Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 51 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 506
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Тия въпроси ми звучат като;Можели да се направи кисело мляко от ялова крава?

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Не казвам, че компа ще извади меда или ще смени майката вместо пчеларя. Ако може да е лесно, защо да е трудно? Ако може да се работи нещо друго и междувременно телефона да те извести, че кошер 154 има нужда от нещо - какво лошо има в това? Пчеларите заради тръпката ли отглеждат пчели, или очакват от пчелите приход като от всяко друго стопанско начинание? Ако е възможно, седейки пред компа, да виждаш текущото състояние на всички кошери и даже историята и прогнозата им, това би било чудесно според мен. А дали е възможно - това е въпроса ми. Все пак живеем във века на компютрите и скоро и готварските печки ще ни известяват с sms, че манджата е готова. Ако днес е скъпо да се осъществи, това не означава, че утре няма да е достъпно и евтино.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #103
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И на двата въпроса отговора е ДА. Проблема е, че всичко това е много сложно, и ще отнеме много ресурси (пари и време). Работата не е за 1 човек, а за голям колектив от скъпоплатени хардуерни и софтуерни специалисти. Ако отнякъде извадиш един милион лева и го тропнеш на масата - може би за 2 години екип от 20 човека би изпълнил всичките ти желания.

    Аз също съм такъв мечтател и също работя по въпроса с 5-6 човека специалисти, но вече стана година и половина и резултатите са повече от скромни.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Значи не само аз си задавам подобни въпроси. Щом и друг е стигнал до подобни мисли - има хляб в тази работа. Като се замисля колко други неща в живота се превърнаха от много сложни в рутинни и елементарни с помощта на компютрите, мониторинга на кошер, дори и скъп за разработване, неминуемо ще бъде направен. Колко кошера има в малка България и колко ще се падне на един кошер от споменатия милион за разработка? Колко би се повишила производителността на един кошер, ако с дребни машинки като микронагреватели, минивентилатори и др., инсталирани в кошера, подпомогнем работата на пчелата така, че да и остане време да събира мед, а не примерно с всичка сила да вентилира питите?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    . Като се замисля колко други неща в живота се превърнаха от много сложни в рутинни и елементарни с помощта на компютрите,
    Да това е така,но се питам,след като нещата са станали елементарни и рутинни кой продукт е поевтинял поради това....с колко би трябвало да поевтинее меда и другите пчелни продукти...?А,добрия пчелар с опит знае след две седмици какво ще е състоянието на дадена група кошери и от какво ще имат нужда.Можеби тетрадката може да заменим с таблет.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    @agro,
    Прегледай и тази тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=904
    Доста сериозно е прочиствана, но много идеи ги има там.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Здравейте на всички. Това е първото ми постване в пчеларски форум. Решил съм да ставам пчелар, каквото и съдържание да се влага в това понятие. Изчетох голяма част от форума, регистрирах се и намерих най-подходящата според мен тема да си задам интересуващите ме въпроси. Те са два. Въпрос 1 - възможно ли е състоянието на един кошер да се контролира дистанционно чрез система от вградени датчици, например температура по зони, влажност, тегло, звук, вибрация и т.н.? Въпрос 2 - може ли да се напише интелигентен специализиран софтуер с помощта на квалифицирани пчелари, който да обработва постъпващите данни от кошера и да дава текущи инструкции за необходимата работа по кошера? Такъв софтуер е възможно да се усъвършенства лесно с непрекъснати експерименти върху отделни кошери, или поне на мен така ми се струва.
    Оставете пчелите намира те са свободни животинки умеещи да се справят при много екстремни условия и колкото повече се намесваме в техния живот толкова повече им вредим.При тях всичко е програмирано в продължение на много години целта на пчеларя е единствено да ги насочва в посоката в която желае и да се възползва от тяхната работливост .

  8. #108
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Въпрос 1 - възможно ли е състоянието на един кошер да се контролира дистанционно чрез система от вградени датчици, например температура по зони, влажност, тегло, звук, вибрация и т.н

    Не! Не може да се контролира дистанционно. Това че, ще измерите температура, влажност, тегло и тн. е едно ама да го контролирате?

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Оставете пчелите намира те са свободни животинки умеещи да се справят при много екстремни условия и колкото повече се намесваме в техния живот толкова повече им вредим.При тях всичко е програмирано в продължение на много години целта на пчеларя е единствено да ги насочва в посоката в която желае и да се възползва от тяхната работливост .
    То точно това е целта на електрониката в кошера - наблюдение и намеса само при необходимост, а не постоянни ревизии на кошерите - "да видя как са". Така ще се постигнат едновременно три неща:
    - намаляване труда на пчеларя;
    - повишаване ефективността на работата и намаляване на себестойността на кг пчелни продукти;
    - минимизиране намесата в живота на пчелите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #110
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Предлагам да не се дракаме, а де се върнем към темата за електрониката в кошера. Ще разкажа накратко докъде стигнахме в разработката и в концепцията за електронно наблюдение и контрол на различни параметри на кошерите. Започвам отгоре надолу:

    СЪРВЪР
    Това е денонощно включен компютър в дома на пчеларя, на който "живеят" програмите, наблюдаващи и контролиращи кошерите и пчелините. На този компютър има инсталиран OPC сървър - това е програма, която се занимава с комуникацията по различни интерфейси и протоколи, и която скрива от потребителя цялата сложност на комуникацията. От гледна точка на потребителската програма всички данни вече присъствуват в OPC сървъра и тя работи с тях по един и същи начин, без да се интересува как той успява да ги събере. Температури, влажности, напрежения, токове, слънчеви радиации, дебити на водата, количества топлина, енергии и т.н. - всичко това OPC сървъра го събира от много места по много различни методи през много различни комуникационни канали посредством много различни протоколи. Добавянето на нови данни към OPC сървъра е детска играчка - става само с настройки, а не с писане на програма. Утре ако реша, лесно мога да добавя в него и данни за котировките на валутите от международните борси, или пък данни за количеството на валежите от МТО станциите. Написах това, за да покажа колко важен е OPC сървъра в нашата концепция.

    Протокол за комуникация - засега сме избрали Modbus поради неговата универсалност и поради голямото количество готови устройства, който се управляват посредством него.

 

 
Страница 11 от 51 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •