Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 51 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 506
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    ЕЛЕКТРОНИКА В КОШЕРА

    Има ли колеги в този форум, които са мислили или пробвали да ползват различни електронни устройства в кошера или в пчелина с цел намаляване на труда и/или повишаване на производството на мед? Имам няколко идеи и бих искал да ги обсъдя с хора, които имат какво да кажат по въпроса.

    1. Климатизация на кошера (електронно поддържане на температурата и влажността)
    2. Вентилация на кошера
    3. Сондаж за целогодишно осигуряване на вода с температура 12 градуса, която да се използва за отопление през зимата и охлаждане през лятото
    4. Фотоволтаични панели за захранване на електрониката на пчелина и помпата на сондажа
    5. Видеонаблюдение
    6. Wi-Fi мрежа с Long-Range предаватели с насочени антени и мощен краен усилвател
    7. Охранителна система
    8. Електронни везни на контролни кошери
    9. Микрофони на всеки един кошер за звукова диагностика чрез спектрален анализ на звука
    10. Дистанционно управление през интернет посредством локални сервомашинки - например пускане/спиране на подхранващия сироп, отваряне/затваряне на прелките, завъртане или спиране на вентилатора в основата на кошера, вдигане или смъкване на вътрешната температура или влажност на кошера и т.н.

    Правил ли е някой нещо подобно?
    Мислил ли е някой да прави нещо подобно?

    Ще бъда благодарен ако споделите опита си или ако съвместно започнем да генерираме идеи и да обсъдим как може да се подобри един или друг аспект от пчеларстването посредством съвременни електронни джаджи, продавани от китайците за без пари.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    1. напълно излишно
    2 също излишно
    3 сондаж за поилки на пчелина е добра идея, но за другото е излишно
    4 добра идея
    5 необходимост-служи за следене на процесите в пчелина, както и за нерегламентирана намеса(посегателства)
    6. може да има негативни последствия върху пчелите
    7. в днешно време е задължителна. Има вече доста интелигентни системи.
    8. върши добра работа
    9. Имаше една такава руска разработка, но резултатите бяха противоречиви
    10 повечето неща се обезсмислят
    Пчелното семейство е жив организъм то само регулира температурата, влажността и въобще микроклимата в жилището си. Не знам да е измислена електронна джаджа, която успешно да върши тази работа. Всяка една намеса от такъв характер може не само да не помогне на пчелите, а дори да им навреди.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Според мене си има някакво разумно ниво на намеса поне дотогава, докато пчелите ни търпят и си сътрудничат с нас.
    За мен темата е интересна от възможността за отглеждане на пчелни семейства в жилищни помещения- относно вентилация и терморегулация през зимата, така, че бих я следил с интерес! Не разбирам от електраника, но да се подържа една постоянна влажност и температура в кошера в хола е идея и не трябва да се спами.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, така е, нека има един контролен кошер, например с някакъв датчик за влажност, температура и тегло, но да го нахакаш с електроника, която излъчва и тормози пчелите, това не го разбирам.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #5

    Re: ЕЛЕКТРОНИКА В КОШЕРА

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Има ли колеги в този форум, които са мислили или пробвали да ползват различни електронни устройства в кошера или в пчелина с цел намаляване на труда и/или повишаване на производството на мед? Имам няколко идеи и бих искал да ги обсъдя с хора, които имат какво да кажат по въпроса.....
    Браво за темата!
    Отдавна не съм писал ,но тук вече попаднах на истинска тема!
    Много ми хареса девета точка,дори моите помисли са още по голя ми,на път съм да си закупя термокамера.В главата ми се върти и друга нестандартна идея ,но не съм чак толкова подготвен искам да сложа електронна бариера на прелките на кошерите за да ми отчита броя на влезлите и излезлите пчели.Предполагам ,че мислите ,че е глупост ,но помислете малко какво бихте получили от данните за всеки кошер.
    Сигурно не вярвате ,но повече от десет години правя наблюдения на контролния кошер като съм го закичил с термометър и влагомер ,които записват данните на всеки десет минути (влагомера ми се развали та сега данните са ми само от термометъра).
    Не познавам колегата Mateev тук във форума,но познавам друг Mateev от друг форум който ме насочи много правилно в един мой избор и ако е един и същи човек то просто колеги не знаете с какъв капацитет си имате работа!
    Ще се радвам темата да се развие,защото има хляб в нея!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    по принцип масовото използване на уреди за мониторниг на кошер се прави на единична бройка, наречена "контролен кошер" , която бройка се поддържа в състояние на средни показатели за даден пчелин.
    Не е зле, да се поставя електроника, ама пак всичко опира до ефективност.
    За тази цел, руснаците имат разработена компютърна програма "Пчела 1" , в която при преглед на кошерите в даден пчелин се нанасят данните. Програмата сама анализира и дава в % и кг. текущо състояние на кошера, има даже и предупреждения за роене и т.н. ......проблема е, че и за нея, пак трябва човешка намеса или по-точно, пчелар с опит, защото няма машина, която да отвори кошера и да направи осведомителен преглед, по определени за сезона признаци wink;

    поста е коригиран от модератор

  7. #7
    Пишете по темата! Спамът е в Място за бърборене.
    Модератор

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    След време тези неща ще са даденост,няма да има кошер без тях.Не си затваряите очите за новите идеи,още повече те не са нереални,до преди няколко години беше апсурдно ,,пласмасов кошер,дълбоко дъно,ел.центрофуга,наилоно и основи и какво ли не,,Ако тези неща ги кажех на дядо ми(лека му пръс)сигурно щеше да каже като вас,че са глупости и невъзможни.Матеев

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    27
    аз съм от скоро пчелар(от 2010г), и въпреки че имам малко кошери съм си изградил система за охрана с няколко IP-камери. Пчелина ми е на 20км. от мястото, където живея.
    Също така съм монтирал и устройство за дистанционен мониторинг и контрол. Това устройство има 8 аналогови входа, тоест може да се измерва например температурата на 8 кошера. мога да управлявам 16 релета- тоест да включвам 16 ел. уреда.... Казва се PICOIP и се произважда от "НЕОМОНТАНА" - струва около 50 лв.

    и аз мислех да слагам нагреватели в дъната на кошерите, които да се включват при як студ , но се отказах.Причината - през миналата зима имахме изключително ниски температури (всички ги помните), та тогава имах 22 зазимени семейства и всичките оцеляха.......
    тази есен се отнесох малко мърляшки при зазимяването и имам няколко мъртви кошера, но проблема е в неправилното зазимяване..... както и да е ...
    мързела - основен двигател на прогреса !

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    В кошера никаква елекроника.Тя няма с какво да им помогне на пчеличките.Иначе за електронна везна и аларма например за с двете ръце.Напълно против съм и за абсолютно точните размери за кошерите!

 

 
Страница 1 от 51 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •