Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 36 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 354
  1. #111
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    От аморфата след това няма оттърване, така че не я садете по дворовете си.
    Има я много покрай магистралите, покрай Дунава, покрай язовирите.
    Hehe, едно време събирахме семената на морфата /по нашият край тъй и викаме/ и ги хвърляхме между редовете на лозята на тези дето не черпеха редовно ...голям майтап после ставаше.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Аз аморфите ги садих като естествена ограда да ми спират вятъра, не са в двора, но наистина бързо се размножават и обхващат площ.
    Кориандъра е чудесен медонос, но 100 дка е малко.

  3. #113
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Зарко може ли да измислим някакъв начин да ми пратиш семена от Аморфа да ги засея из съседните имоти който не се работят
    Проблема е един само. До есента аз със сигурност ще забравя.

    Ако ми напомниш тогава ще ти събера и пратя.


    Павел, какво е това?

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тази година смятам да прехвърля и малко синчец от Ропотамо на моя баир.Иначе и преди съм споменавал,но отново ще го направя - който се интересува да потърси информация за кариоптерис и асклепиас.От второто направих пробен разсад и успя да презимува,сега се тъкми да цъфти.Миналата година направо можеше да се види нектара в чашките - толкова много беше.Имам чувството обаче,че асклепиаса ще иска вода,докато кариоптериса е куча марка.Наесен ще кача снимки и от него.За лофанта няма смисъл да споменавам,писано е доста.

  5. #115
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Post Проект за пчелин

    Колеги това място ще го правя пчелин.
    Въпроса е какво да засадя.
    Целта е да има цъфтеж колкото се може по-дълго, а не за 10 дена и да ги зазимявам.
    Вътрешният двор ще го направя по-скоро декоративен.

    1. По северозападната граница на къщата и двора ще засадя дръвчета, земята на 1-2м от къщата е моя, но има път и е оставено място.
    Тежкотоварни камиони решават, че е добра идея да минават на 50см от къщата и с няколко фиданки ще си реша проблема.
    Въпроса тук е липа или акация.

    2. Какво да засадя по самата ограда на пчелина.
    Годжи бери(храсти,увивни) или липа/акация или...

    3. Между кошерите какви дървета да засадя.
    Не е задължително да дават ядливи плодове, но едно сладко от черница няма да откажа
    Искам да избегна косенето на тревата въпреки, че имам косачка, защо да си отварям работа.
    Какво медоностно мога да засадя между кошерите.
    Трябва да задушава другите видове и да може да се върви върху него без да ми създава проблеми.

    До няколко дена ще съм готов с акация и липа, но какво друго да засадя и как да го разположа.
    Почвата е песъчлива, а подпочвените води са на 10-20м и имам 2 кладенеца в имота.
    Неправилната форма много ме затруднява и кошерите най-вероятно ще са на единични стойки.
    Днес купих минзухари за вътрешния двор и сега търся кокичета и друга подходяща растителност.
    Като казах, че ми трябват кокичета за 10-20м2 ме гледаха като индианец - пишеща машина.
    Колегите с опит в подобни начинания...моля да си кажат мнението.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	11.jpg
Прегледи:      356
Размер:	29.6 KB
ID:	1981

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Всичко, което мислиш да засадиш, е хубаво да цъфти по различно време. Относно дърветата - Пауловния, Акация, Кестен, Липа, Албиция, Гледичия, Див орех, Софора, Еводия... Плодни дръвчета около кошерите могат да създават проблеми - гниещите плодове привличат оси, а когато някой плод падне върху капак на кошер - пчелите се дразнят. Лавандулата в естествен враг на молците. Ако засадиш в двора, това ще окаже влияние на популацията им. Хубаво е да имаш и Маточина. Най-лесно ще ти бъде, ако засадиш многогодишни растения, за да не се занимаваш всяка година с градинарство Внимавай и с растенията, които са опасни за пчелите - Сребролистна липа, Есенен минзухар... Щом пчелинът ще е там, където живеят хора, задължително помисли за поилки.
    Това са нещата, които аз бих направил. Желая ти успех!

  7. #117
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-бързо ще видиш цвят от Пауловнията - още на 3-тата година. Акацията цъфти от 4-тата година нататък. Еводията - 4-тата или 5-тата. Липата - от 7-мата или от 8-мата.

    Преди много-много време си бях засадил 15 липи в имота и после години наред не искаха да цъфнат. Станаха големи дървета, а цвят все нямаше. Бях се отчаял и дори бях решил да ги отсека, ако следващата година пак не цъфнат. Те изглежда се уплашиха и цъфнаха, но това беше 8-мата или 9-тата им година. От тогава насам се побъркват да дават цвят всяка една година, но чакането беше много мъчително.

    Та засади си от всички цитирани дръвчета, но наблегни на пауловнията, защото тя ще те зарадва най-бързо. Другото е еводията. От нея ще имаш възможно най-голяма полза, но ако искаш нещата да станат по-бързо, купи си големи двуметрови дръвчета на 3 или 4 години. Първата партида преди 2 години аз купих такива, и още на следващата имаше малко цвят. Втората партида (миналата година) реших да мина тънко и си купих едногодишни малки фиданки на по 40-50 сантиметра. Резултата при тях е пълна трагедия - оцеля само една от всеки 5. Останалите или ги изядоха сърните и зайците (въпреки рапицовата мрежа, с която ги бях обградил), или изсъхнаха задушени от високата тазгодишна трева. Дори и тези, които оцеляха, в момента са високи само до кръста, и не се знае ще преживеят ли зимата. Ха-ха .... в същото това време миналогодишните пауловнии в момета вече са с височина 2.50-3.00 метра, с огромни като тави листа. Направо радват окото.

    При акациите също - ако купиш евтини малки фиданчици - много има да чакаш. Ако вземеш двуметрови, само след 2 години ще са станали на 4 метрови дръвчета с разкошна корона. И друг път съм писал във форума - най-доброто място, където можеш да се сдобиеш с разкошни безплатни големи фиданки от акация, това са просеките на далекопроводите. Намери си далекопровод някъде извън града, който да пресича гора. Със сигурност в просеката под него ще има изобилие от 2-3-4 метрови разкошни акациеви дръвчета. Това е така защото когато са секли, са унищожили всичко живо под далекопровода, и единствено акацията има способността да се самовъзстановява от останали корени под земята. И в резултат на това постепенно с времето всички просеки под далекопроводите се самозалесяват само с акация и с нищо друго. И понеже отново я секат на всеки няколко години, то големи дървета няма да намериш. Има само млади фиданки, при това в изобилие. Върви да си изкопаеш и никой нищо няма да ти каже, дори и ЕРП-тата ще са ти благодарни.

  8. #118
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ако ще газиш цветя ще трябват ботуши,там ще има пчели и ще има проблем.Аз имам един храст които цъфти от юни до октомври.Прилича на аморфа като цвят,и едни лилави цветчета цъфтят август октомври но и на тях не зная името.За мен между кошерите най добрата сянка е акацията.А храста съм го виждал по магистралата и в паркове.

  9. #119
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    с.Красава общ.Брезник
    1 - Еводия и Аблиция (за да имаш късна паша)
    2 - на оградата твърдо помисли над Бял маргарит - височина 1,5 - 2 метра - гъста корона която да пази от любопитни очи, голяма продължителност на цъфтежа, устойчив е и на засушаване и на студ, не е от любимите храни на тревопасните а и е красив когато върже "плодове" (радва окото) ... и между него на 5-6 метра можеш да сложиш някакви дървета по твой избор зависимост за кой период на годината искаш да подсилиш пашата (най-ранното мисля че е Пауловнията а най-късна Албицията)
    3 - между кошерите за шарена сянка леската изглежда добра опция, ако искаш нещо което да задушава тревата без да трябва да се коси Здравеца е добър вариант (рано пролет пчелите много му се "кефят" но по него ходенето е приключение .... медоносно и да можеш да ходиш - червена детелина но пък нея често ще трябва да я косиш (за варианта който ти търсиш не се сещам нищо)

  10. #120
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    @distedi Търсих кестен, но се оказа, че не бях помислил за ужаса като започне да пада.
    Миналата година засадих Лавандула и от 4 пакета поникнаха 0.
    Утре ще мина през магазина за семена да видим каква лавандула ще предложат.
    Восъчен молец нямам, но се навърта един друг вид много по дребен (хранителен молец предполагам).
    На един от кошерите по капака намерих няколко и им видях сметката.

    @Mateev 10 години няма да ми издържат нервите
    Замислих се за Пауловния и Еводия, но много хора имат същия неуспеш като теб и гледам доста реват.
    Не са най-красивите дървета, но уж ги водят издръжливи и бързорастящи.
    А цената им е "хубава"...заслужава ли си?
    Мисля, че наблизо имаше няколко декара, но дали продават трябва да питам.
    охоооо...вие вярно имате сърни...мале как ще правят джъс-бъс
    При нас акация колкото искаш, като плевел е.
    Всяко дере е запушено с акации.
    Проблема е, че ще се гоним с горския. ...а...аз съм за гъби.
    Трябва да измисля с какво ще ги возя на 70км или да търся наоколо.

    @argilov Трябва ми увивно за дувара.
    Прав си за акацията, но пчелина няма да е там повече от 5 години.
    След 5 години ще става футболно игрище за челядта.
    Ще трябва да работя по въпроса...
    Жената да му мисли...

    @kartagen27 Белия маргарит много ми харесва.
    Виждал съм го и определено ще си взема.
    Тук го има по градинките и островите между платната на пътя.
    Че и дето викаш ще пази от любопитни очи докато работя по футболния отбор

    Благодаря на всички!
    Определено излязоха добри идеи. Ако имате други...целия съм в слух

 

 
Страница 12 от 36 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •