Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 36 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 354
  1. #1

    КОЙ КАКВО ЗАСАДИ?

    Приятели, двора ми е малко голям, та питането ми е да дадете съвет с какво да го засея.Спрял съм се на лавандулата, но приемам всякакви предложения.Става въпрос за една ливада, която е точно под кошерите ми.Ливадата е приблизително 7 декара, и ми се ще да я засея с медоносни растения, който да са от полза само за пчелите.Не искам да имам някакви добиви от жънене, бране и разни други подобни.Овошки имам в изобилие, така че овошките и разни житни растения отпадат.Какво мислите за лавандулата???Но ми се ще да я смеся и с други растения, мислел съм и за дървета, но около мен липи и акация има повече от доволно, така че и дърветата като чели отпадат.Давайте съвети, та да се залавям за работа от сега, да не чакам до пролетта.Благодаря предварително, на отзовалите се.

    п/п забравих да спомена че ливадата е с лек наклон, около 10-12 градуса приблизително.Под нея в дола тече рекичка, така че има възможност за напояване с помпа.Ако са многогодишни още по добре, та да не садя и копая всяка година.Имам предложение от един приятел за маточина, но не ми се вижда удачно, в момента имам няколко туфи маточина която цъфти и ми прави впечатление че пчелите не я посещават.Същото беше и миналата година, отново не посещаваха цветовете на маточината, не знам на какво се дължи това.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    По принцип се засаждат растения които покриват паузите между основните паши ако има такива, ако няма, спокойно можеш да разделиш двора на две и насадиш някакви ранни пролетни растения и в другата половина късно-есенни....не ме питай за имена, не съм градинар ')

  3. #3
    по скоро късно летни и есенни ме интересуват.Между акацията и липата имам добра паша, така че за застъпване между пашите отпада варианта.Лошото е че след липата, има много слаба ливадна паша, и идеята ми с тези растения, да подобря приноса на нектар за късно лято и есента.Та да има принос на нектар, вместо да ги блъскам със сироп, с цел по добро яйцеснасяне на майката

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    1-2-5 дка не оправят нещата.Най-добра потдържаща паша осигуряват влажни дерета с водоемче или рекичка.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  5. #5
    така е не оправят нещата, има дерета и рекички около мен, но просто искам да подобря пашата.Нямам за цел някакви добиви, а просто да се лъжат пчелите че последните 2 години, това време е много сухо, и почти няма принос.Поне такива са моите наблюдения.А и всички пчелари от моето село, ако засеят по 4-5 декара, нещата ще са други.Тази година 2-, другата 2-3 и ще се отплати след време труда ни, ама...

  6. #6
    еееееееееее Братлеееее...... За ригана изобщо не се бях сетил.Благодаря ти, веднага почвам да търся информация за него.Ментата също е добър вариант, дори знам от къде може да си наскубя, първоначално малко корени. За калдъръмчето съм съгласен, имам малко от него и наистина пчелите са луди по него, когато цъфти.

  7. #7
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    Точно това четях в момента, наистина си е оферта.Благодаря за помощта, ето на това се казва ДАВАНЕ НА АКЪЛ.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Гилане, не съм много сигурен доколко ще дават нектар култивираните билки. Имам наблюдения, че не са като дивите видове. Вариянт е да засадиш примерно еводии, ако е вярно това, което се пише за нея ще ти свърши чудесна работа или софора, която определено е добър медонос. И двете цъфтят юли-август. Неудобството е, че трябва да се чака години докато дадат принос, но пък няма и кой знае какви грижи.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Ето един съвет от мен.Можеш да засееш бял трън и магарешки бодил.Предимствата са няколко.Най–евтин вариант,семата можеш да намерих много лесно,слизаш някъде в полето носиш си една торба и събираш от тръните.Не изисква никакви грижи за отглеждането.Разсажда се сам за следващата година.Добре понася засушаването и дава много нектар.Цъфти до края на лятото.При едно влажно лято пълни магазините и ти спестява есенното подхранване.Пчелите зимуват много добре на такъв мед.Освен това е чудесен на вкус.Нуждаеш се само от една оран пролетта и пръскай семената.

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur
    Ето един съвет от мен.Можеш да засееш бял трън и магарешки бодил.Предимствата са няколко.Най–евтин вариант,семата можеш да намерих много лесно,слизаш някъде в полето носиш си една торба и събираш от тръните.Не изисква никакви грижи за отглеждането.Разсажда се сам за следващата година.Добре понася засушаването и дава много нектар.Цъфти до края на лятото.При едно влажно лято пълни магазините и ти спестява есенното подхранване.Пчелите зимуват много добре на такъв мед.Освен това е чудесен на вкус.Нуждаеш се само от една оран пролетта и пръскай семената.
    За . Особенно магарешкия. cool; Ефективно и нискобюджетно cool;

 

 
Страница 1 от 36 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •