Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 49 от 51 ПърваПърва ... 394748495051 ПоследнаПоследна
Резултати от 481 до 490 от общо 506
  1. #481
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    75
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    Защо да не е "особено приложима"? Какви са ти съображенията morning?
    В България студовете не са чак толкова екстремни и продължителни, и едно такова устройство по- скоро би имало противоположния ефект на очаквания що се отнася до зимния период. Погледнах и линковете, които си дал и ми направи впечатление, че дори руснаците не го разглеждат толкова за зимата, колкото за пролетта. Пролетеска считам, че наитина би имал положителен резултат най- вече за слабите семейства, но деликатния момент е този, че почти винаги слабите семейства не случайно са слаби. С други думи, аз не съм привърженик на спасяването на всяко едно семейство. Друг аспект в начинанието е финансовия. Дори да е в пъти по- евтино това устройство, при изкупна цена на меда от 3.50лв. кога ще се избие една такава инвестиция. На практика вече занаята едвам оцелява, а при такива отчайващи положения много, много трудно може да се намери мегдан за подобни експериментални инвестиции. Имаше времена от залъка съм си отделял, за да тествам разни идеи, но към днешна дата всички разходи са ми минимализирани, защото просто няма перспектива. Тъкмо по новогодишните празници се запознах с един колега, работи около 700 кошера и в прав текст си каза човека "да разчитам на цената на меда, означава да фалирам още тази година", наврял се е в редица програми, но като цяло така е прокопсал, че образно казано целия му бизнес зависи от два подписа на калинките в институциите. Разбирам поне парите от Европа да се разпределяха по- справедливо, контролирано и смислено, а то цялата работа потъна пак в далавери.

  2. #482
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Здравей! Да споделя и моето мнение. Икономиката да оставим в страни. Пчелите имат биологичен часовник, адаптиран към климат, сезон, фенологичен календар. В месеците на същинска зима те са в летаргия/почивка. За целта им трябват зимни температури. Топлото, макар и изкуствено внесено само ги провокира към излишни за сезона дейности. Пчелите са ни показали, колко време трябва на семейството, да стигне до популация с възможности за стоков медосбор. Ако се съобразим с това, допълнително отопление би свършило работа в рамките на някакви два месеца и то, само ако имаме оправдана цел(ранен медосбор, увеличаване на бройки, пчели за отводки,....). В момента, в който семейството се развие до степен да изпълни рамките в корпус, то съумява достатъчно добре да регулира необходимите му условия в кошера. Така, че в някои райони тези два месеца може да се окажат един. Избързване в развитие с цел само ранен медосбор в много райони може да доведе до още допълнителен труд, защото сме зависими от природата! Нали знаеш, "Сподели си плановете с оня горе, за да ти се посмее...!". И идва въпроса, ще ги топлинен ли или да ги селектираме и подготвим сами да се оправят на пролет? Сега, икономическата част е друг момент и тук не мога да коментирам. Проекта е твой. Има една граница, дали парите си заслужават инвестирания допълнителен труд, време и усложнена конструкция(ако е необходима)?

  3. #483
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    . Има една граница, дали парите си заслужават инвестирания допълнителен труд, време и усложнена конструкция(ако е необходима)?
    И ток,Румба и ток

  4. #484
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Bee_Colonie_Metabolic_Rate_as_Function_of_Temperature_Graph.png
Прегледи:      40
Размер:	38.1 KB
ID:	12332
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз така и не видях, може и моя грешка да е. Ти защо мислиш че това което правиш е приложимо ? На какво се базира това ?
    Базирано е на изследване биологията на зимуване на пчелите. Най-добре пчелите зимуват на 5гр. околна на кошера температура. В приложената статия се коментира оптималната температура на зимуване на семействата и как зимуват пчелите в Канада на базата на упоменатите в статията научни резултати. За съжаление статията е на английски. Файла е копие на файла от пост № 60 на тази тема. Извадил съм от статията също и графиката на скоростта на метаболизма (от статията) при пчелите като функция на температурата. Минимума е между 5-10 гр.

    Базирано е също на наблюдаваната загуба на семейства поради възвратни застудявания, главно през март по време на пролетното развитие на семействата. Терморегулатора позволява да бъде елиминирано влиянието на възвратното застудяване и семейството да продължи да се развива нормално (ако има ток разбира се).

    Интерфеса не ми дава да кача статията по някаква причина. може да се свали от мнение №60 в тази тема.
    Този пост е редактиран от Митю Митев; 21.01.2024 в 03:02.

  5. #485
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    В България студовете не са чак толкова екстремни и продължителни, и едно такова устройство по- скоро би имало противоположния ефект на очаквания що се отнася до зимния период.
    Ако температурата в кошера не спада под 7.5гр. консумацията на мед ще бъде минимална което ще отложи максимално късно необходимостта от облитане на пчелите, което и ще намали опасността от „зацапване“ на кошера и риска от разпространение на нозематоза. Аз виждам само ползи.


    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Погледнах и линковете, които си дал и ми направи впечатление, че дори руснаците не го разглеждат толкова за зимата, колкото за пролетта. Пролетеска считам, че наитина би имал положителен резултат най- вече за слабите семейства, но деликатния момент е този, че почти винаги слабите семейства не случайно са слаби.
    Да, основното предназначение на терморегулатора е да запази семействата през пролетното им развитие от възвратните застудявания. Тук обаче целевата температура е около 33гр.

    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Пролетеска считам, че наитина би имал положителен резултат най- вече за слабите семейства, но деликатния момент е този, че почти винаги слабите семейства не случайно са слаби. С други думи, аз не съм привърженик на спасяването на всяко едно семейство.
    Да слабите семейства могат да бъдат спасени. Кое е по-изгодно, спасено слабо семейство (на което може да му смениш майката напролет), или купешка отводка която я даде я не даде стоков мед? Силните семейства обаче, няма да са без ущърб при възвратните застудявания.

    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Друг аспект в начинанието е финансовия. Дори да е в пъти по- евтино това устройство, при изкупна цена на меда от 3.50лв. кога ще се избие една такава инвестиция.
    Добре, колко е приемливото време за избиване на една инвестиция?

    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    На практика вече занаята едвам оцелява, а при такива отчайващи положения много, много трудно може да се намери мегдан за подобни експериментални инвестиции. Имаше времена от залъка съм си отделял, за да тествам разни идеи, но към днешна дата всички разходи са ми минимализирани, защото просто няма перспектива.
    За да не се охарчвате, предлагам Ви да ползвате регулатора срещу депозит от 90лв. който ще си го получите обратно ако решите да ми върнете регулатора защото не Ви харесва. Тези пари са ми гаранция че ще пазите устройството, и ще ми го върнете работещо. Е трябва да си купите кабел да го захраните и евентуално да намерите (от приятели например) стар трансформаторен електрожен или просто трансформатор за 50 волта (200 вата поне). Може източник на постоянно напрежение ако имате или си купите, за същото напрежение.

    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Тъкмо по новогодишните празници се запознах с един колега, работи около 700 кошера и в прав текст си каза човека "да разчитам на цената на меда, означава да фалирам още тази година", наврял се е в редица програми, но като цяло така е прокопсал, че образно казано целия му бизнес зависи от два подписа на калинките в институциите. Разбирам поне парите от Европа да се разпределяха по- справедливо, контролирано и смислено, а то цялата работа потъна пак в далавери.
    Преди време гледах репортаж за пчелар, който сам си развива търговската мрежа и не продава на прекупвачи на едро. Сигурно не е лесно, но и сигурно взема по-добри пари за меда си. Да ви извиват ръцете с 3.5лв за килограм изглежда непочтено, при положение че на дребно, меда е над 10лв за килограм. Аман от тарикати!

  6. #486
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Здравей! Да споделя и моето мнение. Икономиката да оставим в страни. Пчелите имат биологичен часовник, адаптиран към климат, сезон, фенологичен календар. В месеците на същинска зима те са в летаргия/почивка. За целта им трябват зимни температури. Топлото, макар и изкуствено внесено само ги провокира към излишни за сезона дейности. Пчелите са ни показали, колко време трябва на семейството, да стигне до популация с възможности за стоков медосбор. Ако се съобразим с това, допълнително отопление би свършило работа в рамките на някакви два месеца и то, само ако имаме оправдана цел(ранен медосбор, увеличаване на бройки, пчели за отводки,....). В момента, в който семейството се развие до степен да изпълни рамките в корпус, то съумява достатъчно добре да регулира необходимите му условия в кошера.
    Това е целта – силно семейство за началото на първата главна паша. Вярвам че тук терморегулатора може да помогне много. Не всяко семейство може само да запълни плодника изобилно с пчели, нали. Ако целите са някакви други то и без терморегулатор сигурно може.

    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Така, че в някои райони тези два месеца може да се окажат един. Избързване в развитие с цел само ранен медосбор в много райони може да доведе до още допълнителен труд, защото сме зависими от природата! Нали знаеш, "Сподели си плановете с оня горе, за да ти се посмее...!". И идва въпроса, ще ги топлинен ли или да ги селектираме и подготвим сами да се оправят на пролет? Сега, икономическата част е друг момент и тук не мога да коментирам. Проекта е твой. Има една граница, дали парите си заслужават инвестирания допълнителен труд, време и усложнена конструкция(ако е необходима)?
    Селекцията със сигурност е хубав, но не прост и лесен път. Що се отнася до усложненията, много ли е да закрепиш една кутия нагревател и сензор към кошера и да подведеш захранване? Много ли е в сравнение със спокойствието и гарантираното развитие на семейството през най-рисковия период от годината?

  7. #487
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    И ток,Румба и ток
    Цената на тока за награяване, при всички случай, ще е нищожна в сравнение с цената на нова отводка, мисля аз.

  8. #488
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    А цялата "логистика" по това да се прекарват токове и кабели, да се завира това чудо в кошерите. Плюс това тези кабели откъде да минават че да няма проблеми. Минеш там, спънеш се в някой кабел и отиде работата.

  9. #489
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    А цялата "логистика" по това да се прекарват токове и кабели, да се завира това чудо в кошерите. Плюс това тези кабели откъде да минават че да няма проблеми. Минеш там, спънеш се в някой кабел и отиде работата.
    П.С - това което го пише в тази статия, го има и в календарните справочници. Там просто се описват процесите които протичат в пчелното семейство с увеличение и намаляване на температурата и съответно консумацията на мед. Аз си направих труда да погледам из инернет, това което видях е че нито един пчелар не ги ползва тези нагреватели. Статии в научни списания не съществуват почти.. Има една която е ползвала соларно захранени подобни джаджи, но там изследването е толкова малко, че даже не са си правили труда да пишат изводи и някакви постигнати резултати, освен че уж било по-добро ..

  10. #490
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    Ако температурата в кошера не спада под 7.5гр. консумацията на мед ще бъде минимална което ще отложи максимално късно необходимостта от облитане на пчелите, което и ще намали опасността от „зацапване“ на кошера и риска от разпространение на нозематоза. Аз виждам само ползи.
    !
    Големичък си и ще разбереш,топло или студено... А какой ты пчеловод: чайник или авторитет? Проверь себя — интерактивный тест от Видеопасеки. (youtube.com)

 

 
Страница 49 от 51 ПърваПърва ... 394748495051 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •