Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 33
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    4

    СМЯНА НА ПЧЕЛНА МАЙКА

    Колеги не можах да намеря, някъде да е коментирано как практически се сменя майка, какво се прави и как?
    Имам четири кошера ДБ 10 рамкови от октомври 2010 год.
    В един от кошерите,пчелите не внасят прашец и не бутат подбудата която сложих!
    Сигурно се престарах с прегледа и най-вероятно съм убил майката.
    Има пило!
    Моля за съвет!!!

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Ако има яйца,ще си направят сами майка.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Прецени дали има достатъчно пчели да ги караш да си произвеждат майка. Ако няма направо го обединявай с друго семейство и след 2-3 седмици си направи нова отводка.
    Тодор Тодоров

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    23
    Ако има много пчели и нямат яйца, можеш да вземеш от друг кошер рамка с разнородно пило, ако има само незапечатано и яйца по-добре. Пчелите ще си изградят спасителни маточници. Има една особеност обаче. Когато запечатат пилото пчелите няма кого да хранят и започват да гълтат млечицето което произвеждат и стават търтовки като прегризват маточниците и убиват новите майки. Затова редовно през 3-4 дни трябва да им даваш нова пита с незапечатано пило. След като го запечатат стръскваш пчелите и я връщаш там от където си я взел и слагаш нова. След като се излюпи новата майка може да оставиш последната пита с пило която си дал за доотглеждане, все пак семейството е закъсняло доста с развитието си и има нужда от нови попълнения

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Е като има пило, поне кажи какво е - открито, закрито, да гадаем ли.
    За да не носят прашец, значи е запечатано , а открито пило няма. Провери обстойно за майката, слагай контролна пита. Ако не изградят маточници, значи има майка, но нещо се е повредила. Тогава обединявай с друго семейство.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    12

    Как да сменя най безопасно майката

    Здравейте Имам един кошер на който майката е 2 годишна и сигурно ще се наложи да я сменя.Молбата ми е да ми кажете начин за приемане на маиката. дали сега трябва да го направя или по касно.Иоще да попитам сега мога ли да направя отводка.Благодаря за вниманието

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    4
    Благодаря, за вниманието утре ще прегледам проблемния кошер и на въпросите ще отговоря!
    Прочетох внимателно какво да гледам дали има това за което питате така, че до утре.
    Благодаря предварително!

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    12
    Коко , ако има откъде да вземеш маика , просто можеш старата да я махнеш и на следващия ден да заложиш новата , ,.,., а може и да убиеш старата , да заложиш новата и върху клетката с която си я заложил в кошера да поставиш маиката която си убил за да им се смесят миризмите , ,.,.,.,за отводка ,зависи колко е силен кошера , обаче ти да им заложиш маика , защото ако ги оставиш те да си направят няма много търтеи а и времето е гадно и не се знае дали ще я оплодят .,.,.,. към колегите - ако пропускам нещо да ме поправят , успех,,,,

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    4
    След като прегледах кошера установих:
    - не намерих майка
    - Има пило запечатано друго няма
    - Направи ми впечатление, че има тук там търтеи, което ме навежда за версията на Иван Гугушев – при мен е планински регион и дръвчетата цъфнаха преди седмица
    - Семейството е слабо, но започнаха да внасят прашец – това не е ли сигнал, че има майка но аз не я намирам???

    Питам:
    Необходимо ли е задължително да огранича гнездото с пределна дъска, тъй като ноември месец 2010 год. този кошер беше най-силния и не е поставяна такава?

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    31.03.2011
    Мнения
    4
    Евгени – какво имаш предвид под „контролна пита”?

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •