Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 36 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 354
  1. #261
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Сега ли се разсаждат резници на аморфа?Забучва се направо на полето.А имаш ли наблюдения,дали няма домашни животни,като овце ,крави,коне няма да я използват за паша.Така трудно ще бъде отгледана.

  2. #262
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    Павликени
    Аморфата е горчива и нищо не я пасе,не знам дали е отровна.Аз съм си направил разсад от семена и от него разсаждам.Става и с коренови резници.Изкопаваш с търнокопа корени и ги режеш на парчета по 20-30см,които засаждаш на дълбочина 10-тина сантиметра под ъгъл 45 градуса. При теб по бреговете на Арда и покрай язовирите,трябва да има аморфа.Служил съм войник в Крумовград и там имаше покрай реката доста.

  3. #263
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Има по брега на Арда и в парковете из Кърджали.От написаното от теб разбрах,че не се развъжда,от отрязани леторасли на пролет и да се бучнат в пръстта,както някои сортове грозде се вкореняват.

  4. #264
    Забранен
    Регистриран
    30.06.2017
    Мнения
    71
    някой знае ли от къде има млади липи за засаждане, но не на космически цени от 7 лв.
    примерно от горските стопанства с преференции за пчелари или ентусиасти които искат да боднат 200 бройки в празните места из околията на пчелина?

  5. #265
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    Павликени
    Като ходя на лов в гората съм виждал в рядка липова гора изникнали хиляди млади фиданки.Така,че потърси северен склон с липова гора,няма начин да няма поникнали млади дръвчета.Пиши ми на лични ако искаш ще ти дам координати.

  6. #266
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    При мен липа няма и не съм намирал издънки.Акация обаче около почти всяко дере има и се намират издънки
    Тоя месец над 2хх фиданки успях да извадя и разсадя на групи по 30-40,занапред ще се надяваме да спасяват положението

  7. #267
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Faytona Виж публикацията
    някой знае ли от къде има млади липи за засаждане, но не на космически цени от 7 лв.
    примерно от горските стопанства с преференции за пчелари или ентусиасти които искат да боднат 200 бройки в празните места из околията на пчелина?
    Купувал съм от разсадник на горското стопанство Шумен липа и бяла акация на цени от 8 до 20 стотинки. Попитай в твоя областен град горското, със сигурност имат разсадник в областта. За област Шумен Разсадника е в Салманово.

  8. #268
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Faytona Виж публикацията
    някой знае ли от къде има млади липи за засаждане, но не на космически цени от 7 лв.
    примерно от горските стопанства с преференции за пчелари или ентусиасти които искат да боднат 200 бройки в празните места из околията на пчелина?
    Ентусиазмът ти е похвален, но би било добре да планираш нещата/ако не си го направил/. Примерно - набождаш 100, но предвиждаш първата година някаква минимална грижа, за да оцелеят 90 - 95. Ако пролетно време засадиш 200, особено на необработено място и при сушава година може всичко да замине на вятъра, т.е. да потъне в бурен и да изсъхне. Най-добре виж в разсадниците както каза колегата. В общината също може да провериш, ако имаш възможност - преди няколко години сме взимали безплатно най-различни видове, вкл. медоносни и сме слагали тука покрай работата. Ако ще е липа, пак е добре някой да те консултира, щото има различни видове... В района имате ли? Ако има в изобилие, по-добре се ориентирай да сложиш нещо друго, а ако няма - що няма?
    Това с ваденето на стотици и хиляди издънки от деретата и просеките преди години се хвалеше Матеев, интересно ми е какъв процент успеваемост е постигнал...
    А иначе - по темата - тука до работа имаме една десетинагодишна липичка. Миналата пролет я видях че има 3 хубави издънки, запръстих я отстрани и лятото ги попоглеждах чат-пат. Миналия месец разкопах, извадих двете /по около метър и половина високи/ - едната я бракувах, другата я сложих на подходящо място. Третата е около метър, пак я запръстих и живот и здраве наесен ще я разсадя. Остава сега като поизсъхне малко да се пробвам да извадя една-две софори, че и на тях съм им намислил ново място.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Преди няколко часа две софорки застанаха на правилно място. За наесен - още две набелязах
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #270
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    Павликени
    Тази топла зима е идеална за залесяване на медоносни дървета и храсти.Вчера боднах 10 броя гледичия и 12 липички.

 

 
Страница 27 от 36 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •