Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    1

    НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ СЪПЪТСТВАЩИ ПОДВИЖЕН ПЧЕЛИН

    Здравейте колеги и колежки,подвижното пчеларство става все по популярно,обаче, много желаещи пчелари се сблъскват с тоя въпрос - " добре,ама аз какви документи трябва да имам за да изкарам пчелина" и започва едно приключение в търсене на отговорите.И аз съм един от тях.Затова моля хората които вече имат опит в това да го споделят.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Здравейте.От тази година минавам на подвижно, та въпросът ми е когато си избирам място за временното пствяне на кошерите в дадена гора първо с горския ли трябва да се говори който отговаря на дадения регион?
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако мястото е в горска територия регистрацията се прави в горското ако е общинска в кметството. И двете стават веднага.
    Другото е документ от доктора за здравен статус "пътен лист" издава се от доктора с който имаш договор и се плаща на брой семейства.
    Има изисквания в закона прочетете ги.

    Настанявайте се на места на които предни години не са ходили колеги, защото се предполага, че ще идат пак и става конфликтно. Настанявайте се минимум на 300 метра от колеги, защото така е по закон и така е колегиално. Не ходете на места където може да вземете голяма част от пашата някое населено място, примерно единствен блок с лавандула или кориандър или малка акациева горичка до някое село. Пазенето е задължително, но и мерките за личната сигурност също. Захващате се с нещо много трудоемко и скъпо, обмислете нещата добре. Направете си точно "сметка" по всички дейности колко повече труд ще вложите и оборудване и тогава решете дали можете да се справите.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Всичко е много разтегливо, на мен някъде ми искат „пътен лист“, а някъде не /а той не е евтин хич/. Първата година се забих в едно село /стори ми се по приемливо да платя наем на мястото отколкото да плащам за охрана/ и брах големи ядове - съседите ревнаха и проверки ми идваха от къде ли не, така че предпочитам да съм „навън“. Това че колеги миналия сезон са били някъде си, ако нямат дългосрочен договор за наем на мястото, не значи че то е тяхно за винаги, така че който изпревари /т.е. по добре си организира нещата/. Според мене най важното е да се съгласува придвижването на пчелните семейства с кмета или кметския наместник на съответното населено място. Охраната и опазването им си е за сметка на стопанина им.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Нали се сещаш, че ако години наред ходя на едно и също място по едно и също време и ми се тупнеш на мястото ще раздам улично правосъдие и понеже ти си там със повече имущество ще бъдеш по-пострадалия. В законите и разпоредбите няма "запазване на място" или нещо такова , но дадох и няколко съвета на колегите как да нямат неприятности , че съм виждал и чувал за запалени фургони, тровени подвижни пчелини, бити подвижни пчелари и т.н.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако има съгласие от съответния арендатор и от съответния кмет, местните пчелари или други подвижни пчелари нямат право да предявяват претенции. Ако все пак ги предявят или направят някоя мизерия, те ще са виновната страна пред закона.

    А ако имота си е твой собствен, тогава не ти е необходимо съгласието на арендатора. Кмета обаче пак трябва да се пита или още по-добре имота да бъде регистриран като пчелин съгласно закона с 1 брой кошери и капацитет необходимата бройка за подвижното.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В същност когато поставяш пчелите при подвижно пчеларство на частен имот, със съответен договор за ползване, то единственото което трябва да направиш е с пътния лист да уведомиш кмета на населеното място в чието землище се намира имота, а той от своя страна да те впише в регистъра за подвижно пчеларство. С това вписване кметството се задължава да те предупреждава при постъпили заявки за пръскане.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ако все пак ги предявят или направят някоя мизерия, те ще са виновната страна пред закона.
    1. Вина пред закона се доказва.
    2. Пред закона групова вина няма (пчеларите от това село ми е...а мамата)
    3. Живеем в България

    Всеки си знае, НО давам съвет от практиката пък който иска да го разбира и следва който иска, не.
    И да ви припомня една хубава наша поговорка "Каквото си направиш сам никой друг не може да ти го направи".

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    То пък и няма смисъл да се буташ там къде е, или евентуално ще бъде пренаселено от кошери, нали знаете приказката за прехвалените ягоди......

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Някой да знай какви документи са необходими за ветеринарния лекар за да ти издаде пътен лист?
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •