Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 47 от 51 ПърваПърва ... 374546474849 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 461 до 470 от общо 506
  1. #461
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    Честита новата 2024 година!

    С пожелания за много здраве и хубави мигове на пчелина и с пчелите!

    От няколко години с мои приятели разработваме терморегулатор за кошер.....
    За много години!
    Аз имам един единствен въпрос: бат' Бояне, ти ли си бре, дърто магаре? Къде се загуби толкоз време?

  2. #462
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Аз бих добавил-отводкаджии и майкопроизводители.
    Наистина не бях сетил за тези пчелари. Благодаря за подсказката!
    Ако някой от тях се заинтересуват докато четат тази комуникация, може да ми пишат чрез форума директно.

  3. #463
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Всъщност,подгряването се коментираше още в Динковия форум.
    А и Годзила е правил опити с подгряване и.......в коша
    Подгряването е практика установена през 70-те години на миналия век първо в Швейцария доколкото знам. И сега подгряването се практикува в Русия.
    Электро обогрев пчёл/Подогрев ульев/Обогрев пчел весной (youtube.com)
    Электро обогрев ульев ,теория и практика # 316 (youtube.com)

    Важното е да се подбере точно мощността на нагревателя с оглед не провокиране на семействата за твърде ранно стартиране на пилото. Това може да се случи когато ако в няколко последователни дни температурата в кошера нараства над 14гр заради нагряването от слънцето и нагревателя. За да се избегне подобна опасност нагряването се пуска само нощем по време на зимуването.

    По-доброто решение е терморегулатор. Той изключва когато слънцето затопли кошера над зададената целева температура.

    Както може да видите от видеата, има пчелари, който са намерили начин да се ползват от подгряването на кошерите успешно.

  4. #464
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	12_frame_DadanBlat_Plodnik__with_Heater_CrosSection_v01.png
Прегледи:      49
Размер:	63.5 KB
ID:	12315
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    И как ще постигнеш "оптимална вътрешна температура"?(Между другото на какви температури е настроен този терморегулатор за цялата зима? По месеци ли е, как е?) Колко датчика имаш? Как са разположени? Как разбираш дали наистина това е желаната температура в действителност?
    Мислиш ли, че си първия на когото е хрумнала тази идея? Едва ли... Просто уравнението е с прекалено много неизвестни...
    „Оптимална вътрешна температура“ (за времето на пролетното развитие на семейството) се постига с „копиране“ на температурата която развива силно семейство по обяд в хубав пролетен ден (14 – 18 гр. по обяд) над центъра на гнездото. По наши измервания тя е 33гр.
    За зимния период целевата температура е 7.5гр. Има статия по въпроса цитирана в пост 60 от тази тема от където става ясно че оптималната външна (за кошера) температура е между 5-10 гр. Понеже оптимума е „плавен“ и 0-10гр. обхвата може да се счита допустим. Терморегулатора се пуска след формиране на зимното кълбо.
    Датчика е един и е разположен в средата на централната рамка на гнездото отгоре. Има приложена скица по-долу.
    Не претендирам да съм първия на който му е хрумнало. Ето един пчелар който я е реализирал с елементи от времето на соца.
    система обогрева пчёл своими руками (youtube.com)
    Мисля, че цитираната статия е практическото решение на уравнението.

    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Руснаците имат много люти зими и често внасят пчелите си в зимовник. Понякога използват отопление с терморегулатор за да не паднат температурите до някакви екстремни стойности.
    Но отоплението е само на зимовника, а не на отделните кошери...
    Правилно, когато кошерите са в зимовника, един терморегулатор за помещението е напълно достатъчен. Зимуването в зимовник ми се струва най-добро, стига да го имаш и да си готов да се потрудиш да прибереш кошерите в него.

    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Да, можем да "помогнем" на пчелите със затоплящи материали и по-термоизолирани кошери, но за самата вътрешна температура те трябва да имат "последната дума", а не терморегулатора.
    В крайна сметка в кошера можем само пасивно да "улесняваме" пчелите да създадат нужният им микроклимат, а не активно да създаваме такъв, какъвто предполагаме, че им е нужен.
    Защото просто няма как да стане...
    Аз пък мисля че има всички предпоставки да стане много добре. Трябва само да има желание. Терморегулацията стана финансово достъпна и е естествено продължение на вече установена технология на подгряване на кошерите. Всички виждаме, че климата се променя и може да очакваме значително по-големи колебания от обичайните. Защо да не вземем превантивни мерки?

    До сега не ме имали загуби на семейства. Просто не се развиват толкова добре колкото ми се иска. За това и предлагам на много по-опитни от мен (ако се заинтересоват) и те да опитат.
    Този пост е редактиран от Митю Митев; 05.01.2024 в 04:00. Причина: добавяне на картинката

  5. #465
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    А за добива на мед, все още има пчелари, които повече се интересуват как е добит меда и....

    Без да се засягаш, като ти гледам пчеларския район, би ли казал, какви са ти подбудите да разработваш едно такова изделие?
    Това за меда не го разбирам. Ако има пчелари дето мамят, те подриват доверието и в добросъвестните….

    Аз самия не пчеларствам. Ползвам услугите на други пчелари. От нас кошерите и отвотките от пчеларите грижата за тях. За нас резултатите от експериментите с терморегулаторите за пчеларите меда.
    А целта ми с това предложение към общността е да видим дали би имало пазар за такива устройства.
    За сега резултатите са доста обезкуражителни.

  6. #466
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    За много години!
    Аз имам един единствен въпрос: бат' Бояне, ти ли си бре, дърто магаре? Къде се загуби толкоз време?
    Не аз съм Митю, и на 53 още не се възприемам като „дърто магаре“

  7. #467
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    За сега резултатите са доста обезкуражителни.
    Такива са, понеже явно пчеларите не виждат смисъл от това нещо, освен това са и чели доста. Но виж, има един човек тук предлага едни дронове, може да се съберете с него и да направите някаква по извънземна технология. Например дрон с терморегулатор

  8. #468
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Митю Митев Виж публикацията
    Не аз съм Митю, и на 53 още не се възприемам като „дърто магаре“
    Моя грешка, извинявай, но писанията са ти досущ неговите, идеите също

  9. #469
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2023
    Мнения
    28
    Пчеларски район
    не пчеларствам
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Такива са, понеже явно пчеларите не виждат смисъл от това нещо, освен това са и чели доста. Но виж, има един човек тук предлага едни дронове, може да се съберете с него и да направите някаква по извънземна технология. Например дрон с терморегулатор
    С нещо да съм обидил или ощетил пчеларите и теб специално? Имаш ли аргументи по същество, или просто търсиш удоволствие в подигравката?

  10. #470
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Моя грешка, извинявай, но писанията са ти досущ неговите, идеите също
    Потвърждавам.

 

 
Страница 47 от 51 ПърваПърва ... 374546474849 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •