Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 51 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 506
  1. #201
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За съжаление електроника трябва да има във всеки един корпус, в дъното, в хранилката и в капака. Трябва да има и на стойката за кошера. Просто под понятието електроника в кошера аз и ти имаме различно виждане по въпроса. Аз си представям малки платчици с размер 2х2 сантиметра, имащи ги във всеки един корпис, и струващи под 10 лева едната. Ще мерят температури, влажности и други тра-ла-ла и ще си приказват по Modbys със сървъра у дома. Между другото днес постигнахме първия си малък успех - предадохме един стринг (буфер) информация на 200 метра разстояние на 470 MHz през 4 желязобетонни стени с платчици с размери 2х2 сантиметра и цена под 5 лева. Това според мене е началото на революцията в електронизацията на кошера и по-специално в комуникационната част.

    Опитваме се да усвоим този модул: http://www.ebay.com/itm/SI4432-470MH...item20da489d3f
    На снимката е 2 пъти по-голям, отколкото е в действителност.
    Да, концепциите ни се различават. Това, което ще го има по корпусите и на други места са датчиците и изпълнителните механизми. Те си вървят със съответната част на кошера, те са лесно свързващи се с обработващата и комуникационна електроника и захранването. Това, което върши основната част от работата и "персонализира" кошера е под капака. Там е и захранването и неговото разпределение и управление.
    ПС. Премести последните два поста в раздела за електрониката.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #202
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За съжаление електроника трябва да има във всеки един корпус, в дъното, в хранилката и в капака.....
    Тука с извинение ще се намеся и ще кажа личното си мнение, което е различно. Електрониката трябва да е само в дъното. Дъното е ключа от него можеш да управляваш почти всичко в кошера. Корпусите и плодниците се местят постоянно, обгарят се, мият се, клеясват се. Ако планираш да слагаш ел. елементи в тях след време според мен ще видиш огромни трудности.
    Моята идея е нещо като кошерен автопилот, но само в дъното. Два сензора за топлина и влага и контрол на нагревателя, клапата на дъното за вентилация и прелката.

  3. #203
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Защо с извинение? Тук всеки развива някаква концепция и се опитва да си я аргументира. Ние също когато обмисляхме къде трябва да е мястото на електрониката, обсъждахме и варианта за дъното. В последно време обаче с все по-масовото ползване на мрежестите дъна и с идеята за регулиране на подаването на въздуха в кошера се отказахме от него. Има и още неудобства - там са прашецоуловителя, там пада всичкия боклук от кошера и се налага да се чисти често, там се стича при дъжд всичката вода. Проблеми бол! Според нас за сега капака с двойно дъно е най-оптималното решение. Имаме и една идея за индивидуално и безкабелно захранване на електрониката и предаване на информацията, която също изисква всичко да се съсредоточи горе.
    Този пост е редактиран от tsc1; 08.05.2014 в 12:35.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #204
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Аз поъчах от китай тия платки.Сега ги монтирам.Работят перфектно http://img.dxcdn.com/productimages/sku_149252_1.jpg http://img.dxcdn.com/productimages/sku_149254_1.jpg безплатна доставка.

  5. #205
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от gorgi Виж публикацията
    Аз поъчах от китай тия платки.Сега ги монтирам.Работят перфектно http://img.dxcdn.com/productimages/sku_149252_1.jpg http://img.dxcdn.com/productimages/sku_149254_1.jpg безплатна доставка.
    Какво ще управляваш с тях?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #206
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И двамата сте прави, както според мене и двамата грешите. Ще ви кажа защо - аз много съм го мислил и най-накрая открих (поне за мене си) концепция, която удовлетворява всички изисквания. На първо време трябва да разделим двете понятия - КОШЕР и СЕМЕЙСТВО. И двете са важни, както и двете трябва да фигурират в базите данни на сървъра. Трябва обаче да са разделени, защото кошера приютява едно семейство днес, но то може да е друго утре. Семейството може да го преместя в друг кошер. Корпусите също може да се разхождат по други кошери или по други пчелини. Въпреки този хаос системата ми не трябва да се обърква.

    Та аз съм го измислил така:
    1. Дъното се явява идентификатор на КОШЕРА. Всъщност дъното за мене е кошер и когато с GSM-a се чете неговата карта, в сървъра постъпва информация къде се намира кошера.
    2. Капака се явява идентификатор на СЕМЕЙСТВОТО и на него се намира RFID картата на семейството. Когато с GSM-а прочета тази карта, дефакто аз казвам на компютъра с кое семейство в момента работя. Ако преместя семейството в друг кошер, местя с него и капака, и така базата с данни не се обърква.
    3. Когато изтиткам последователно дъното и след това капака, всъщност аз казвам на сървъра, че в кошер с номер XXX си слагам семейство с номер YYY.
    4. Корпусите си имат собствени номера със собствени RFID карти. Корпусите могат да се местят произволно по други кошери или пчелини. Новата им позиция, както и подредбата им в рамките на кошера се установява с последователност от титкания - дъно (кошер), корпус 1, корпус 2, корпус N, хранилка, капак (семейство). С тази последователност от титкания всъщност аз казвам на сървъра кой кошер с какви корпуси е окомплектован, в каква последователност са наредени, и кое семейство е приютено в тази конфигурация.
    5. Всеки един корпус си има собствена платчица за мерене на температура и влажност, защото не се знае къде ще попадне и какво ще му се наложи да мери.
    6. Дъното има електроника, свързана с отоплението на кошера, отварянето на прелката, и подаването на захранване към по-горните корпуси. Всъщност всеки един кошер се захранва само с един единствен DC-DC преобразувател, и той се намира в дъното.
    7. Капака има електроника, свързана с комуникацията и с преобразуването на радиоканала към вътрешно-кошерна RS-485 мрежа. Коминикацията се разпространява от капака към дъното.
    8. Във всеки един корпус има шини, които ретранслират захранването отдолу-нагоре и комуникацията отгоре-надолу. Също така има и един хитър трик с минимална електроника (2-3 компонента за стотинки), който трик ще позволи на корпусите сами да си направят преброяване отдолу-нагоре кой е първи, кой-втори и т.н. Идеята е сървъра да е наясно с конфигурацията на кошера дори и тогава, когато пчеларя не е титкал RFID картите.

    Накратко това е концепцията. В нея не само се мерят разни температури и влажности, но и във всеки един момент от време се знае всеки един инвертар на пчеларя къде се намира, всеки един кошер как е конструиран, кое точно семейство се намира в него и т.н и т.н Допълнително когато пчеларя титка по RFID картите, дой дава на сървъра и информация за това КОГА е извършена дадената операция (по часовника на GSM-a), къде е извършена (по GPS координатите на GSM-а), какво точно е извършено (посредством титкане на допълнителни карти с комади), какъв е статуса на майката или семейството, кой точно е пчеларя (по IMEI на GSM-a) и т.н и т.н.

    Още по-готино е, че тази система може да обхване абсолютно всичко от пчеларския бизнес. Например товари се камион с корпуси. Пчеларя титва картата на камиона, титва командата "товарене" и след това титка по корпусите, които се товарят. След това се качва в камиона, титка собствената си карта (за да знам кой е шофьор) и после потегля на път. GPS-а на GSM-a проследява маршрута на движение и се знае време, скорост на движение, почивки и т.н. Най-накрая камиона пристига в друга база или на някой пчелин, титка се командара "разтоварване" и след това се титка всеки корпус при излизане от камиона. И хоппа - сървъра вече знае движението на корпусите, откъде са взети и къде са отишли. Ако някой корпус изчезне по време на път, сървъра ще го научи това.

    Същото е и с рамките - там е още по-готино. Четат се групово с друг четец и сървъра веднага научава коя рамка в кой корпус е и кое семейство се грижи за нея. После когато се вади мед, автоматична везна ще тегли всяка рамка и ще чете номера на тази рамка и така сървъра на секундата ще научава кое семейство колко рамки с мед е изпратило в базата и колко тежи този мед с точност до 1 грам.

    Накратко - цялата система е така организирана, щото във всеки един момент от време сървъра (и аз) ще знаем КЪДЕ и КАКВО е направено, ОТ КОГО, КОГА и КАК е направено, КОЛКО е направено, ЗАЩО е направено и въобще - ще имаме отговори на всеки един въпрос в реално време. Датчиците ще осигурят допълнителна информация за температури и влажности, вътре и вън от кошера, за слънчеви радиации, за сила на вятъра, има ли дъжд или не и т.н. и т.н.

  7. #207
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от gorgi Виж публикацията
    Аз поъчах от китай тия платки.Сега ги монтирам.Работят перфектно http://img.dxcdn.com/productimages/sku_149252_1.jpg http://img.dxcdn.com/productimages/sku_149254_1.jpg безплатна доставка.
    Тези платки са фалшименто история. Имах ги - за нищо не стават. Разликата между тях и моите платки от по 3 долара е светлинни години. Ти виж изпълнението им - правено от пияна китайка в петък след обяд. Непрофесионално, ненадеждно, големи са, с малък обхват, нямат модеми, предават само еднопосоно, захапват огромна честотна лента, нестабилна честота, ниска надеждност и т.н и т.н.

  8. #208
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Матеев ако реализираш поне 60% от това което си написал ще имаш световен принос. Обаче пчеларите ти трябва да имат висше

  9. #209
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Тия модулчета са наистина боклук. И при мен се търкалят десетина и няколко приемника.
    Модулите, с които си правил тестовете (с чипа на Silabs) също не са цвете. Имат няколко съществени недостатъка - остаряла концепция, неразрешена мощност за ICM банда и доста висока консумация в неработещо състояние. Според мен модулите трябва да отговарят на следните изисквания:
    - сертифицирани за работа в ЕС;
    - ниска консумация в покой;
    - няколко SPI входове (3-6);
    - да работят в самоорганизираща се мрежа с възможност поне 50 хопа;
    - да работят с чип антена;
    - да запазват работоспособност в температурен диапазон -40+60 гр по Целзий и да са с повишена влагоустойчивост.
    Колкото до концепцията ти - вярна като организация и сложна за пчелин като реализация. От това следват две неудобства - скъпа като краен резултат и страшно времеемка като разработка. Ниска надежност и много високо квалифициран персонал за употребата и. Простотата предполага събрана на едно място електроника, RFID тагове само по останалите части на кошера и някаква проста и здрава шинна структура за изпънителните механизми и датчиците. На обикновения пчелар не трябва да му се възлагат задачи свързани с електрониката. Тя трябва да работи сама. От него се иска само да може да я ползва правилно като управление и да умее да интерпретира вярно данните. А когато работи по кошерите и свърши работа с натискане на един бутон да проведе тест дали всичко е в ред след неговата намеса.
    Във всички наши устройства това става дистанционно само с един SMS от вида *ХХХХХХ STAT? където ХХХХХХ е паролата за достъп. Системата прави цялостен тест и връща SMS-отговор с най-важните параметри.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #210
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Днес в последния момент успях да вържа две прелки и излязоха 2 неща, едно хубаво и едно не дотам. Хубавото е че на 25 метра кабел за сигнала няма никакъв проблем за синхрона. Вързах двете прелки на края на 25 метровия кабел като на няколко места кабела беше прекъсван и снаждан, а на всичкото отгоре и беше навит на руло. Никакви проблеми със магнитни полета и смущения. Лошата изненада беше, че когато сервотата са захранени отделно а не през контролера не помръдват, тоест не могат да се управляват. Не знам защо е така. Идеята ми беше да захранвам сервотата с отделно захранване а от контролера да вземам само сигнала за управление. Да ама не.
    При този вариант тока ще върви по цялата дължина и ако пада напрежението трябва да се използва нещо като dc-dc усилвател или стабилизатор.

    Матеев ти си спец по сервотата, защо като подавам тока от външен източник а ползвам сигнала от контролера моторчетата не помръдват? Искат и тока и сигнала да минават през контролера.

    Ето едно клипче на което сигнала минава по 25 метра кабел без проблем.

 

 
Страница 21 от 51 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •