Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 33
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от bizon
    Евгени – какво имаш предвид под „контролна пита”?
    Това е пита с пресно снесени яйца и открито пило.Ако заложат маточници свищеви, значи че няма майка.Ако не заложат значи не си видял майката.

    Ако плодникът ти не е изпълен изцяло с пити преградната дъска е задължителна.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, както казва колегата Станко, контролната пита е тази пита, която се взима от друго семейство и на нея има както яйца, така и ларви, на които пчелите ще заложат маточници и ще си отгледат майка. Не биха направили маточници, ако имат майка , и също така ако е станало смейството търтовъчно. Майката може да е повредена от притискане между питите при невнимателен преглед, може и да е простинала, а може и да е спряла да снася, ако семейството е преразширено и при по висока надморска височина или планински район и при по студен климат - да е спряла временно да снася и сега при затоплянето покрай Велик ден да е започнала отново да снася и затова да носят прашец.Трябва да се чете, да се пита, да се гледа и да се знае при отварянето на кошера - какво да се гледа, какво да се прави и като се направи, какво да се очаква. Иска си учене и практика. Затова специалистите препоръчват пролетното стесняване, за да не се спира пролетното развтие при този променлив климат и постепенното разширяване на гнездото.
    Но всичко е свързано с работа, а повечето хора ги мързи да рабоят.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    12

    javascript:emoticon('sleepy;')

    Благодаря на всички

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките
    На този въпрос със точност трудно ще ти се отговори.
    По книги колегите ще ти кажат, че ако до 30-я ден не се оплоди майката пиши я брак , а аз ще ти кажа ,че миналата година имах майка която се оплоди на 35 ден и всичко си тръгна нормално.Всичко е въпрос на наблюдение и експерименти в тоя случай, но не забравяй , че ако нямаш резервни майки , убиеш ли майката с цел подмяна , ще чакаш наново 30 дни, затова , че мисли смятай и твори.
    Поздрави!

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките
    Не знам от къде си ги купил и на каква цена, но това за мен е безобразие (не намирам по подходяща и не цензурна дума). Отводка с не оплодена майка, този който ти ги е дал (особено ако минават за оплодени) заслужава да му ги изсипеш в пазвата.
    Но иначе, още е рано да се притесняваш. До няколко дни би трябвало да започнат да снасят. А и зависи дали е имало подходящо време за брачен полет.

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Споделете след излюпването на майката колко дни има да излезе и да се оплоди преди да стане вече негодна за оплождане Защото на 16.05 вземах пет одводки от които само едната беше с оплодена майка а другите имаха майки но небяха оплодени,а днес 25.05.ги отворих и установих че само две семейства имат пило.Другите нямаха пило но носеха нектар и прашец и нямаше пчели по прелката да бездействат.Та въпросами е дали все още неса се оплодили или при транспорта е станало нещо с майките
    Не знам от къде си ги купил и на каква цена, но това за мен е безобразие (не намирам по подходяща и не цензурна дума). Отводка с не оплодена майка, този който ти ги е дал (особено ако минават за оплодени) заслужава да му ги изсипеш в пазвата.
    Но иначе, още е рано да се притесняваш. До няколко дни би трябвало да започнат да снасят. А и зависи дали е имало подходящо време за брачен полет.
    Може да са му ги подарили.Има не малък процент майките като излезнат на оплождане да не се върнат.Дано да нямаш такъв проблем.Сиветвамте да ги отвориш и огледаш хубаво.Успех!!

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Ами днес гледах да видя майките но не ги видях,и това ме притеснява много.Според вас щом носят прашец и нектар също така не тичат по прелката дали майките са там и не съм ги видял sadsmile;
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  9. #19
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Ами днес гледах да видя майките но не ги видях,и това ме притеснява много.Според вас щом носят прашец и нектар също така не тичат по прелката дали майките са там и не съм ги видял sadsmile;
    Най-вероятно.

    Пламене, ако уговорката е била за не оплодени майки, добре. Но по принцип отводка се подарява или продава с оплодена и работеща (проверена) майка. Иначе просто не е коректно. Ами ако я настаниш на място, където няма околни пчелини, как ще се оплоди тази майка?

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Ами поръчах ги си одводки и като отидах да ги вземам ми каза че само едното семейство е с оплодена майка ,каза да не се притеснявам и че до няколко дни ще се оплодят.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •