънкости, на които трябва да се наблегне.
Здравейте! Може ли мравчена киселина да се ползва с мъглообразовател FOGGER ? ЧНГ !
Пускам линк към сайта на германска фирма за изпарители на мравчена киселина. Преди години цените бяха много високи, но сега има намаление. Перфектни изпарители, подходящи най-вече за биологичните пчелари, да не си тровят пчелите с тимол и други химии, този изпарител дозира точно и щади не само пчелите, но и пчеларя. Лошото е, че не се намери дистрибутор за България и трябва да се купува директно от Германия, турците и румънците пак са ни изпреварили, може да се купи от Истанбул и Букурещ. http://bee.nassenheider.com/artikel/index/1
Сложих ЕКОСТОП.. Може ли да сложа и мравчина киселина понеже ми казаха че умаря и мулеца...понеже в единия ми кошер се развива мълец
Не разбрах само мулеца или мълец искаш да убиваш :)
Сега сериозно, щом кошера са го нападнали молци значи не може да обслужва питите, по добре махни тези пити няма смисъл да го мъчиш.
Другото което е лошо че идва зима и щом няма сили да се справи с молеца не знам как ще изкара зимата.
Относно акарите скрити в пилото - мравчената киселина ги убива. Затова като има пило може да се ползва фурмитом или просто велпапе напоено с мравчена киселина (в старите мнения бях срещнал предложение да се ползва дамска превръзка).
Повече за мравчената киселина - http://nbps.press.bg/br7/2.htm
Улътването на фурмитом в пост номер 7 - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3
Можеш сам да се убедиш дали убива акара в пилото МК, като третираш напролет и разпечаташ търтиевото пило. Няма да споря по въпроса, всеки може да провери. Тези дето пишат статиите правят реклама на продуктите си, ние сме длъжни да проверим дали е така, а не да вярваме сляпо.