Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 16 от общо 16
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    .......
    Съгласен съм, че може да се направи програма, която ако получава данни от кошера в реално време може да предскаже роенето няколко дена по-рано, но да направи пчеларя преглед, да вкара някакви данни в програмата и тя да му предскаже че след 30 дена кошера ще се рои (и пчеларя да не е забелязал симптомите при самия преглед) не виждам как ще се получи.

    Иначе ако имате идея за компютърен модел който да прогнозира какво ще стане с кошера до 30 дни ще се радвам да го дискутираме. Един път да измислим модела, програмата ще я напиша собственоръчно без да претендирам за авторско право.
    Специално за роенето подхода е друг. Не е необходимо да се прави сложен математически модел, а да се контролира определен признак в кошера, за който от емпирични изследвания се знае как се мени доста време преди роене. И той се ползва за прогнозиране. Това е честотата и нивото на звуците, които издава пчелното семейство. Те са един доста интересен, но не достатъчно изследван параметър на живота в кошера. Въпроса за прогнозиране на роенето започнахме да обсъждаме преди около 4 години тук: http://beehoneyportal.com/forum/view...hp?f=36&t=2872. Там можете да видите и интересни криви на промените на звука.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Мене по-скоро ме интересува модела за РАЗВИТИЕ НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ. Той е достатъчно точен, защото се базира на вече известни параметри (брой дни на яйцето, на личинките, на какавидите, на младите и на старите пчели). От тука вече много лесно може да се прогнозира как би изглеждал кошера например след 10 дена, ако днес обявим на програмата, че има 3 пити с пило и 7 междурамия с пчели.

    Другата полза, която намирам в моделите, е симулация на развитието на една отводка, ако е направена по един, друг или трети начин, и ако се обслужа по един, друг или трети начин. И трябва да ти кажа, че реалните резултати покриват поведението на модела в над 90% от случаите. Най-голямата полза е, че вместо да правя дългогодишни експерименти за един или друг аспект от технологията на отводките, аз проиграх на теория стотици варианти само за няколко дена и избрах най-добрите от тях. Впоследствие практиката потвърди теорията. Към днешна дата мога вече да напиша книга на тема ТЕОРИЯ НА ОТВОДКИТЕ, като вече знам доста неща, за които дългогодишни пчелари дори и не са се сещали, а камо ли да ги пробват и експериментират.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Мене по-скоро ме интересува модела за РАЗВИТИЕ НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ. Той е достатъчно точен, защото се базира на вече известни параметри (брой дни на яйцето, на личинките, на какавидите, на младите и на старите пчели). От тука вече много лесно може да се прогнозира как би изглеждал кошера например след 10 дена, ако днес обявим на програмата, че има 3 пити с пило и 7 междурамия с пчели.

    Другата полза, която намирам в моделите, е симулация на развитието на една отводка, ако е направена по един, друг или трети начин, и ако се обслужа по един, друг или трети начин. И трябва да ти кажа, че реалните резултати покриват поведението на модела в над 90% от случаите. Най-голямата полза е, че вместо да правя дългогодишни експерименти за един или друг аспект от технологията на отводките, аз проиграх на теория стотици варианти само за няколко дена и избрах най-добрите от тях. Впоследствие практиката потвърди теорията. Към днешна дата мога вече да напиша книга на тема ТЕОРИЯ НА ОТВОДКИТЕ, като вече знам доста неща, за които дългогодишни пчелари дори и не са се сещали, а камо ли да ги пробват и експериментират.
    мой да експериментира човек който бая знае за пчелите аз само това правя и май се на камък удрям

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ... реалните резултати покриват поведението на модела в над 90% от случаите...
    От моя (некомпетентна) гледна точка - не повече от 70-75%. Световна практика в посока на висока рентабилност - в НЕПРЕКЪСНАТА СЕЛЕКЦИЯ (бракуване на ВСИЧКИ неефективни пчелни семейства /на пролет/ всяка година, до 25% от общо количество)
    * ... 20/80

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Поредния недоразбрал какво представляват моделите и за какво се използват .....

    В соларните технологии се използва така наречения Clear Sky модел. Той е в състояние с висока точност да изчисли слънчевата радиация във всяка една секунда от годината, използвайки точни данни за разстоянието до слънцето, орбитата на земята, наклона на земната ос, знанието как се върти земята около слънцето и т.н. Този модел не знае каква е метеорологичната обстановка в резултат на което няма как да го критикуваме, че смята лошо при облачно време. Влиянието на метеорологичната обстановка се наслагва над модела посредством статистически методи от дългогодишни наблюдения и измервания. В резултат на двете методики се получава прогнозиране на средногодишното електропроизводство с точност над 90%. Всичко това се описва в един слънчево-енергиен одит от 60 листа, който дори съм ви го публикувал на форума.

    Същото е и при модела на пчелната популация. Той дава точна информация за популацията на базата на известните данни за времена на яйце, личинка, какавида и т.н., а неизвестните трябва да се насложат впоследствие на базата на статистически наблюдения. Първия етап от модела вече съм ви го показвал и дори само на този етап той вече даде информация, която малко пчелари я знаеха.

    Та с молба за неразбиращите какво точно прави модела:
    Вместо да критикувате и да давате "умни" акъли, по-добре попитайте за това, което не го знаете. Така поне няма да разводнявате полезните теми.

  6. #16
    Забранен
    Регистриран
    15.06.2011
    Мнения
    115
    Пчеларски район
    Община Дулово, област Силистра
    Матеев пусни нова тема "Теория на Отводките " и в нея сподели своя опит.Така всеки ще обмени опит в тази насока, а и тази тема няма да се превърне в говорилня и всеки да пише какво ли не извън темета.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •