Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 51 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 506
  1. #81
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Ако купите майки от scutellator нямате нужда от отопление. Кошерите ДБ 10 с негови майки са готови за магазини/утре ще ги слагам/ без стесняване и с отворени дъна цяла зима. Отвора е 20 на 20 см.

  2. #82
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Светът е пълен с готово направени Modbus устройства и сензори. Ето например един температурен Modbus сензор на добра цена:

    http://www.ebay.com/itm/DC12V-RS485-...item4d17e7d1d6

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Продължавам развитието на идеята:
    Ако на всеки един корпус сложим от .....
    Помисли дали си заслужава да топлиш чак корпусите, че и да ги ротираш. Дъното според мен е достатъчно така ще си по-гъвкав. При мен нагревателя е между мрежестото дъно и твърдото дъно и пчелите нямат достъп до него. Топлината бяга нагоре и в корпусите не е нужно нагреватели.
    Малко математика и икономика ще споделя.
    1 000 пчели правят зимата 7 вата топлина като вибрират с криле. Ако се използва примерно 30 вата нагревател се симулира 4 000 пчели в кошера. Не знам колко мед биха изяли тези 4 000 пчели за да топлят през зимата, но аз зазимих кошерите с по 5-6! килограма мед и им стигнаха. Отоплението на един кошер за цялата зима излиза около 4 лева за ток, по груби оценки се икономисва около 4-5 кила мед. Тоест вадиш мед за 20 лева а даваш 4 лева за ток. Плюс това печелиш много празни рамки за снясяне пролетта. В момента имам по една пита с мед в кошерите, всичко друго е пило и прашец.
    Това го казвам като данни само а не като препоръка за пчеларстване. За да се каже дали е добро или лошо иска тестване поне 3-4 зими!

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Ако купите майки от scutellator нямате нужда от отопление. Кошерите ДБ 10 с негови майки са готови за магазини/утре ще ги слагам/ без стесняване и с отворени дъна цяла зима. Отвора е 20 на 20 см.
    И какво ще правим ако скутелатора спре да продава майки на есен и зимата ни споходят студове като американските тази година?
    Това в рамките на шегата, иначе с тебе съм съгласен просто ни кефи да бъзикаме кошерите.

  5. #85
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Концепциите са ни много близки - както по системата на захранване, разклонителните кутии и гъвкавата връзка между тях и кошерите. Ние сме се спрели на захранване 24V. Предполагаемата консумация за кошер е до 10W-12W. Тока ще е 0,5А. Това позволява с двужилен кабел 2.4-4мм2 да се захранва верига с 20 кошера. Идеята за позлатените конектори е приложима само ако е сигурна дебелината на покритието и неговото качество. Една шупличка или одрано покритие и процеса започва отвътре. За това сме намерили евтин херметичен конектор.
    И сега изненадата - имаме вече разработена и тествана система от PLC модеми, които позволяват както управлението от главната станция на кошерите, така и предаването на информацията от кошерите към главната станция по захранващата двупроводна линия. Връзката на главната станция към РС става според случая - LAN, Wi-Fi или GPRS. За MODBUSa като протокол съм съгласен!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #86
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград

    Smile

    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    И какво ще правим ако скутелатора спре да продава майки на есен и зимата ни споходят студове като американските тази година?
    Това в рамките на шегата, иначе с тебе съм съгласен просто ни кефи да бъзикаме кошерите.
    Вашата е лесна, разбирате от електроника и ще я вкарате в кошерите- ами аз като съм казанджия как да съчетая ракията с пчелите. Трябва да ми измислите едно устройство да мога вечер да ги черпя по 100-200 гр.ракия, ако са си свършили добре работата

  7. #87
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    .......И сега изненадата - имаме вече разработена и тествана система от PLC модеми, които позволяват както управлението от главната станция на кошерите, така и предаването на информацията от кошерите към главната станция по захранващата двупроводна линия. Връзката на главната станция към РС става според случая - LAN, Wi-Fi или GPRS. За MODBUSa като протокол съм съгласен!
    Това вече ми е интересно. Можеш ли да ми дадеш малко повече информация, някой линк, някаква документация и т.н.

    Иначе за златното покритие не се безпокоя. Виждал съм куплунзи, жестоко нагорели от многото искри при включване/изключване на модели с консумация 50-100А. Никакъв проблем с корозията или с контактното съпротивление. Все пак не забравяй, че отдолу под златото има специална месингова сплав, която също не корозира. Според мене това са идеалните куплунзи при положение, че през живота си те едва ли ще бъдат вадени/пъхани повече от 1000 пъти.

    Ако те е страх за златото, обърни се към среброто. Вярно е, че то корозира, но когато контакта се пъха, слоя корозия се самопочиства. Военните например използват само сребърни конектори. Контакторите също са със сребърни пластинки и спокойно издържат на милиони цикли On/Off, при това с индуктивен товар и голями искри при изключване. Сребърни конектори също се продват по света, дори са по-евтини и от златните.

    Твоето с херметичния куплунг не го одобрявам. Много е сложно за монтаж и за последваща работа с него. Вероятно има капаче, което се завива/развива, но това пчеларя няма как да го прави с ръкавици. При моите конектори този проблем го няма. Дори и пчеларя да забрави да изключи жиците, когато повдигне корпуса, те сами ще се измъкнат.

  8. #88
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Концепциите са ни много близки - както по системата на захранване, разклонителните кутии и гъвкавата връзка между тях и кошерите. Ние сме се спрели на захранване 24V. Предполагаемата консумация за кошер е до 10W-12W. Тока ще е 0,5А. Това позволява с двужилен кабел 2.4-4мм2 да се захранва верига с 20 кошера...
    Волтажа разбирам защо искате да го намалите, тъй като пчелина ще е извън населено място и фотоволтаик ще дава тока, обаче 10-12 вата според мен е малко. От практическия ми опит тази зима стигнах до извода че минималната мощност трябва да е поне 18-20 вата. Моите нагреватели са 30 вата на 220 волта и при -10 градуса нощем и 2-3 градуса денем работеха нон стоп за да поддържат раликата до 10-12 градуса в кошера.
    Колкото по-студено е вънка, толкова по-трудно компенсират нагревателите.
    Преди да се спра на тази мощност почти два месеца експериментирах с нагреватели за аквариумни рибки с най-различна мощност и сега след зимата мога да кажа че 30 вата е оптималната мощност.
    Не че 10 вата няма да помогнат, но така или иначе като се прави да се обхване по-голям диапазон на застудяване. При добра изолация на кошера по-дългата работа на нагревателя компенсира малката му мощост. Мисълта ми е че с по-слаб нагревател може би ще му се наложи да работи и нонстоп в най-студените дни и вече вие ще кажете дали няма да нагрява по кабелите.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това вече ми е интересно. Можеш ли да ми дадеш малко повече информация, някой линк, някаква документация и т.н.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Power-line_communication
    Най-общо казано се базира на тези принципи. Има вече много специализирани интегрални схеми за целта. Спрели сме се на скорост 4800b/s, достатъчна за предаване на данните от сензорите и за нуждите на управлението.
    Пусни едно търсене в Гугъла за Power Line Communication и ще ти излязат много неща.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #90
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Оооо, за това знам от 100 години, но то не е подходящо. Този протокол е измислен за AC мрежи и предава напреженови пакети само когато синусоидата е близко до нулата. За DC мрежи с високо ниво на напрежението, тока и шума е ТОТАЛНО НЕПОДХОДЯЩ като концепция.

    При DC мрежи трябва да се използва някаква МОЩНА НАПРЕЖЕНОВА комуникация в посока от сървъра към клиентите (кошерите) и ТОКОВА КОМУНИКАЦИЯ в обратна посока. Помисли малко и ще видиш, че просто няма друга алтернатива. Освен може би ...... двупосочни радиоканали с трансивъри на 433 MHz и автоматичен трансфер на данни със скорост например 256 kb. Има ги такива в eBay по 4-5 долара парчето. Излъчват с мощност 20 dBm (100mW) и приемат с чувствителност например -130 dBm. Тези параметри осигуряват надеждна и сигурна връзка на разстояния от порядъка на 1 километър.

 

 
Страница 9 от 51 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •