Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 51 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 506
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Идеята с вентилатора ми хареса,не е много сложно да се сложи вентилатор, като на компютър да извежда топлия и влажен въздух.Много полезен ще е есента,когато времето е още горещо,а дъната трябва да се притварят,защото започват кражбите,особенно ако се подхранват.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Всяко едно течение вътре в кошера, пречи на пчелите, дразни ги и вместо 6 месеца да живеят, ще умрат още до Коледа. Пчелите сами си регулират микроклимата в кошера. В даден момент им трябва влага, в даден момент им трябва свеж въздух. На моите прелки има стиродур с който регулирам отворите и цяла зима не го бях пипнали, докато сега започнаха да го гризат и да разширяват отворите, което веднага ме накара да ги разширя, за да не се мъчат да гризат като мишки.
    Наща работа е да ги защитим зимата от ветровете, не от студовете.
    Да ви питам, дали някой знае как пчелите образуват кълбото и запазват излизането на топлината от центъра на кълбото, някой замислял си е по този въпрос ???
    И аз не се бях замислял, докато не отворих един кошер посред няй големия студ и доста пчели напуснаха кълбото и паднаха на снега вцепенени. Затворих кошера и събрах пчелите и ги сложих в един буркан и до парното. След 10 минути пчелите се размърдаха и започнаха да се разхождат из буркана. Цял ден им се радвах. През нощта парното в къщата беше угаснало и температурите бях паднали. Сутринта пчелите се бяха скупчили и бяха се наредили както турските керемидите се нареждат на покрива, една върху друга и така пласт след пласт - страхотна подредба. Те си знаят най добре. От нас се иска само да не ги затваряме в гробници и да не им взимаме всичкия мед.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Неведоми са бъдещите пътища на развитие на кошерите и пчеларството, но още от сега едно е ясно - нововъведения ще има, и засега най-вероятните такива са тези в областта на електронизацията, автоматизацията и компютризацията (информационните технологии). Различни видове чисто ръчни в момента дейности постепенно ще се автоматизират, докато най-накрая вероятно ще произлезе някакъв комбайн, някакъв пълен автомат с почти нулева човешка намеса.

    В мислите си аз си представям нещо подобно и дори като затворя очи го виждам как се движи и как работи. Това може и да е пълна утопия, но кой да ти каже ........

    поста е коригиран от модератор

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И така - започваме с описанието на моето виждане за кошера на бъдещето. Ще отнеме няколко последователни постинга. С молба да не ме прекъсвате, за да се получи цялостно изложение.

    Този кошер вероятно ще е подвижна платформа, за да може да се практикува подвижно пчеларство. Представям си го като стандартен ТИР-фургон със стандартна дължина 12.20 или 13.60 и стандартна широчина 2.42. На покрива на този фургон има фотоволтаични панели, които осигуряват електрическа енергия на електрониката и съоръженията вътре във фургона. Естествено има охранителна система и предаватели за радиовръзка, чрез които се осъществява видеонаблюдение и обмен на данни. Има си и бордови компютър, при това не един, а колкото са необходими. Въобще има си цяла компютърна мрежа със сървъри и работни станции, които контролират производствените процеси вътре във фургона. Има си и достъп до интернет и дистанционен контрол от всяка една точка на света. Това е най-лесната част от цялата идея, която в наше време вече лесно може да се направи със стандартни и евтини компоненти.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако човек се позамисли и погледне програмистки върху дейността на един пчелар, той веднага ще открие неговия ОСНОВЕН ЦИКЪЛ или така да се каже неговия ОСНОВЕН АЛГОРИТЪМ НА РАБОТА. А той е следния:

    1. Отвори кошер K
    2. С няколко поредни премествания се добери до корпус L
    3. Извади рамка М
    4. Прегледай я от двете страни
    5. В зависимост от това, което видиш, изпълни действие N
    6. Върни се в точка 3 и вземи следващата рамка
    7. Върни се в точка 2 и вземи следващия корпус
    8. Върни се в точка 1 и отвори следващия кошер

    Този основен цикъл се повтаря милиони пъти от всеки един пчелар в рамките на неговия живот. Колкото и да изглежда невероятно, много неща в този цикъл могат да се автоматизират. Ето един пример как това може да стане:

    1. Двете цели стени на фургона представляват наредени рамки на етажи от земята чак до тавана.
    2. Физическото оформяне на корпуси по хоризонтала и вертикала се извършва от плоскости, които могат да се вадят или слагат на всяка една позиция между всеки две рамки или между всеки два етажа от рамки. Тоест могат да се оформят всякакви конфигурации от затворени обеми както по хоризонтала, така и по вертикала. Всичко това може да се извършва както ръчно, така и автоматично, както на място, така и дистанционно. С две думи - и двете стени на фургона представляват много на брой кошери по хоризонтала и по вертикала, като тези кошери лесно могат да се разделят или сдвояват както по хоризонтала, така и по вертикала.
    3. Самите рамки се движат по жлебове и всяка една от тях може да се вади назад в празното пространство вътре във фургона. Това се извършва от специален механизъм, който се движи на релси по хоризонтала и вертикала и лесно може да застава зад всяка една рамка във фургона и след това да я вади или да я връща обратно на мястото си.
    4. Механизма ще може и да премества рамки - тоест да ги вади от една позиция и да ги слага на друга. Така ще се осигури ваденето на меда, складирането и обратното зареждане на празни рамки.
    5. Главата на механизма е най-важната и най-сложната негова част. Тя трябва да може да изпълнява различни функции, които ще опиша по-долу.
    6. Най-лесната функция е кантара - тоест всяка една рамка се вади, претегля се, информацията се записва в базата с данни и след това рамката се връща на мястото си. Тази функция може да е напълно автоматична и да се изпълнява като отделен процес от една многозадачна система. Този процес ще работи извън контекста на останалите и ще се развива с такова темпо, шото например теглото на всяка рамка да се проверява веднъж на ден по време на главната паша и веднъж на седмица през останалото време.
    7. Следващата функция е видеонаблюдението. От двете страни на рамката има камери, които в автоматичен режим щракват по една снимка и ги записват в архивите на базата с данни. След това се задействува алгоритъм, който прави анализ на изображението и в зависимост от този анализ се предприемат действия. Списъка с действия е дълък и почти всички могат да се автоматизират. Например пръскване с някакво лекарство или с хранителен разтвор, слагане или махане на лентичка, стръскване или изгонване на пчелите и т.н. Като последна мярка алгоритъма може да предизвика аларма в контролния център на стотици километри разстояние, където оператор може да огледа видеоизображението и да вземе решение за някакво действие.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    8. Друга функция е измерването на температурата на питата и пчелите посредством дистанционни инфрачервени термометри от двете страни на извадената рамка
    9. В целия фургон ще има климатична инсталация за контрол на температурата, влажността и проветряването на всеки един кошер от фургона.
    10. Прелките от външната стена на фургона ще се отварят и затварят посредством сервомашинки. Така дистанционно ще могат да бъдат затваряни по време на пръскане на блоковете с отрова или по време на транспорт на фургона.
    11. Такава една организация предлага и нови НЕОБИЧАЙНИ МЕТОДИ за борба с болестите. Например затваряне на всички прелки и след това активиране на отровна газова граната вътре във фургона. Има ги такива и в гъбарниците масово се използват. За няколко минути след обгазяването измират до крак всички акари, независимо къде са се скрили, и след това прелките се отварят и фургона се проветрява посредством вентилатори. Този процес може да се автоматизира и единственото условие е да се намери подходящия газ, който да избива акарите и молците и в същото време да не влияе на пчелите. Мисля си че химиците лесно ще се справят с този проблем (ако вече не са го направили).

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може още много да се напише в тази насока. Все пак това засега са само мечти, но голяма част от тях са напълно постижими при днешното ниво на технологиите. Така че когато казвам, че е възможно човешкия труд да се сведе до под 1 час на кошер на година, аз съвсем не се майтапя. Точно обратното - мисля че е само въпрос на време това да се случи. И то ще се случи напук на твърденията от типа "ТОВА НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ, ЗАЩОТО......". Напротив, смятам ТОВА ЩЕ СТАНЕ, защото нищо не може да ограничи полета на човешката мисъл...........

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Имам един любим лаф:
    Как може да бъде изяден един слон?
    Отговора е - "Ами на малки хапки."

    Как може да бъде построен един напълно автоматизирания кошер на бъдещето?

    Ами лека полека, стъпка по стъпка, започвайки именно от елементарните терморегулаторчета и други електронни джаджи и постепенно усложнявайки хардуера и софтуера.

    Ето какво съм си заплюл за експеримент още през тази година:
    На първо време считам че е най-важно да си осигуря някаква охрана и видеонаблюдение на пчелините, като за тази цел ще ми трябва и локален източник на електроенергия, Wi-Fi мрежа, предаватели и т.н.

    Системата си я представям така:
    В центъра на пчелина има метален решетъчен стълб стил ЖР-тата на далекопроводите. Височината на стълба е 5-6 метра. На ниво около 4 метра (за да не се достига от човек без стълба) се поставят 2 вертикални фотоволтаични панела, ориентирани съответно на югоизток и югозапад. Ъгъла между двата панела е 60 градуса. Пространството зад тях (на север) се затваря от обикновенна плоскост. Вътре се образува един обем, в който ще скрия акумулатора, компютъра на пчелина и всичката останала електроника.

    Над фотоволтаичните панели има 4 броя камери, гледащи кръгово целия пчелин. Изображението се записва в локален DVR, който е включен в компютърната мрежа. При генериране на аларма от Motion Detect се задействува сирена, палят се прожектори, бляскат светкавици и освен това се изпраща радиосигнал на СОТ фирмата и естествено и на моя GSM. Това на теория. На практика Motion Detect функцията е силно ненадеждна и има много фалшиви задействувания, но това е по-добре от нищо. Освен това логиката може да се насложни с PIR датчици и с целия останал арсенал от датчици и сигнално-охранителни техники, които охранителните фирми използват.

    Над камерите има 2-3 броя остро насочени 24 dBi 2.4GHz или 5.8 GHz антени. С тях ще се прави релеен канал с цел Wi-Fi радиовръзка до най-близкото населено място или до друг мой пчелин, който има достъп до интернет. Целта е да се изгради мрежа във всички пчелини и от всеки един от тях да се "виждат" всички останали, както и да има достъп през интернет до всеки един от тях. Така изградената мрежова и информационна инфраструктура ще бъде в основата на бъдещите автоматизации по кошерите и пчелините, които в бъдеще ще се измислят и пробват.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По фотоволтаичните панели, инвертори и въобще по фотоволтаичните инсталации - там съм експерт. Доскоро с това си вадих хляба и ако някой прояви интерес - мога по подробно да разкажа какво, как, защо, къде, колко и т.н. и т.н.

    По камерите - миналото лято направих едно лично проучване (разследване), в което исках да открия най-добрата камера с цел видеонаблюдение по заводите. Взех серия от най различни камери и ги сложих да гледат в една посока. Картината от всички камери я записвах на DVR и после я анализирах. Оставих камерите няколко денонощия, за да натрупат различни събития - ден, нощ, силен вятър, слънце, дъжд и т.н. Имитирах и 100% тъмница с угасване на всички лампи от уличното осветление в напулно безлунна нощ. И последно - разхождах се пред камерите - приближавах се и се отдалечавах ден и нощ с един голям лист зелен фибран, на който с 5 сантиметрово черно тиксо бях направил редуващи се светли и тъмни ивици. Идеята беше да преброя колко вертикални и хоризонтални линии има изображението и на какво отдалечаване от камерите линиите се замазват и сливат.

    Написах всичко това за да ви кажа, че бая се потрудих в търсене на най-добрата камера и въобще пиша целия този постинг с цел да ви кажа коя е тя:

    Победител в така организираното от мене изследване станаха всички камери със SONY EFFIO-Е DSP процесор и 1/3 Sony Exview ICX673AK CCD сензор. Двете заедно осигуряват резолюция от 700 TV линии, което за аналогова камера си е направо чудо. По конкретно се спрях на 4 модела камери - 2 за вътрешен и 2 за външен монтаж, като основната разлика между тях е само в оформлението на корпуса и в броя на инфрачервените светодиоди. Всъщност и 4-те камери са херметични и стават за външен монтаж. И 4-те камери виждат идеално в абсолютна тъмница на 30-40 метра разстояние. И 4-те камери са вандалоустойчиви - тоест корпусите са много здрави и без метален инструмент трудно могат да бъдат повредени.

    Ето линкове към тези камери:
    http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-...lia90eshe.html
    http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-...lia40eshe.html
    http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-...likt90she.html
    http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-...-lirdsshe.html

    Това всъщност са камерите, които горещо ви препоръчвам ако искате да си слагате видеонаблюдение на пчелините. Цената им е около 200 лева и според мене тези камери имат идеално съотношение цена/качество. Аналогови, цветни, 700 TV линии, виждат нощем в чернобял режим на голямо разстояние дори и при абсолютно непрогледна тъмница и не ги е страх от дъжд и сняг.

    Преди да направя моето изследване в България тези камери ги имаше в една-две фирми по 1-2 бройки и дори самите фирми-вносителки не знаеха с какъв бисер разполагат. Ако ги бяхте попитали за добра ден-нощ камера щяха да ви предложат други модели за хиляди левове. След като аз си ги харесах, поръчах на една Габровска фирма за видеонаблюдение да ми достави 250 бройки и да изгради видеонаблюдение по заводите на холдинга. Тази българска фирма развъня всички софийски вносители, те развъняха китайските си доставчици и въобще настана една голяма олелия, в която всички осъзнаха, че дефакто това са едни много добри камери за много ниска цена. От тогава всички български фирми предлагат приоритетно именно тези камери и аз мога да се похваля че имам основна заслуга за навлизането на тези камери на българския пазар.

    Не съм рекламно лице на тези камери и нямам собствена фирма за видеонаблюдение. Хваля ви ги просто защото тези камери наистина са добри, а особенно за нуждите на пчеларството са НАПРАВО ИДЕАЛНИ.

  10. #20
    Матеев мислите ти никак не са лоши! Като съм чел постовете ти в другите форуми никак не се учудвам ,че са толкова задълбочени,но аз предупредих колегите с кого си имат работа.
    Ти си нахвърлял толкова много неща ,че нещо сигурно ще пропусна ,но това не е беда натам ще уточняваме.
    Първото което ми идва на ум е за платформата. От десетина и повече години се занимавам мисля професионално с такова пчеларства не та идеите ми са в изобилие.Тирова платформа е добра идея ,защото превозва много бройки.Но има един съществен недостатък -проходимостта,много е уязвима ,а знаете къде се намират медоносите,макар че имам приятел ,който има три платформи и си практикува с тях (той си знае как ги превозва).Много е важен модела на кошера ,който ще се използува.С ДБ е лесно ,режеш дупки ,хвърляш ги вътре и заминаваш.Аз понеже обичам да ми е сложно минах от ДБ на ЛР ,а да вържеш ЛР кошери ,които са в една линия и на различна височина никак не е просто ,но пък крайния резултат е ....
    Поради проходимостта и обвързаността с влекач се отказах още в зародиш с тази идея и тотално взех решение за работа със строителни фургони-мога да мина почти навсякъде , а камиони за теглене се намират лесно.
    Виждам ,че идеята ти е за касетно практикуване. Предполагам си изчел Нета за
    да си избистриш идеята.Аз си падам малко русофил и обичам да се ровя из руските форуми и смея да кажа ,че братушките са доста напред с материала.
    Те имат разработени касетни павилиони и сигурно щях да се насоча към този начин на работа ако по-рано го бях видял ,сега колелото се е завъртяло вече и за трети път не ми се сменя системата ,но определено е много продуктивно.
    Това са линковете към касетния павилион и форума:
    http://ekotoria.ru/?page_id=286

    http://www.pchelovod.info/index.php?...ерендей

    В този сайт може да се изтегли и филма : http://medosbor.com/forum/showthread...E5%ED%E4%E5%E9
    Относно електрониката във фургона много хора ме мислят за маниак,но за мен това е необходимост! Всичко започна преди пет шест години ,когато закупих от теб слънчевия панел.От тогава за разлика от държавата при мен тока е в излишък и е без пари ! Захранвам управления на центрофуги ,разпечатваща,светодиодно осветление,телевизия,радио ,инвертори и ...Тая зима купих и за другия фургон панел ,защото идеята ми е каквото има в единия да го има и в другия ,за да са независими за работа един от друг.
    Поста стана много дълъг!

 

 
Страница 2 от 51 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •