Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    КОМПЮТЪРЕН СОФТУЕР ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ПЧЕЛИНИ

    Здравейте,

    Има ли някой от вас, който да използва някакъв софтуер при управлението на пчелина си? Някаква програма или дори някакъв екселски файл?

    Честно да си кажа, в тази област не открих почти нищо, освен две руски програми ПЧЕЛА 1 и 2, развитието на които обаче е спряло още през 2005-та година. Пак по него време се цитират няколко западни програми и толкова. Няма ли някаква съвременна програма? Каквито и думички да си измислям на Google - все не мога да попадна на някой съвременен софтуер.

    Ще съм безкрайно благодарен, ако дадете някой полезен линк в областта на пчеларския софтуер.

    Също така ме интересува софтуер и/или математически модел за симулиране на популацията в едно пчелно семейство. С такъв математически модел в програмите ПЧЕЛА 1 и 2 успяват да прогнозират роенето и въобще състоянието на семеството 1 месец напред (след последния преглед). Това е много интригуващо и много ми се иска да знам какъв е Модела (каква е математиката) на това прогнозиране. Някой знае ли нещо по въпроса?

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Би ли дал някой линк?

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В днешно време пчелите не се роят.
    Модел за развитие - също излишно.

    Американците разработват система чрез която по звука на летящите пчели да се разпознават болестите в семейството.

    Според мен най-важното което ти трябва е да наеш кога кой пчелин се нуждае от допълнителни магазини (т.е. силата на пашата и приблизителния дневен принос), което може да стане и с един датчик за измерване влажността в кошера
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #4

  5. #5
    Здравей Mateev,

    не знам какво точно искаш да прави този софтуер, но можеш да разгледаш: www.mybeegarden.com Това е разработено от мен, да не е направено да извлича информация от пчелина, но е полезно.
    myBeegarden - Професионален интернет пчеларски дневник Бъдете професионалисти, водете дневник на най-високо ниво.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Тази програма изглежда добре, но ще ми бъде интересно да видя реалните записки на някой пчелар за да разбера с какво може да ми е от полза. За текущия сезон каквото правя по кошерите го записвам в-у самите рамки с химикал или маркер. Така следващия преглед като отворя кошера и всичко ми излиза. Не мога да си представя как ще стане да си водя записки или да чета какво съм правил и правя в момента на смартфон или лаптоп с лепкавите ръкавици, а пчелите да ме чакат да им затворя кошера. Ползвам и тефтер, но там записките са толкова малко, че ми върши работа.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от izarkov Виж публикацията
    можеш да разгледаш: www.mybeegarden.com Това е разработено от мен, да не е направено да извлича информация от пчелина, но е полезно.
    Много често GSM покритието в планинските региони е слабо или дори липсва. За 3G да не говорим. При мен положението е такова и е невъзможно да ползвам уеб базиран софтуер. Бих предпочел вариант на самостоятелно приложение, което да мога да инсталирам на различни устройства, без да се ангажирам с интернет.
    Освен това, не ми допада факта, че чрез уеб приложението предоставям данни за дейността си на трето лице.
    Христо Йорданов

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Здравейте,
    С такъв математически модел в програмите ПЧЕЛА 1 и 2 успяват да прогнозират роенето и въобще състоянието на семеството 1 месец напред (след последния преглед). Това е много интригуващо и много ми се иска да знам какъв е Модела (каква е математиката) на това прогнозиране. Някой знае ли нещо по въпроса?
    Модел няма. Тези програми сигурно ги е правил някой професор, който цял живот е на хранилка в руския БАН и който всъщност не е произвел стока и за 5 лв. В България такива съм виждал много. Как ще направиш математически модел на отворена система в която има толкова много неизвестни, които никога не знаеш дали ще настъпят и в каква степен. За да прогнозираш роенето трябва да заложиш всички фактори отключващи този инстинкт.

    Освен жизнения цикъл на пчелите и обема на кошера ( май само това е ясно),трябва да заложиш прогноза за времето един месец напред ( няма толкова точни прогнози), генетичните заложби на кошера за роене (няма как да ги калкулираш), загубата на летящи пчели (отравяне, ято пчелояди или други вредители), загуба на пило (измръзване, болест), приток на нектар (това също зависи от времето, но има и други фактори) сигурни има и други но не се сещам.

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Модел няма.........
    Когато нещо не го разбирате, по добре си замълчете ........

    Иначе да, моделите не са точни, но без модели нямаше да има цивилизация. За некомпетентните само ще кажа, че няма област в човешкото познание, развитието на която да не се базира на модели. Иначе навсякъде има много на брой неопределени или неизвестни фактори, но това не означава, че науката е спряла да се развива. Например модела на слънчевата радиация и на електропроизводството на фотоволтаичните или вятърните централи. Неизвестните фактори около метеорологичната обстановка са хиляди, и въпреки това моделите достигат до 90-95% достоверност в прогнозирането на годишното електропроизводство.

    Когато се прави модел се отчитат всички известни фактори, а за неизвестните се прилагат дълъг списък от математически "хитринки". Например натрупване на база данни с исторически измервания, на които после се прави статистически анализ и се определя тяхното разпределение. От него после се вадят медианите (средните стойности), средноквадратичните отклонения и доверителния интервал. И на базата на тях пак се получават достоверни модели с висока прогностична стойност.

    Като цяло идея си нямате колко много области от познанието използват модели, за да решават конкретните проблеми - химия, физика, механика, хидравлика, пневматика, строителство, електротехника, електроника, космонавтика, автомобилостроене, психология, медицина, океанология, авиация, вулкани, земетресения, вибрации, астрономия, строеж на вселената, квантова механика, метеорология, разпространение на вълните, брауново движение, оръжейната промишленост, селекционна дейност (генетични модели) ...... За толкова се сетих, мислейки си къде със сигурност знам за прилагане на модели, но реалните области на приложение са 1000 пъти повече ......

    Между другото модела на пчелната популация е един от най-лесните и най-простите, с които някога съм се сблъсквал. Просто детска играчка на фона на всичко останало, на което се крепи нашата цивилизация. А това че някой "пчелар" не разбира реалните ползи от един такъв модел - ами това си е негов проблем. Нека да си живее в неведение - това си е негово право. Глупаво е обаче да гледа жирафа в очите и да казва на всеослушание "Те такова животно нема ....".

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Не знам как знаете колко разбирам и от какво НЕ разбирам като не се познаваме ама карай.....не съм тук за да се хваля или заяждам.

    М-у другото съм работил в НИМХ няколко години и горе долу съм наясно със синоптичните прогнози и моделите. Синоптичната прогноза до 10 дни е сравнително достоверна, но за по-дълъг период грешката се увеличава, климатичните условия влиаят при роенето. Отделно другите случайни фактори които изброих, които няма как да се предвидят защото са случайни. Много добре осъзнавам колко ще ми бъде лесно ако има програма която да ми каже че след 30 дена кошерите ще ми се роят, но до този момент аз такава програма не съм виждал. Ако знаете такава и я споделите ще съм ви благодарен.

    Съгласен съм, че може да се направи програма, която ако получава данни от кошера в реално време може да предскаже роенето няколко дена по-рано, но да направи пчеларя преглед, да вкара някакви данни в програмата и тя да му предскаже че след 30 дена кошера ще се рои (и пчеларя да не е забелязал симптомите при самия преглед) не виждам как ще се получи.

    Иначе ако имате идея за компютърен модел който да прогнозира какво ще стане с кошера до 30 дни ще се радвам да го дискутираме. Един път да измислим модела, програмата ще я напиша собственоръчно без да претендирам за авторско право.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •