Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 36 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 354
  1. #41

    Re: С какво да засея пустеещо място до пчелите

    Цитат Първоначално публикувано от ilian55
    Здравейте,

    До кошарите имам 2 декара пустеещо място, което мога да засадя да е в помощ на пчелите. таман сега му е времето за тази работа . какво бихте ми препоръчали ?

    Драго ми е.
    Зависи какво искаш да направиш - ако искаш да засееш нещо и да го забравиш - дръвчета и храсти. Софора (малко по-здръжлива на засух),
    рано напролет - са лески и върби но трябва влага и за тях си помисли пак. Ако ти се чака - еводия.
    Двойна полза -
    -1)лиции (лициум, годжи бери), но Lycium barbarum. Може да ти направи добър жив плет по края. Дават го за добър медонос, не знам дали е така, но някога може да имаш от него повече полза отколкото от пчелите
    -2)акации - ще си режеш колчета скоро
    -3)пауловня - за гредички, скоро

    красота + пчели - японска дюля (рано напролет); кариоптерис (есен) .... Див рошков!
    Пак по края - малко лофант. В голяма помощ е есенно време но да има поне малко влага.
    Едногодишно - фацелия но иска оран; След нея нещо друго.
    Има цял раздел за медоноси във форума - виж мое ще ти пасне на мястото. Споредф почва, влага, релеф, сянка и т.н.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Фацелията иска първо оран , когато се обработва за пръв път и после фрезоване и общо взето тя задушава другите плевели, поне при мен е така. Следващата година само фрезоване, тя не прави дълбоки корени и много лесно тръгва. Но е ранна култура.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Колега, ако си с кисела почва или гориста местност можеш да засееш боровинки.Успех
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  4. #44
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282

    Arrow КОЙ КАКВО ЗАСАДИ?

    Ако може да си имаме и такава тема .20 праскови и 4 нара сега и 10 ябълки, 6 круши ,2 кайсии ,лофант, розмарин ,лавандула ,акация (червена в това число)и разни храстчета миналата година.Забравих за 2 магнолий които, са зле и доста маточина.

  5. #45
    До сега за тая година . 6 софора 6 еводия . Разсадник със посев от Лофант , Мента , Мащерка , Риган
    Другата седмица 20-тина бяла акация , по 20-тина кв.м кълдръмче и фацелия за опит .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Последните които засадих на есен-5бр пауловния,3бр липа,2бр софора,4бр акация,1бр череша и 2 бр хинап.Сега смятам да си поръчам 20бр акация,че намерих една обява където са евтини-2лв/бр 4 годишни фиданки.Мога да засадя стотици,но да има някъде без пари посадъчен материал.

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Без пари посадъчен материал има в просеките на далекопроводите.

    Периодично електроразпределителните предприятия прочистват дърветата под далекопроводите, като правят тотална и безогледна гола сеч. Корените на акациите обаче оцеляват и през следващите 2-3 години под далекопроводите могат да се намерят хиляди акациеви фиданки. Аз от такава една просека близо до дома досега съм си "набрал" над 1000 дръвчета.

    При това просеката не е през акациева, а през борова гора. В нея тук-таме има единични дървета, различни от бор. Сред тях вероятно е имало и някоя друга акация. По време на сечта са загинали всички други дървета и единствено кореновата система на акациите е изгенерирала млади нови фиданки. При това от една отсечена акация израстват десетки и стотици нови фиданки.

    Имам и купешки фиданки, закупени от разсадник. Те обаче растат бавно и трудно. Първата година правят само 20-40 сантиметра. В същото време фиданка, получена от отсечена акация, за 1 година израства по 1-2 метра. Това е така защото там под земята има жива и здрава една мощна коренова система на старото дърво, която подхранва младите фиданки 100 пъти по-добре отколкото при засаждане от семе.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    На есен насадих много, вече забравих колко, гледичии. Може би са около 30. Китайски мехурници десетина и много аморфа. От предната година имам еводии и мехурници. Сял съм много семена и да видим какво ще поникне - кестен, липа, еводия, албиция, див рожков, пауловния и каталпа. Из града има дървета и събирам семена.
    По-голямата част от гледичиите си ги извадих сам в запустели места. Сами са си поникнали. Ако има човек желание отива с лопатата и вади.

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Така де,ама не мога да разбера как ги вадиш тези издънки като са с корени на големите дървета?Аз също съм вадил издънки, но е много трудоемко защото макар и млада фиданка то тя е с як корен и излиза трудно здрава.

  10. #50
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вадят се с остра права лопата. Можеш да си помагаш с малка брадвичка.

    След това на новото място се дупчи със свредел, слага се фиданката, засипва се и се утъпква. Няма нужда от никакво престараване. За сведение - 4 човека за 1 ден могат да извадят 250 дръвчета, да ги транспортират на новото място и да ги засадят. Това е проверено.

 

 
Страница 5 от 36 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •