Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 69
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    КОМПЮТЪРЕН МОДЕЛ НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ В ЕДИН КОШЕР

    Здравейте колеги,

    Запалил съм се да разработя компютърен модел на пчелната популация в един кошер. За целта е необходимо знанието за популацията да се формализира и по възможност да се сведе до набор от сравнително прости правила, които след това да бъдат реализирани в компютърния модел.

    Няма смисъл да обсъждаме дали има полза от един модел или не. Нека всеки сам да си прецени. Предлагам в тази тема да се опитаме да направим такъв модел и после да го усъвършенствуваме, сравнявайки го с реалността. Правилата, които съвместно ще измислим, аз ще ги реализирам на първо време на Excel, а ако насложнеят - ще напиша и кратка програма на C#. И естествено ще публикувам всяка следваща версия, за да може да се ползва от всеки, който пожелае.

  2. #2
    Напълно е възможен такъв модел. Дори може да се направи на базата на линейно-оптимизационни модели (някакъв симплекс) с търсене на локални екстремуми. Въпрос на дефиниране на параметри и теглови коефициенти.
    Но това което очаквам да получиш като резултат е примерно "храни напролет за силно семейство", "зазимявай силно семейство", "ако не вали из ведро май месец има шанс за акация" , "ако не е голяма суша лятото слънчогледа дава добър добив", "ако не прекаляват с пръсканията по полето няма да ти измрат много пчели"...
    Проблема за моделирането е че вече няма научна дейност в тази наска и като резултат няма научно систематизирани статистически данни които да обостоват различното тегло на коефициентите.
    Въпроси от рода кое е с по-голяма роля за развитието - наличието на мед в кошера зимата и януари/февруари или ранното хранене с твърда храна. Самите храни следва да фигурират с различни коефициенти. Някой породи ядат повече, други по-малко пък и имат предпочитания. Прашецът от различните сезони и региони е с различно качество което иска отражението си в един достоверен модел.
    Така както си я подкарал или само ти можеш да си отговориш на тези въпроси след 10на години по простата причина че ще имаш достатъчно кошери за експерименти и събиране на статистически данни, или ти трябва пчелар управител на цялото нещо дето този модел подсъзнателно си му цъка в главата и ги "усеща" нещата с теглата на коефициентите.




    Ето ти качествен източник (най-качествения, благодаря на iris, тя ми го беше дала преди време), трупай : http://www.apidologie.org/
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  3. #3
    Да колега Матеев за ползата от такъв модел нека всеки сам прецени.Аз лично съм за и смятам че пак ще е отправна точка спрямо която да преценим с колко храна за пролетното подхранване да се запасим ,не да купуваме по няколко пъти също така да бпреценим колко восъчни основи магазинни рамки,времето през което да отваряме кошера за разширяване защото всички знаем че излишното отваряне на кошера е пречка за нормалната работа на пчелното семейство.Valyo е прав много са факторите от които зависи развитието на дадено семейство и за жалост много от тях се определят от хората.Защото несъм срещал досега едър земевладелец(умишленно използвам това прилагателно)да се интересува каква вреда евентуално може да нанесе на пчелните семейста в раьона.Но аз много пъти съм търсил и програма която да помага за работата с кошерите която показва състоянието на всеки кошер,нещо от сорта:на 10 април след основен преглед нансям кореции и след това като я отворя да погледна и да видя кошер номер 101 е на 6 пити 2 от тях пило,номер 12 е на 8 пити 4 пило и т.н..:Може би има такава програма,ако някой от колегите знае за съществуването и моля да каже от къде да се изтегли,закупи или там каквото друго трябва да се направи.Компютрите не са ми силна старана така че ако съм използвал неподходяща терминология,извинете ме.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пчела-1.Пчела-2.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Модела може да се използва за краткосрочно прогнозиране. Периодично се правят проверки на кошерите чак до ниво 1 пита и данните се въвеждат в модела. След това в следващите 1-2 седмици модела безпогрешно ще дава информация какво е състоянието на всеки кошер. Колкото по-голям период от време мине, толкова по-неточна ще става прогнозата на модела. Периодичните проверки на кошера обаче ще "завръщат" модела в правилните релси.

    Дори и само това да остане, използването на модел вече ще е полезно, защото проверките на кошерите ще могат да се правят по-рядко спрямо ситуацията без модел.

    Другата много голяма екстра ще е РАЗИГРАВАНЕТО НА ВАРИАНТИ !!!

    След като модела се зареди с верни параметри и започне поне малко от малко да се движи синхронно с действителната ситуация, тогава човек вече ще има шанса да си прави ТЕОРЕТИЧНИ ЕКСПЕРИМЕНТИ и да РАЗРАБОТВА ВАРИАНТИ.

    Какво ще стане, ако направя подхранване 2 дена по-рано или 2 дена по-късно?
    Какво ще стане, ако сложа още една празна рамка?
    Какво ще стане, ако отнема рамка?
    Какво ще стане, ако разместя корпус 1 с корпус 2?
    Какво ще стане, ако разместването го направя два дена по-рано или 2 дена по-късно?

    На практика модела ще може да отговаря на хиляди такива въпроси с достатъчно добра точност. Наличието на добре работещ модел може да помогне на човек да си разработи собствена си пчеларска технология, съобразена със собствените му кошери и рамки и собствената му паша и собствената му метеорологична обстановка.

    Един добър модел би бил направо незаменим. На него за няколко месеца могат да се направят толкова много експерименти, колкото един пчелар-практик няма да може да направи за цял живот. Това може да доведе до натрупването на колосален опит за много кратко време.

    Още нещо - модела може да каже какво ще се случи при ситуации, които НИКОГА ПРЕДИ ТОВА НЕ СА СЕ СЛУЧВАЛИ. Например какво ще се случи със семейството, ако се появят 10 поредни дъждовни дни? Ами ако дъждовните дни станат 20 поредни? Ами ако през лятото завали градушка и смъкне температурата от 30 на 4 градуса. Ами ако през зимата стане -40 градуса и го държи 5 поредни дни?

    Модела може да помогне в разработването на ИЗЦЯЛО НОВИ ТЕХНОЛОГИИ !!!
    Например технология с три семейства с три майки, технология на смесване или разделяне на семейства, технология на разместване на пити с пило и изравняване на силата (това се е правило от програмите ПЧЕЛА 1 и 2).

    Въобще прекалено много екстри би могъл да ни даде един модел, поради което не бива да отхвърляме идеята с лека ръка. Струва си да се помъчим, пък току виж се е получило нещо. Ако не - здраве да е, но току така без бой не трябва да се предаваме.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов
    Пчела-1.Пчела-2.
    Не можах да намеря съвременна версия. Освен това дори и да имаше такава, пак бих проявявал интерес каква е точно логиката, заложена в техния модел, и доколко може да и се вярва.

  7. #7
    Оххх .. писах доста за модела но си затрих поста.
    Исках да кажа че е точно на обратното. Има смисъл само за проиграване на дългосрочни стратегии. Какъв пчелар ще съм ако няма да имам представа какво да очаквам след 2 седмици от кошера който преглеждам в момента?
    И нещо повече, от тези които са като него.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И такаааааа..........

    Моята идея е на първо време да използвам Excel. В една електронна таблица може да се развие цяла една година - ден по ден и час по час. Тоест таблицата ще има 365 * 24 = 8760 реда. Спокойно формулите ще могат да се копират и за 2, 3 или 10 поредни години - това е напълно във възможностите на Excel-а.

    В първите няколко колонки трябва да има информация за метеорологичната обстановка. Като начало съм се спрял на следните метеорологични параметри:
    - Температура на въздуха
    - Влажност на въздуха
    - Скорост на вятъра
    - Слънчева радиация
    - Количество на валежите

    Числата, които ще са записани в тези първи колонки, ще участвуват във формулите на следващите колонки, като например количество на снесените яйца от майката, количеството на умрелите пчели в него ден и час, количество на пилото, количество на пчелите, които го гледат, количество на летящите пчели и т.н и т.н. Например в ден и час с висока скорост на вятъра (например като днешния) ще завиша количеството на умрелите пчели по причина че са излетели, но не са успели да се приберат в кошера.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    атмосферното налягане също влияе много на пчелите. при ниско почти не работят, щляят се безцелно в очакване на нещо.....и са нервни и жилят при отваряне....абе като пред дъжд, както са нервни птиците
    имах един корабен барометър, та на по него горе-долу си следях нещата....колкото по-големо атм налягане, толкова по-спокойни....
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •