Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.01.2013
    Мнения
    12

    САМОРЪЧНО НАПРАВЕНА СУШИЛНЯ ЗА ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ

    Здравейте,
    Пускам тази тема, с цел тук да се споделя информация относно саморъчно направените сушилни за пчелен прашец. Нека всеки имащ желание да сподели подробно размерите, параметрите на нагревателите и вентилаторите, разстоянията между отделните рафтчета, материала за изработване и други технологии които може да помогнат при въпросният процес.
    Мисля, че това ще е от полза за всеки опитен или начинаещ пчелар.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Аз мислих тази година да си правя малка сушилня, но сложих един термометър във фурната и пуснах на най-ниските градуси. Поддържа около 45 градуса. Много ли е?

  3. #3

  4. #4
    По учебник ги знаеме параметрите . Давайте конкретни примери от практиката за използваните материали (нагревател, вентилатор,термодатчик и т.н.т.). В университета имах един преподавател по дървообработващи машини и съоръжения той даваше конкретни примери. Благодарение на него си направих вайма с цилиндри от вратите на трамваите . Мисля че разбрахте какво имам предвид.
    45 градуса е много . Мисля че не трябва да надвишава 40
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2012
    Мнения
    34
    В Метро има сушилня за плодове.От 28 март цената е 60 лева.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Цитат Първоначално публикувано от Змея
    В Метро има сушилня за плодове.От 28 март цената е 60 лева.
    Отдавна съм се загледал в нея, предполагам ще върши работа за малки количества.Трябва да се сложи допълнителна мрежа в тавичките, защото са с големи отвори на дъната.
    През времето когато няма прашец за сушене, може да се използва и по основното предназначение .Почти всеки пчелар има и овошки, което остане неизядено, ненаправено на компоти, сладка и ракия-да отива за сушене .
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 15.04.2015 в 11:55. Причина: емотикона

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Ruslan
    Цитат Първоначално публикувано от Змея
    В Метро има сушилня за плодове.От 28 март цената е 60 лева.
    Отдавна съм се загледал в нея, предполагам ще върши работа за малки количества.Трябва да се сложи допълнителна мрежа в тавичките, защото са с големи отвори на дъната.
    През времето когато няма прашец за сушене, може да се използва и по основното предназначение .Почти всеки пчелар има и овошки, което остане неизядено, ненаправено на компоти, сладка и ракия-да отива за сушене .
    Аз, като един Метро кадър, на който постоянно му бъркат офиса с "рекламации", бих ви посъветвал да се ориентирате към друга марка а идеята и на мен ми допада.

    Иначе мисля да пробвам самоделната сушилня да я направя с един стар сешоар - хем да духа хем да топли. Май имаше и двустепенно копче за температура, а вътре в сушилнята ще я регулирам чрез проба и грешка и пробиване на допълнителни отвори под скарите с прашеца.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 15.04.2015 в 11:56. Причина: емотикона
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Някъде из тубата съм виждал такова, само че сешоара беше от тия за сваляне на боя...долу дупка и забоден в нея...горе дупка да излиза топлия въздух, Трябва само да се помисли, как да минава въздушната струя през всички тави.
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Бай Жечо Мурзов го обяснява в един от филмите. "Тавите" се разполагат така, че едната опира в гърба и към вратата има фуга, следващата плътно до вратата и фуга до гърба на сушилнята и така 5-6-8 реда сита. Въздуха минава през ситата и прашеца, но и прави зиг-заг над/под ситата с прашеца.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #10
    Може ли някой да даде линкове към терморегулатори подходящи за случея. Знам че се използват такива за инкубатори но ще помоля за конкретен тестван вариант .
    За нагряването ако има друг подходящ нагревател освен крушки също ще помоля за линк .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •