Много неща се изписаха по темата във стария форум , но в крайна сметка от хората ползвали от Нашенските основи , се разбра ,че не са стока.
Преглед за печат
Много неща се изписаха по темата във стария форум , но в крайна сметка от хората ползвали от Нашенските основи , се разбра ,че не са стока.
Използвал ли е някой пластмасови основи, как се приемат от пчелите. Ще съм благодарен ако споделите как работите с тях и нужна ли по-специална техника за приемане.
Ползвам пластмасови основи от миналата пролет.
Моята практика показва, че много по-малко червейчета на молеца се виждат и то там където има и от стандартните пити. Това, което колеги са предполагали за по-слабия градеж, не мога да го потвърдя. Градежът на питите не се забави. Може би ще има такъв момент, ако се сложат едновременно восъчни и пластмасови основи, но аз използвах само пластмасови.
Не е вярно, че пилото е 99% работническо. В предроево състояние пчелите намират начин да разширят килийките в горната им част и пак да отгледат търтеи.
Другото е както се пише и от самите производители.
http://www.pchelarstvo.com/357/
Mога само да дам още един съвет на другите колеги. Аз ги хващам с по 4 скоби от горе и 4 скоби отдолу от едната страна на рамката. Това обаче се оказва недостатъчно, когато пчелите залепят с восък две пити. При отделянето им пластмасовата основа се отделя от рамката в участъка между скобите. Затова препоръчвам да се захващат с по 6 скоби в горната и в долната част или общо за рамка с 24 скоби
А центрофугирането е просто нямаш грижа. За нула време излиза меда, защото са стабилни при високи обороти. И не се налага да се върти първо бавно от едната страна, после бавно от другата, след това по-бързо пак от двете страни.
Като цяло съм доволен и вчера получих още 1000 бройки. Мисля да работя само с такива вече.
Я кажи цените?По колко в пакет и колко е в лв пакета?
Някъде ги срещах на цена 0.65 лв./бр. - българско производство.Цитат:
Първоначално публикувано от kosta zhelev
Многокорпусните са по 0,80 - 0,85 лв за една рамка (2 броя основи). Подлежат на договаряне. По 0,65 лв са за магазинни рамки. Продават се на бройка, по 50 са обвити в найлон, а 8*50 са в кашон (около 12 кг) . Гаранция 12 години им дават, което не знам какво означава. Топиш в топла вода, восъкът се разтапя и пада и рамката с оновата е готова за повторно връщане в кошера за изграждане.
Това май ще излезе най-рентабилно.Пък какво ще правим восъка?
Кога за последно си си купувал от тези основи. Аз миналата година ги търсих, но ми казаха в магазина че ги били спряли от производство и били преминали към друг модел (ония тежките от твърда пласмаса).Цитат:
Първоначално публикувано от ттитто
Предполагам че в Плевен ще ги има.
Вчера купих за 1000 ЛР рамки на цена 80 ст. Ето ти номера на производителя, говори с него за Плевен: Николай Николов - 0898202157 Бургас, rolta@abv.bg
На пролет мисля да пробвам.До колкото разбирам не би трябвало да имам проблеми. Да се надяваме че майките ще ги осеменяват, това е от което се опасявам.
Нямаш грижа!Цитат:
Първоначално публикувано от teo
На мен ми е интересно за самият градеж на тея пити.
Четох много мнения , един казва трябва първо да ги намажеш със восък , друг казва , не ги градят изобщо , трети казва не трябва да има други пити освен тези в кошера това последното е интересно , ако трябва само пластмасови основи да имаш, като преди това си ползвал само восъчни , те са полуизградени предполагам, то като заселим семейство във такъв кошер със полуизградени основи , какво става до като решът да ги изградят, тук е другия коментар , че пластмасовите полуизградени основи се градят от пчелите при много обилна паша а ако липсва такава запълват полуизградените килийки със нектар и ги запечатват без да надграждат.Срещнах и коментари от колеги закупили от въпросните основи , но не зная от кой производител които споменаваха майката на производителя на основи и как другата пчеломания ако го видят ще го бият с основите по главата.
Та , явно всичко е на риск.
Поздрави на всички.
Тези българските пити са много чупливи,трудно се разпечатва при ваденето на меда,нараняват се,трудно градят пчелите на тях,а и восъка се отделя от самара основа когато се вади меда.Вече 4 години се мъча с тях.Има едни немски но те са от съвсем друг материал и струваха 4 лева с рамката ,но не са полуизградени а напълно изградени
Работил съм с П.П.О. от Бургаските. Магазинни (ДБ). Изграждат се нормално , но не трябва да има восък при тях (нито основи , нито пити). И аз се чудя , дали в плодника ще се градят , там питите очевидно поне в началото ще са восъчни ; не съм пробвал обаче.
Привет и от мен! Да споделя и аз малко собствен опит, дано съм полезен на някой. С бургаски основи МК работя от три години, тогава с двама комшии организирахме пчелин край село и всеки увеличаваше бройката кой както може. В началото бях sweating; после им хванах цаката. Монтаж- преди да щракна двете страници между тях на пет-шест места слагам силикон /обикновено винаги имам подръка/, после ги минавам с телбода отгоре и отдолу и от двете страни с по 3-4 скоби , отстрани по една скоба и става здраво. Обработка преди поставяне- восъчна разпечатка от центрофужене с малко топла вода и мажа с бояджийската четка. Слагам ги само при обилна паша по една две бройки и в плодника и в магазина, като че ли в плодника по-бързо ги градят. Досега цял корпус не съм слагал, може би така е най-добре, не знам. За мен лично са ми по-удобни за центрофужене от новоизградени восъчни, гледам, че и майките не ги заобикалят, ами карат наред. Тая зима се престраших и оставих в единия кошер две плодникови на пластмасови основи, гледам оня ден пчелите бяха навънка. Останаха ми към 40-тина ппо, в близките години няма да ми трябват, някой ако ги иска да се обади да му ги дам. За съжаление по обективни причини се махнах от пчелина, а в двора повече от 3-4 кошера няма как да стане sadsmile;
Тази пролет за първи път ползваме такива основи .Сложихме по 1 брой магазинна в плодника и я изградиха без проблем и понеже се забавихме с махането се отгледа и пило.Магазина на 1 ДБ беше изцяло с такива пчелите се качиха малко бавно ,но това мислим че се дължеше на грешки допуснати от малкото ни опит.Доволни сме от тези основи.
http://s18.postimage.org/47n912mpx/027212314_thumb.jpg
И при мен за 8-9 дни плодниковите днес ги погледнах-бяха изградени...за пило още не съм забелязал там,но е факт че са готови :) Явно ги изграждат без пръскане със сироп или мазане с восък...Смятам за догодина да пробвам и с малко магазинни пък да видим...
Между другото-и бипакса са започнали да градят-тая година може и да продам някоя и друга "вафличка" wink;
Като цяло-мога да заключа-неочаквано доволен съм :)
А въобще някой може ли да даде линк към други производители на пластмасови основи? Гледам западняците масово го използват. Нима китайците досега не са пуснали евтин и качествен аналог?
С молба ако някой от вас има линкове към западни или китайски пластмасови основи, да ги публикува. Така или иначе тази тема е постна откъм линкове, а според мене пластмасовите основи са един много важен аспект. Самият аз съм готов да бъда опитното зайче и да закупя и изтествам всички видове основи, към които публикувате линкове.
Матеев,опитай българските wink; все пак трябва да стимулираме българското производство (ако разбира се и те не са внос от някъде) Определено са добри ,въпреки че като ги видях си казах "Хайде и тука тея пари ги изхвърлих",щото наистина изглеждат странно...някак очаквах по-иначе да изглеждат,ама явно че на гадинките им понасят :) за тая година повече няма да вземам,че вече няма мегдан за кога,ама догодина смятам да пробвам и магазинните им че дали няма да се разпаднат в центрофугата...много миндилски изглежда самата пластмаса е някаква такава една никаква :D Но все пак моят съвет е ако не си ги опитвал досега тея http://www.rolta-plastic.com/product-1.html вземи си 10-ина и сложи да видиш при теб дали ще ги приемат...при мен учудващо за мен самия се получи drinks;
Тази година си взех за проба една такава и я сложих в отводка- изградиха я доста бързо. И аз съм доволен. Обаче в пчеларския магазин ми продадоха парчето за 1,40 лева, т.е. за една рамка 2,80 лева, а тук гледам цената за една ЛР рамка излиза най-много 0,85. Това е то надценка-повече от 300 %. 'Начи големи обирджии са това пчеларските магазини, поне повечето. Вече ще опитвам винаги да търся производителите.
http://www.made-in-china.com/showroo...oundation.html ,но напълно изградения вариянт може би е по-добър.
а сега от скъпите http://www.legabg.com/index.php/pita-plastmasa.html
Бургаските са гадни градят ги ама са си долни сравнение с останалите по света
http://www.google.bg/imgres?imgurl=h...=LsXKUZ7VLqWE4
Междодругото има много качествени турски - и рамки, и основи, но големият недостатък е цената...
Комплект - рамка и основа излиза към 7.00 - 7.50 лв. за брой
само рамка - която е съвместима и с восъчна основа и може, и да се обтелва, излиза към 4.00 лв.
само основа - между 3,50 - 4.00 лв.
при това без доставката и т.н.
Като инвестиция е доста голяма но ако се вземе впредвид голямият срок на ползване (15-20 години), намаляване на риска от болести и натрупване на рази отрови във восъка, молци, увеличен добив на восък, добро съхранение и т.н. в крайна сметка като се тегли чертата от плюсове и минуси и в зависимост от възгледите на пчеларя може да се окаже че е напълно удачна (добра) инвестиция...
http://s21.postimg.org/yj0mem1ib/IMG_0054.jpg http://s7.postimg.org/pc9nie3zr/P1030082.jpg http://s7.postimg.org/d06r4wg53/P1030086.jpg
Имам една такава рамка с восъчна основа е,нямаха пвц основи в магазина ,само малко не ми харесва,че тънките пласмасови държаци отнемат от площите с килийки(когато е без тях или с тел е по добре ама и по нестабилно.Опс сега забелязах,че на мойта ги има тези държачи (от горна до долна страна 2 броя)и моята има и някакви плъзгачи и става и на дб и на лр и магазинна,по друг модел е и цената е 3,50 в магазина ,но май спряха да ги продават.
И сега при това положение какво ще правиш с машината за производство на восъчни основи ?
Ще я регистрирам (нея и помещението) за биологично пчеларство и ще предлагам на биологичните пчелари направа на биологични основи с техен си биологичен восък. В България засега такава услуга не се предлага, което автоматично означава, че нито един биологичен пчелар всъщност не е биологичен, защото използва небиологични основи. Сертифициращите организации си затварят очите, защото иначе щяха да останат без клиенти. Но това е самата истина - биологичните пчелари в България НЕ СА БИОЛОГИЧНИ, и това ще е дотогава, докато не се появят истински биологични основи. Та аз мисля да запълня тази пазарна ниша. Има над 1000 биологични пчелари и някои от тях вече са ми звънили с питане дали не мога да им правя основи на ишлеме с техен си восък. Всъщност идеята за биологичната машина и основи дойде от тях, и аз мисля да я реализирам.
Това с пластмасовите основи и елементарните рамки някои колеги ти го предложиха още в самото начало....
Аз пък не смятам да ми правят биологични основи . Сам ще си ги правя и то от восък . И вервайте ми не съм само аз .
Никъде не намерих информация, как зимуват пчелите върху пластмасовите основи ?
От 4 години ги имам тези основи, опитах се да ги монтирам и нещо не ми хареса как стоят, така и не ги сложих в кошерите...
Матеев може ли да пуснеш едно подробно описание придружено с няколко снимки, как се монтират тези основи. Могат ли да се ползват със нормални рамки с ушерител?
Ето клипчето, което производителя ми изпрати по E-Mail: Прикачен файл 294
Самата основа има страничен реборд, който ограничава потъването в рамката до точно определеното място. Взема се основата, натиска се в рамката до упор и после се заковава с телбод или с пистолет - каквото там имате. Обръща се рамката, слага се лепило (силикон) и след това се натиска втората част на основата и се заковава. Това ще го видите на клипа. Допълнително от това аз обрязвам реборда с ножче по ръба на рамката, защото пречи на парните ножове на разпечатващата машина. Това обаче не е задължително ако питите ги разпечатвате на ръка. Също така и мацането с лепило, което на клипа е показано доста нескопосано. При мене слагам точно 6 точки с по много по-малко лепило от това на клипа. Всяка една точка след сплескването е с диаметър не повече от 1 сантиметър.
Имах към стотина такива пити, които бях купил преди няколко години. Имах големи надежди, но практиката ми каза друго. Най-напред, пчелите с огромна неохота започнаха да ги градят въпреки различните методи, които им прилагах за да ги подлъжа. После майките избягваха да снасят в тях. Първо запълваха восъчните и само в краен случай преминаваха на тези. За сравнение кошерите, в които слагах нормални основи изграждаха няколко пъти повече от тези, в които слагах от тези. Ако има нормална основа първо градят нея и ако видят много зор чак тогава започваха да градят тези. В края на краищата поетапно ги отхвърлих като вариант. Поне за мен това не е удачно решение. Особено ако се гони продуктивност. Имах случаи в които съм слагал такива пити за градеж при обилна паша и съм губил. Нормалните восъчни основи биваха изграждани за денонощие и се пълнеха с нектар, докато при кошерите с пластмасови основи най-напред блокираха всичко що не е пластмаса и чак тогава започваха да хвърлят нектар в полуизградените килийки и даже не ги доизграждаха. От целия пакет 100 бр само 10-тина бяха изградени що-годе нормално. Дано и ти не останеш разочарован.
При мене ги градят добре, може би защото въобще не им давам восъчни основи, за да се изкушават. Ето една снимка, на която се вижда, че пчелите са започнали да нанасят мед в питата още преди тя да е изградена. Загледайте се и в килийките, които изграждат - перфектни са.
Прикачен файл 295
Според мен най-големия недостатък на този модел е че са за еднократна употреба. Или.... не трябва да се слагат във парна восъкотопилка.
Това трябва да се провери. Ако се окаже, че питите омекват на 100 градуса, има алтернатива восъка да се топи с горещ въздух, нагрят само до 80 градуса. Признавам си, че не съм го пробвал това, но веднага се заемам да проверя и ще ви кажа какъв е резултата.
Има два други недостатъка, които обаче не знам дали са съществени или не:
1. Питите пукат (издават шум) когато се натиснат странично с ръка. Това се получава защото двете полуоснови се трият една в друга. Не знам дали топлинните разширения вътре в кошера няма да предизвикат същото това пукане и дали то няма да дразни пчелите. Засега нямам избягали семейства, но не съм прекарвал зима, при която да се променят температурите. Живот и здраве напролет ще разберем дали всичко е наред.
2. Втория недостатък е, че основите не могат да бъдат прегризвани от пчелите, в резултат на което няма как да си направят проходни отвори. Ако една пчела иска да отиде от другата страна на питата, трябва да заобиколи през рамката. Лятно време не е проблем, но зимно време с кълбото не се знае какво ще стане. Този проблем пак ще го разберем дали е проблем чак напролет, когато видя дали семействата са презимували успешно или не. При всички случаи през зимата ще ги държа под око, и ако трябва, ще дупча дупки с дрелката.
Когато се слагат в семейството не трябва да се слагат рамки с восъчни основи. Направо цял магазин само с пластмасовите бургаски.С плодникови опит нямам, магазинните са перфектни .
-н Матеев ,как мислите,дали с пласмасовите основи донякаде няма да се реши и проблема с молеца?Защото дори да похапва от надграденото с восък,няма да му е по вкуса пласмасата и би трябвало да може да се ползва?Просто гадая,би било хубаво да видя мнения на колеги които са ги ползвали вече.Защото невиждам някаква кой знае кава разлика в цените от другите обикновени основи от восък.
Ако съм разбрал правилно от сайта им , то за една рамка трябват 2 основи
Аз мисля, че донякъде ще го реши. Понеже молеца се предвижва и храни точно в или непосредствено до основата. При използване на пластмасова полуизградена основа, молеца ще е принуден да се предвижва доста по - близко до външния край на килийките. Но в този случай, на пчелите ще им е по - лесно да се справят с него.
Не съм сигурен в това, а просто разсъждавам. Догодина със сигурност ще ги пробвам.
Аз все още не съм виждал молец в пити с пластмасова основа. Когато го видя (ако го видя), ще го снимам и ще ви го покажа. Засега и аз съм склонен да поддържам теорията, че с тези пити молеца е принуден да се движи близо до повърхността на питата, но там той се явява лесна плячка за пчелите. Така че има голяма вероятност тези пити да са "имунизирани" против молци.
Искам да ви кажа за още една екстра на тези основи, която досега не сме я споменавали:
Понеже тези основи са полуизградени от пластмаса, за пълното им доизграждане е необходим 2 пъти по-малко восък, тоест със съществуващите си ресурси един кошер ще изгради 2 пъти повече пити в сравнение с друг кошер с восъчни основи.
Пробвай да видиш, че този с восъчните основи ще го изградят много по-бързо, независимо, че е нужен повече восък.
Да си призная честно, нямам сляпо доверие в тези бургаски основи, и затова за тази зима съм планирал производство както на такива рамки, така и на стандартни обтелени рамки с восъчни основи. Догодина двете системи ще ги поставя на конкурентни начала и нека да победи тази, която е по-добра. При всички случаи обаче ще трябва да се правят по десетки хиляди рамки и от двете системи, но това е добре дошло, защото ще осигури работа на пчеларите за през зимата. Нещо повече - ще пробвам и третата система с пластмасови китайски основи, които пчелите изрично отказват да ги градят, но когато тези основи предварително се потопят във врял восък, с тях също няма никакви проблеми и те всъщност са най-добрите основи за рамки. На запад масово ги използват и си имат дори термин - WAX COATED PLASTIC FOUNDATIONS. Te наистина са вечни и наистина нямат абсолютно никакви недостатъци, стига обаче предварително да са потопени във врял восък. Намрил съм китайски фирми, които ги продават на цени, съизмерими с тези на восъчните основи, и дори малко-по евтино. Имам и образци, както и малко експерименти, които доказват, че след потапянето им във врял восък пчелите ги градят без никакви проблеми.
Здравейте Матеев,
В търсене на решение на нашия проблем с основите проучваме вариант -пластмасови.
Прочетох постове, че ги изпробвате. Молбата ми е да споделите опита си след зимата как са основите и добре ли зимуват пчелите на тях, могат ли да се използват повторно, има ли наистина проблем с градежа, както някой пишат. Как сте ги използвали като плодникови, магазинни или и двете и ако може да кажете какъв е резултата спрямо восъчните. С центрофугирането има ли проблеми?
Ще съм Ви благодарен за споделения опит.
Аз съм много доволен от Бургаските пластмасови основи и тази зима си направих десетки хиляди рамки с тях. До момента не съм видял никакъв проблем и мога само да ги хваля, обаче ........
Обаче преди около две седмици един мой колега-пчелар каза, че ги ползва от 4-5 години, и въобще не е доволен. Малко поспорихме на тази тема и той обеща да ми прати снимки, за да видя сам с очите си какъв е проблема. Снимките дойдоха и за да ми е чиста съвестта, публикувам ги на форума. Според колегата това на снимките се случва чак след 3-4 години експлоатация. Пчелите за това време успяват да прегризат пластмасата и през дупките восъчния молец успява да се вмъкне между двете пластмасови основи и да се разхожда там и да прави поразии.
Прикачен файл 1202
Прикачен файл 1203
Прикачен файл 1204
Прикачен файл 1205
Прикачен файл 1206
Аз ги ползвам от 3 години, но масово ги прилагагам в магазините. Може би е рано, но нямам никакви проблеми досега. В момента съм в процес на по-широкото им внедряване в плодниците, но може би трябва да се замисля.
Има Чешки основи по един лев и български няколко стотинки. Също на Бипакс. Познавам пчелар 4 години вече работи със пластмасови основи, но Чешките , тези на снимката да не са Български ?
Също и восъка на снимките е изключително стар и черен. Във природата когато стане черен восъка пчелите го гризът и изграждат нов, нещо такова се е получило при колегата. Трябвало е след като мине тъмнокафявият период след 2-3 тата година зависи колко е снасяла майката да разтопи восъка за да го продаде а пчелите да не се налага да гризът основите а наново да си изградят със пресен восък.
По долу и мойте пластмаси изградени и наснесени за три дена без пръскане на основата, след две години когато достигнат тъмнокафяво ги претопявам за да запазя восъка. Колегата на снимката е чакал чакал и дано някой да му каже, че молеца обича черни пити най много.
И аз смятам че при правилна експлоатация основите биха изкарали доста повече от 3-4 години.
Ами те имат следните преимущества, които за мене са изключително важни:
1. Много са здрави. Издържат на центрофужене с високи обороти, което е изключително важно за автоматичните машини и центрофуги.
2. По-евтини са от восъчните основи.
3. По-малко труд се влага в тях за монтаж спрямо обтелването и лепенето на восъчни основи.
4. По-малко восък е необходим за пълното им изграждане. Това означава, че за един сезон едно семейство може да изгради 20 и повече пити.
5. Понеже са полуизградени, семейството започва да ги използва една минута след слагането им в кошера. Веднага започва да ги пълни с мед и/или пращец, а майката веднага започва да снася в тях.
Ако не беше това с прогризването, което всъщност все още не съм го видял с очите си, бих казал, че това са идеалните основи.
Пчелите живеят вьв всякакви кьщи.Но за изграждане ползват само воськ.Защо ли?
Може би защото с това разполагат. Не съм против восъчните основи, но ако например си е купил кошер без магазин или силна отводка и има възможността да "хване" малко мед чрез пластмасови полуизградени основи по-лесно и бързо не виждам нищо лошо. Днес например те са новост за България, но и рока беше новост и упадъчна култура преди 60години, а днес е класика.
Целта е да се използва половината основа скоро ще постна резултати
Пластмасата има един съществен недостатък - топлонепроповодимост. Колкото е по-дебела основата, толкова по-бавно я градят - за да може да восъкът да е ковък и пчелите да изграждат конструкции от него е нужно да е със определена топлина - той и фундамента към който се прикрепя. При дебелите пласмасови основи лесно може да се забележи че пчелите предпочитат да ги градят само от едната страна.
Друг недостатък на пластмасата е недостачно добрата им дезинфекция (човек би се замислил за това ако трябва да се бори с Ам. гнилец например. Докато човек е пчелар сигурно ще премине през 3 или 4 епидемии, които заплашват бизнеса му - губо казано по една на всяко десетилетие. Човек трябва да е подготвен за всичко).
Целите платмасови рамки (излята готова рамка със основа) имат пък друг недостатък - пчелите много обичат да градят мостове и далаци по тях между корпусите (както когато разтоянието не е спазено).
Австралийците например ползват дървена рамка с пласмасова основа, но само за магазините. Плодника - восъчни основи.
Най-добрите пласмасови основи са тези на Pierco и Rite-Cell
Моите са същите,имам впредвид плодникови.А за магазини вероятно ще са подходящи.И имам идея,да се направи от производителя готови пити.
А мислили ли сте когато доиде време да се сваля восъкът от тези пластмасови основи кои ще е наи удачният начин.
Дори и да се размекват и изкривяват, восъка ще се стопи и ще падне, а изкривената основа ще се изскубне от рамката лесно, защото я държат само няколко метални скоби от телбод. Слага се нова пластмасова основа и рамката е готова. И това възстановяване на рамката ще струва по-евтино, отколкото алтернативата с ново обтелване и нова восъчна основа.
Тази зима коментирах с производителя на основите от Бургас момента със свалянето на восъка. Той ми предложи вариант противоположен на традиционния със запарване, който и според мен е най- удачен. При ниски температури, под 10 градуса, восъка става изключително крехък. Тогава може да се изстърже от рамките с помощта на лопатка, като тези с които си чистим колите или даже с ръка. След като се премахне восъка от рамките вече всеки може да си прецени каква допълнителна обработка да направи или не на тези рамки.
А защо да се зателват отново?Ако не е изгнила телта,опъва се и готово.Аз на слънчева восъкотопилка не голяма ,за 6 плодникови рамки за сезон изкарвам около 50/60кг.без да я натоварвам и брака за повторно зателване е 20/30 бр.
При черни пити восъка се топи, но питата си остава цяла, и единствения начин да се премахне е като се среже телта.
Здравите, аз съм начинаещ пчелар тази година се влюбих в този дейност. Взех първите си отводки на 4 рамки със пчели на 07.06.14г. /миналата събота/. Днес ходих да ги проверя. В момента имам два кошера 12 рамкови и 2 кошера 10 рамкови ДБ. В 12 рамковите сложих по 3 рамки със пластмасови основи, а в 10 рамковите сложих по 3 рамки със восъчни основи. Като рамките с восъчни основи бяха изградени изцяло а пластмасовите бяха изградени на 10%. Имах много надежди за пластмасата все пак са изградени до някъде. Но се оказа че при мен явно не им харесват. Утре ще им добавям рамки със восъчни основи да им създам работа на пчеличките. Надеждите и илюзиите за пластмасата останаха в миналото. Сега ако мога да си намеря изградени восъчни основи за магазините ще стане супер. Но утрешния ден ще покаже дали ще остана удовлетворен относно надеждите си. Поздрави.
Пласмасата я градят добре само ако в кошера няма други восъчни основи. Ако има восъчни основи - градят първо тях. Ако се прави отводка тип гол рой, пчелите без проблеми бързо изграждат цял корпус с пластмасови основи. След това вече може да им се дадат восъчни основи и плодника да се премести при восъчните, а корпуса с пластмасовите да остане за медови корпус.
Пластмасовите основи имат едно преимущество пред восъчните - много са по-здрави и издържат на напреженията при въртене в центрофугата. Това ги прави идеални за използване в медовите корпуси. Другото им преимущество разбира се е, че са по-евтини.
Искам да попитам дали намазвате пластмасовите основи със разтопен восък за да ги градят или се слагат така както са? Не бях сложил восъчни, a само пластмасови но нещата не вървят. Кошер ДБ пластмасовите основи съм сложил в плодника, все още ми е рано за магазин. Но се надявам след 10-тина дни и това да стане. Поздрави.
Бургаските полуизградени пластмасови основи не се мажат с восък. Можете само да ги напръскате със захарен сироп преди поставянето им.
Иначе има китайски и западни пластмасови основи, които задължително трябва да се намажат с восък, иначе пчелите отказват да ги градят. Има си дори специален английски термин за това - Wax Coated Bee Foundations. Нанасянето на восъка може да стане по два начина:
ПОТАПЯНЕ В СПИРТЕН РАЗТВОР НА ВОСЪК
Нанасянето става лесно. Просто основата се топи в спиртен разтвор на восък или се пръска с този разтвор. Когато спирта изсъхне, върху основата остава много финен слой от восък. Проблемът с този метод е, че восъка се разтваря в спирт МНОГО ТРУДНО.
ПОТАПЯНЕ В РАЗТОПЕН ВОСЪК
Стопява се восък в един съд и се загрява до температура около 75-80 градуса, като тази температура се поддържа посредством терморегулатор. В друг подобен съд се загрява вода до същата или до малко по-висока температура. Основата престоява в съда с вода известно време, за да се ТЕМПЕРИРА в целия си обем. След това се вади от водата, изтръсква се от водните капки и докато е гореща за кратко се потапя във восъка. След това се вади от восъка и отново се изтръсква от капките восък. Ако метода се изпълни правилно, восъка остава разтопен известно време след ваденето на основата от него, и така позволява хубаво изтръскване и оставане върху основата на много тънък слой от него.
Модификация на този метод е да няма съд с вода, а восъчната основа директно да престоява във восъчната баня поне една минута (времето се определя опитно). Недостатък на тази модификация е, че самата основа охлажда восъка в съда, пък и се губи много време. А при метода с втори съд с вода в него едновременно могат да се поставят 100-200 основи и след това една по една много бързо да минават през втория съд с восък.
Ако основата предварително не е загрята, при ваденето от восъчната вана восъка по нея моментално засъхва на дебел слой, който запушва килийките и отделно остават изсъхнали капки и чучурки. Въобще става голям мазал и има голям преразход на восък.
Благодаря ви г-н Матев, сега нещата ми станаха по ясни. Моите основи са от Бургаските, при следващото ми посещение на пчелина ако все още не са изградени ще ги напръскам със захарен сироп. Надявам се да не е късно за тази процедура. Ще направя захарния сироп 1:1 вода и захар. Или съотношението трябва да е друго? По същия начин ще процедирам и със магазините рамки на който ще има пластмасови основи.
Аз като купих първите пласмаси имах същия проблем,слабо градяха.Някъде във форума прочетох за натъркване на основата с парче восък.Направих така и започнаха да градят.
Матеев,това е истината.Режеш кашона и слагаш.Избягваш наеманто на работници.
Дай някакъв линк с производител на тази ИСТИНА и с цени.....
Със сигурност ще купя, ще пробвам, ще тествам, и ще напиша отзиви с положително или отрицателно мнение.
Цените ги пращат по каталог всяка пролет.Ако имаш път към Бургас обади се,ще ти ги покажа на живо.
Както казах- най-добрите са на Pierco. Който не е доволен от тях, още по-недоволен ще е и от останалите. Не ми се занимава да обяснявам възможните дефекти при различните производители заради лошия калъп, недостатъчно прецизен контрол при технологичната изработка, или по-калпава пластмаса.
Както Pierco така и Rite-Cell са американски. Относно стандарта - да, той е международния, НО такъв е и на повечето други предлагани на пазара. Руския стандарт общо взето никой не го бръсне за нищо. Който иска да се възползва от разни там иновации от страните с по-развито пчеларство или трябва да премине към международния стандарт, или да чака някой да се сети и за другата част от пазара използваща руския стандарт,
Когато се запознах за първи път с феномена пластмасови основи помислих за около 10 минути и взех категорично решение - такова нещо в мой кошер няма да сложа!
Нещата за напред още повече ще наклонят везните към пластмасата, най-вече ниската цена. Всичко евтино обаче накрая излиза скъпо.
Производителите на пластмаса в скоро време ще докажат, че е безвредна за ядене и от хората само и само да се харчи. Бебешките шишета от пвц дори и най-скъпите и безвредни се хвърлят на всеки 3 месеца.
Колко време мислите да седят в кошера тези основи?
Значи вземаме проби от меда за антибиотици, за пестициди, за акарициди, боядисваме кошера отвън с бои на водна основа (уникална простотия) а в същото време слагаме в кошера пвц за поне няколко години???
.... и така докато излязат поредните научни теории за масовата гибел на пчелите поради натрупването на разградена пластмаса във восъка и кошера.
И сега има доста теории "под сурдинка" за това, че увеличението на раковите заболявания се дължи именно на масовото ползване на пластмасови опаковки за хранителни продукти и напитки. А хилядолетия са се ползвали такива като керамиката, стъклото и порцелана!
Наистина легата ги продава но много скъпо.Производителя е от франция http://www.nicotplast.fr/
Колега аз съм на същото мнение! Да вярно е, че печелиш време и е по лесно с пластмасови основи. Уж всички искаме чисти хранителни продукти. За восъчните основи, имам чувството, както и други споделят във форума, има и нещо друго в тях освен восък. След стопяването на старите пити, в троптината остава една клео образна маса! Да е клея с които обмазват, килийките?
Има начин за разпознаване и/или за разделяне на восъка от парафина и церезина. Както предполагам всички знаят, трите продукта (восък, парафин и церезин) си имат различно специфично тегло, както и различна температура на топене. Този факт може да се използва за тяхното детектиране и/или разделяне. Просто восъка (сместа) се загрява до около 80-85 градуса, прелива се в топлоизолационен съд и се оставя да изстине много-много бавно. Алтернативата е да се поддържа 80 градуса с терморегулатор в продължение на 24 часа, като съда не се клати. През това време трите продукта се РАЗСЛОЯВАТ. След това се оставя БАВНО да изстине и с нож се изрязват участъците с парафин и церезин. Лесно се разпознават по техния цвят.
В казаните в които топя восъка ясно се вижда, че парафин и/или церезин ИМА в Българския восък!!! Откъде се е взел - вие ще кажете. Познава се по това, че на повърхността изплуват ярко-жълти полутечни петна, които се стопяват много по-бавно и по-трудно.
Матеев може ли да обясниш какво искаш да кажеш с това:
"В казаните в които топя восъка ясно се вижда, че парафин и/или церезин ИМА в Българския восък!!! Откъде се е взел - вие ще кажете."
Малко не го разбирам или поне така ми се иска.
Ами когато топя восъка, за да правя восъчни основи, в казана се получава около 100 кг течност с хомогенен еднороден цвят. Понякога плуват мръсотии, но понякога плуват жълти недоразтворени петна. Явно зависи от това кой какъв восък ми е пробутал да го закупя по цена 10 лева.
Та тези жълтите недоразтворени петна се разтварят, когато увелича температурата до 82-83 градуса. Определено това е друга субстанция, различна от восъка, и съдейки по температурата на топене, публикувана в интернет, склонен съм да си мисля че това е изплувал церезин. Ако не го премахна, последните основи от казана ставят ярко жълти и лепкави, и после на пипане, мирис и т.н. се усеща, че това е всичко друго, но не и восък.
Не знам защо се учудвате. На Българския пазар отдавна се продават както хубави, така и фалшиви основи, в които има примеси на парафин и церезин. И когато хората после разтопят питите си заедно с основите, в блокчето восък попада и известен процент смесен парафин или церезин. При мене след загряване и отстояване този парафин и церезин се РАЗСЛОЯВАТ и аз ги виждам на повърхността като светложълто петно с една или друга площ и/или дебелина.
Говорим за тези полу-изградени пластикови основи http://www.dtmsw.en.alibaba.com/
http://s28.postimg.org/p0nvoy18p/Pro...dation_she.jpg
http://s27.postimg.org/4b0gaqstr/pp_honey_comb.jpg
http://s30.postimg.org/3pqs427sd/42_...foundation.jpg
За порт Варна -http://s9.postimg.org/6o31zsnvf/faktura.jpg + митница и става ~ 1,3 Лева/ЛР основа.
С пистолет за горещ восък (http://www.viseco.de/produkte/duolin...swachspistole/) правим следващо - http://youtu.be/FUn8yn1iUmc (най економичен расход на воък + гарантирано изграждане от пчели)
За почистване - http://youtu.be/qx_0eiOb3A8
Успех.
Искам да споделя с колеги, как стават неща с тези основи на края на 2014 г. (Извинявам се за моя развален български ) Китайци вече работят с сума не по малка от 3 000$, да получиш своя пратка в порт Варна. Иначе с DHL , но това не заслужава...транспорт струва два пъти повече от поръчка :-) Ако имате финансова възможност, препоръчвам да се обърне внимание на тези китайци. Матеев казва истината - те имат всичко, с всяко качество. На края направих поручка на тези бургаски основи. 1 хил основи (малки за мед) + транспорт и излезли на 0,63 лева (лява + дясна) Обърните внимание!!!!- основа от горна до долна летвички притискат напълно, а от странични НЕ ! имат 5 мм. растояние. Ако не искате да сторчи пластика отвън пита и пречи при распечатване , трябва да закрепвате с телбот на вътришна страна на летвичка и външен пластик да отрежите. Освен това вътришни размери на странични летвички трябва да намалите на 2.5 мм от всяка страна.
Успех.
Добро утро на всички. Според вас как би било по добре да напръскам пластмасовите основи за по бърз градеж, със рядък захарен сироп или със 200 ml клеева тинктура се разрежда с до 3 lt минерална или дестилирана вода. С пулверизатор-помпа се напръскват монтираните вече пластмасови основи. След като изсъхнат вече ще миришат на прополис което спомага за тяхното приемане и по бърз градеж? А може и с двете? Честит празник на всички пчелари!
Мисля да слагам само пластмасови основи на определени кошери. Да споделя само нещо: тъй като от миналата година съм пчелар и реших да сложа освен рамки с восъчна основа и пластмасови като ги редувах през една. Първата седмица не бяха пипнат нито едната нито другата рамка /говоря за кошерите с който бях сложил и от двата модела рамки/. Поради която причина реших и напръсках пластмасовите със захарен сироп, при преглед след 7 дни вече беше изградена имаше дори и яйца в килийките. Восъчните така си останаха не изградени и при зазимяването ги извадих от кошера.
Пчелите ще си ги изградят без помощ,но като почнеш да слагаш,слагай само пластмасови да не се чудиш после защо градят само основите а не пласмасовите.
Ако говорим за Бургаските основи - наистина най-добре е да се слага един цял медови корпус или дори един цял кошер (и старата майка + налитане в него на старите пчели). Ако се слагат една по една между восъчни основи - пчелите ги заобикалят и ги градят само в краен случай, когато много са я закъсали.
Ако говорим за коравите пластмасови основи - тях пчелите изобщо не искат да ги градят. Какво ли не пробвах - пръскане със сироп, мазане с мед, натъркване с восък - не става и не става. Ако обаче се натопят във врял восък и постоят в него 30-40 секунди, после като се извадят и изтръскат, върху тях остава здраво залепнал тънък слой восък. След това пчелите ги градят безпроблемно и стават идеални и здрави пити, издържащи в центрофугата на високи обороти.
Според мене най-добрите основи са коравите пластмасови основи, но само ако се покрият ръчно със слой восък. Западняците ги наричат WAX COATED FOUNDATIONS и масово ги използват. Освен това рамките с тези основи струват по-евтино, защото няма обтелване, и е въпрос на време да се наложат и в България, особенно ако восъка продължи да поскъпва.
Да не уточних г-н Матеев, визирам Бургаските пластмасови основи. Причината да прибегна към пластмасовите основно е че восъчните основи станаха доста скъпи, и и в момента при нас в магазините предлагат само срещу восък, и аз като пчелар по малко от една година стаж нямам такъв, реших да прибегна към пластиката изцяло. На пролет ще споделян резултати положителни или отрицателни ще разбера в последствие на работа с тях. Единствено мисля само когато деля кошерите с налитане да подменям майките, тъй като тези който купиш миналата година са със стари майки и имам два от тях който много хапят, като кучета са.
Аз ползвам пластмасови основи вече цяла година, засега съм много доволен. При центрофугиране нямаше никакъв проблем, макар че всички рамки бяха таз година изградени. Но и при тях си има доста работа при сглобяването.
Поскъпването на восъка и мене ме кара да преразгледам отношението си към пластмасовите основи. По начало половината от всичките мои основи са Бургаски, обаче имам известни проблеми с граденето им. Объркват ми технологията - не мога просто да ги слагам една по една в плодника, защото пчелите ги възприемат като преградна дъска. Трябва да се дебне момента, мястото и начина им на слагане, но това не ме устройва. Ако имах на 100% само Бургаски основи - тогава сигурно нямаше да има проблем, но сега с тази смесица от Бургаски и восъчни давам шанс на пчелите да избират и те естествено избират восъчните.
Другояче стои въпроса с коравите пластмасови основи. Ако се покрият със слой восък, стават направо идеални. За съжаление обаче имам много малко експерименти с тях. Мисля че имам около 300 такива рамки, но за градеж досега съм слагал само 5-6, така че резулатите ми не са меродавни. Всъщност истинския експеримент ще стане тази пролет, когато сложа всичките 300 бройки за градеж и внимателно наблюдавам какво се случва. Тогава ще пиша във форума и ще кажа заключенията си, включая и с математическата обосновка на цената и на това колко восък се губи за тънкото покритие.
Основен проблем на коравите пластмасови основи е това, че за тях трябва да се направи специализирана рамка с вътрешни жлебове на горната и долната летвички. И който си няма дърводелски машини, ще има проблеми с това.
Аз всички пластмасови основи мажех с восък. Правех си експерименти, слагах цял магазин с основи, като редувах пластмасова и восъчна. Някои семейства изграждаха първо пластмасовите и после почваха восъчните. Причината за това не мога да си я обесня, но това го наблюдавах и не само в едно семейство.
asti, рецептата с клеева тинктура е лично моя постигната след 5 годишен опит преминал в непрестанни експерименти. Гарантирам ти 100% успех в бързото изграждане. Само трябва да се спазват следните условия:
1. Никога да не се поставят за градеж едновременно пластмасови и восъчни основи (аз лично не съм градил восъчни от 5 сезона и никога не бих се върнал на тях);
2. Градежът на пити винаги започва отгоре на долу ( за колегите с ДБ кошери - през магазин, за колегите с ЛР кошери - в най-горен корпус);
3. Пчелите не градят когато са гладни (което не проблем за пластм. основи защото пчелите не ги прогризват през безпашовите периоди);
Матеев, можеш да изграждаш и цели корпуси наведнъж. Просто първата пита трябва да е изградена и с пило. От там нататък пчелите си знаят работата
Ако някой все още не е взел решение за производител на пластмасови основи препоръчвам и тези в сайта: http://viitorsanatos.ro/viitorsanato...id_category=18
Който е посетил "Пчеларското изложение - Плевен 2015" се е запознал с тях и на живо. А иначе Бургаските на Николай Христов засега са най-изгодни на Българския пазар.