Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 51 ПърваПърва ... 364445464748 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 506
  1. #451
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Ето тук е заровено кучето друже,демек простудяването се получава,когато пилото е НЕсъразмрно,а захлаждането е продължително(3-4дена и повече).Освен това,медът и восъкът,около пилото е подгрят и върши работата на нагревателя,т.е. омекотява-отлага екстремното охлаждане......
    Размера на пилото зависи от силата на семейството и външната температура. Когато температурата намалее автоматично размера на пилото става несъразмерен.

    А ако елиминираме влиянието на промените на външната температура и осигурим оптимална вътрешна температура, това няма ли да осигури максимално добри условия за нарастване на семейството заедно с наличието на храна, вода и достатъчно пространство за засев на майката?

    Иначе съм съгласен че восъка и меда (доколкото е останал март месец) играят ролята на топлинен акумулатор, но те не генерират топлина.
    Този пост е редактиран от Митю Митев; 04.01.2024 в 13:29. Причина: да е ясно на кого отговарям

  2. #452
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Полистиролните кошери обезмислят този начин за топлене. Дървените кошери наистина са едни хладилници и имат нужда от отопление. Те само биологичните са с дървени , така че се насочи към някоя група биопчелари, вземат и субсидия.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  3. #453
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Да не "тровим"излишно живота на пчелите.
    Те се справят с резките пролетни промени в температурите.
    Виж, ако някой "измисли" регулатор(може и да не е термо), който да се закача на
    пръскачките, е друга работа.
    Силните семейства се справят, и то не без загуби. Обаче средните и слабите може и да не оцелеят. Поне това съм срещал в пчеларската литература.

    Защо да „тровим“ пчелите когато ги топлим? В учебниците по пчеларство ме съветват, след пролетния преглед на семействата те да бъдат стеснени и затоплени (допълнително топлоизолирани ) с цел запазване на топлината за по-бързо развитие на семействата, за известно време. След което, когато и времето е по-топло, семействата да бъдат разширени за да се даде простор на майката и семейството да нарасне още повече за първата главна паша.
    Терморегулатора дава възможност да пропуснете стесняването на гнездото рано на пролет, мисля аз.

    Що се отнася до регулатора на пръскачките, мисля почтеността и добронамереността в отношенията между хората може много да помогне.

  4. #454
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Полистиролните кошери обезмислят този начин за топлене. Дървените кошери наистина са едни хладилници и имат нужда от отопление. Те само биологичните са с дървени , така че се насочи към някоя група биопчелари, вземат и субсидия.
    Съгласен съм. При полистиролните кошери нужда от отопление май няма. Все пак допълнително нагряване там би намалило влажността давайки възможност за по-широко отворени вентилационни отвори

    Благодаря за съвета! Ще потърся биологични пчелари.

  5. #455
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    По мое наблюдение, средните и слабите семейства се справят до някъде по-добре в такива случаи.
    Силните семейства са по-склонни да залагат повече пило, от колкото биха могли да покрият, преи
    такова едно застудяване.
    Мисля че, много по-голям проблем в такива случаи е, липсата на досег с храната.
    Бих казал че, не само при пчелите, но и при всички одомашнени животни, колкото по-благоприятни условия им се създават, толкова
    способноста им да оцеляват и преживяват, при нормални условия, намалява...

  6. #456
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    По мое наблюдение, средните и слабите семейства се справят до някъде по-добре в такива случаи.
    Силните семейства са по-склонни да залагат повече пило, от колкото биха могли да покрият, преи
    такова едно застудяване.
    Мисля че, много по-голям проблем в такива случаи е, липсата на досег с храната.
    Бих казал че, не само при пчелите, но и при всички одомашнени животни, колкото по-благоприятни условия им се създават, толкова
    способноста им да оцеляват и преживяват, при нормални условия, намалява...
    Това е интересно наблюдение за средните и слабите семейства!

    Защо да не дадем едно рамо на силните семейства по време на възвратните пролетни застудявания с един терморегулатор и да ги направим още по-силни, щом залагат изобилно пило?

    Какво препятства достъпа до храна?
    .
    Мисля че, способността за оцеляване е изключително функция на генетиката. За голяма част от пчеларите не е ли най-важен добива на мед? Иначе африканските породи пчели оцеляват много добре. Справят се и с вароата сами, но рядко пчелари работят с тях заради лошия им нрав.

  7. #457
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Полистиролните кошери обезмислят този начин за топлене. Дървените кошери наистина са едни хладилници и имат нужда от отопление. Те само биологичните са с дървени , така че се насочи към някоя група биопчелари, вземат и субсидия.
    Аз бих добавил-отводкаджии и майкопроизводители.

  8. #458
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Всъщност,подгряването се коментираше още в Динковия форум.
    А и Годзила е правил опити с подгряване и.......в коша

  9. #459
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    ...А ако елиминираме влиянието на промените на външната температура и осигурим оптимална вътрешна температура, това няма ли да осигури максимално добри условия за нарастване на семейството заедно с наличието на храна, вода и достатъчно пространство за засев на майката?...
    И как ще постигнеш "оптимална вътрешна температура"?(Между другото на какви температури е настроен този терморегулатор за цялата зима? По месеци ли е, как е?) Колко датчика имаш? Как са разположени? Как разбираш дали наистина това е желаната температура в действителност?
    Мислиш ли, че си първия на когото е хрумнала тази идея? Едва ли... Просто уравнението е с прекалено много неизвестни...

    Руснаците имат много люти зими и често внасят пчелите си в зимовник. Понякога използват отопление с терморегулатор за да не паднат температурите до някакви екстремни стойности.
    Но отоплението е само на зимовника, а не на отделните кошери...

    Да, можем да "помогнем" на пчелите със затоплящи материали и по-термоизолирани кошери, но за самата вътрешна температура те трябва да имат "последната дума", а не терморегулатора.
    В крайна сметка в кошера можем само пасивно да "улесняваме" пчелите да създадат нужният им микроклимат, а не активно да създаваме такъв, какъвто предполагаме, че им е нужен.
    Защото просто няма как да стане...

  10. #460
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    Това е интересно наблюдение за средните и слабите семейства!

    Защо да не дадем едно рамо на силните семейства по време на възвратните пролетни застудявания с един терморегулатор и да ги направим още по-силни, щом залагат изобилно пило?

    Какво препятства достъпа до храна?
    .
    Мисля че, способността за оцеляване е изключително функция на генетиката. За голяма част от пчеларите не е ли най-важен добива на мед? Иначе африканските породи пчели оцеляват много добре. Справят се и с вароата сами, но рядко пчелари работят с тях заради лошия им нрав.
    Не знам, колко е интересно. Само споменах, че съм наблюдавал такива случаи. Но, това е твърде относително.
    Разбира се, че е хубаво да им се даде едно рамо. Лично за мен, не е това начина.
    Когато застудяването е продължително, изядат храната покрай пилото, остават да го топлят и ....фиуууууу.
    А за добива на мед, все още има пчелари, които повече се интересуват как е добит меда и....

    Без да се засягаш, като ти гледам пчеларския район, би ли казал, какви са ти подбудите да разработваш едно такова изделие?

 

 
Страница 46 от 51 ПърваПърва ... 364445464748 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •