Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 43
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    ... Тези т.н. стиропорови си имат и своите предимства и недостатъци. Предимствата са в това, че правят по-добра изолация и е необходима по-малко храна за зимуване, но не дишат и се получава много конденз, който по някакъв начин трябва да се овладее. Вариантите не са много (мрежесто дъно-целогодишно и милерова хранилка-целогодишно)...
    По принцип конструкцията на финландските кошери включва мрежесто дъно, което целогодишно е отворено. За конденза те пишат, че той просто се стича по стените и си изтича навън.

    Склонен съм да вярвам на финландците. Техните кошери не са от вчера и са масово разпространени в половин Европа. Само балканските страни наблягаме на дървото. В Европа (и особенно в по-северните страни) отдавна са минали на стиропор и използват съответните методи на пчеларстване. Има си и подробна инструкция кога и какво да се прави, като например кога капака да се обръща в едната посока и кога - в другата (в която усилено се вентилира).

    Първата партида стиропорени кошери ги заредих преди повече от месец и към момента те са по-развити от останалите. Може би си въобразявам, но истината е че до момента нямам никакви проблеми и съм много доволен от решението, което взех. Нека да изчакаме да се извърти една пълна година и тогава ще видим всичките предимства и недостатъци.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Дано да греша.Проблема с конденза не е къде ще се отича. Той или кондензира в хранилката или се отича през мрежата, както казваш. Проблема е че се създават условия за развитие на плесен. Докато дървото можеш да го обгориш и почистиш, при тези кощери това е доста по-сложно. Колеги, които са доста находчиви отидоха на пластмасови кошери поради тази причина, въпреки че им излизат по-скъпи. А и има един сериозен проблем, който не е за пренебрегване- мишките. Много са нагли. На мен тази зима ми унищожиха 5 кошера. Дъната бяха изгризали. Сега обмислям варианти как да се спасявам от тази напаст.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    котка

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Абе котки има но преди това трябва да направя поставки и да ги повдигна от земята. Явно гумите се оказаха лошо решение.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2013
    Мнения
    1
    Zdraveite badeshti kolegi))imam golqmo jelanie da otglejdam pcheli i mislq da zapochna sas 2 koshera DB 10 ramkovi sas mlado semeistvo pcheli molq davaite saveti!blagodarq ))))

  6. #26
    Цитат Първоначално публикувано от toshkooo
    Zdraveite badeshti kolegi))imam golqmo jelanie da otglejdam pcheli i mislq da zapochna sas 2 koshera DB 10 ramkovi sas mlado semeistvo pcheli molq davaite saveti!blagodarq ))))
    Точка 1 от http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3452
    Нищо не е вечно,дори благодарността.
    "Ренар"

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Вече съм с 4 семесйтва 2 ДБ и 2 ЛР които хванахме от рой на ДБ кошерите . Тия отводки малко не ми са ясни как се правя търсик инфомрация из форума и нещо не испях да намеря . Ще съм благодарен ако някой ми обясни или ми даде линк да прочета. И втори върпос възможно ли да направя отвотка от ДБ на ЛР и как става.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Преди да задавш въпроси първо си направи труда да прочетеш постовете във форума. Много информация за това има там и книжките. Прочети и тях. Пчеларството иска най напред да се подготвиш теоретично и тогава да допълниш знанията си практично. И като зададеш въпроса как е най-добре да постъпя така или така, то ще получиш отговори, с които да обогатиш знанията си. Но това което вече е дъвкано си го прочети. не бъди мързелив.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Г-н Бонев не съм мързелив просто помолих някой да ми даде линк да прочета. През последноте 4 дни ,които трябаше да се почива съм правил кошери, местил съм пълните и съм хващал ройове . А и ви казах ,че съм търсил и не съм успял да намеря.
    Поздрави

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2013
    Мнения
    28
    Тази година зазимих 14 семейства , надявам се висчики да оцелеят.

    Ето това са ми кошерчетата

    http://us.productposting.alibaba.com...m?id=155047613

    Тука си направих един Дадант Блат за мостра



    http://us.productposting.alibaba.com...m?id=157000451

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •