Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.03.2013
    Мнения
    6

    СЕЗОННО ПОЧИСТВАНЕ НА КОШЕРИТЕ

    Здравейте,начинаещ пчелар съм и искам да питам следното.-Правилно ли ще е за пролетното почистване на кошерите Лангстрот рут или други,всяко семейство да се измества в друг почистен кошер.В случая ще взема един нов,премествам някое семейство в него,почиствам стария и местя друго,и така докато изместя всичките.Благодаря

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Да, ама май или когато минималната температура стане поне 8-10-12 градуса в денонощието. И новия, точно на мястото на стария сандък.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Re: Сезонно почистване на кошер Лангстрот рут или Други моде

    Цитат Първоначално публикувано от lutorov
    Здравейте,начинаещ пчелар съм и искам да питам следното.-Правилно ли ще е за пролетното почистване на кошерите Лангстрот рут или други,всяко семейство да се измества в друг почистен кошер.В случая ще взема един нов,премествам някое семейство в него,почиствам стария и местя друго,и така докато изместя всичките.Благодаря
    От това което съм прочел опитните пчелари не препоръчват дезинфекцията на кошера без да е наложително, защото пчелите покриват вътрешността на кошера с тънък слой прополис който дезинфекцира кошера.
    И при евентуалното му изгаряне се нанася вреда на семейството, за това се почиства само дъното на кошера.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Ако имате 500 и + кошери, как ще ги чистите ?!?!?!?
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

    Re: Сезонно почистване на кошер Лангстрот рут или Други моде

    Цитат Първоначално публикувано от lutorov
    Здравейте,начинаещ пчелар съм и искам да питам следното.-Правилно ли ще е за пролетното почистване на кошерите Лангстрот рут или други,всяко семейство да се измества в друг почистен кошер.В случая ще взема един нов,премествам някое семейство в него,почиствам стария и местя друго,и така докато изместя всичките.Благодаря
    Абсолютно правилно си решил, но става по бавно. Аз така направих, когато започнах. Един го обгорих отвътре, позаковах го от тук от там, изтъргах старата боя и го боядисах наново и... на пчелина. И така един след друг постегнах всичките 8 кошера.
    А за 500, не зная, не съм го правил.
    Аз наследих 8 броя стари кошера, непипани с години.
    Явно добре съм се справил, защото 3 от тях ми откраднаха, и може би е трябвало да ги оставя така като си бяха, раздрънкани и с неугледен вид, да не хващат окото. :D
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    21.03.2013
    Мнения
    6

    Re: Сезонно почистване на кошер Лангстрот рут или Други моде

    От това което съм прочел опитните пчелари не препоръчват дезинфекцията на кошера без да е наложително, защото пчелите покриват вътрешността на кошера с тънък слой прополис който дезинфекцира кошера.
    И при евентуалното му изгаряне се нанася вреда на семейството, за това се почиства само дъното на кошера.[/quote]

    Ако настина е така то тогава няма смисъл да правя грешки.Предполагам дъната ще се чистят по-лесно.

  7. #7
    И аз съм на това мнение. Ако са стари и с не известен произход или подлежат за ремонт, тогава да. Но иначе не само че няма смисъл, но ще им създадеш много не нужна работа. Представи си, че тъкмо си си изчистил пода и 2-3 кибици започнат да си люпят семките на него. wink;
    Ако разбира се има доказано заболяване или се съмняваш за такова, то тогава е задължително, не само почистване на всичко, но и дезинфекция.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    21.03.2013
    Мнения
    6
    Ок Благодаря

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •