Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 100 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 991
  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2012
    Мнения
    33
    До колегата Lazrov. Имам едно питане, има ли някой майстор в района на Берковица или Монтана който прави радиални барабани за центрофуги или всеки се справя както може.

  2. #82
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Aleksiev, и аз съм с такава центрофуга като твоята и отдавна се каня да й правя втори барабан за радиално, ама понеже имам много мераклии за помощници при ваденето и трябва да им осигурявам заетост, засега си трая. Разстоянията наистина са малки, но за 8 или 9 пити мисля че ще са достатъчни. Все пак въртиш на ръка и всичко ти е пред очите. Магазинните пити са си здрави пък и да се деформират малко не е проблем. Вече ако мислиш и за ел задвижване по-нататък според мен трябва да имаш варел с по-голям диаметър. Разгледай клиповете в Ютуб, хората ползват и пластмасови бидони и не им пука за марковите производители, за търговците пък хич. И да запазиш стария барабан, че не се знай кога ще потрябва.

  3. #83
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Мен също ме вълнува въпроса с преправянето, но за съжалене само хвалби чета и нито една със малко описание, кои как е направил от Хордиална радиална центрофугата си.

    Вълнува ме понеже има една стара, но много запазена и малко употребявана от нераждавеика хордиална центрофуга за 3 Плодникови и 6 магазинни рамки ДБ, която днес измих веднъж, сега я разглобявам за да я доизлъскам, боядисам крачетата.
    Диаметъра не съм го мерил, но от оста до едната страна са 23см, като сложа рамка максимално близко до стената остават само 6см. които мисля че ще са недостатъчни.

  4. #84
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2011
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    Мен също ме вълнува въпроса с преправянето, но за съжалене само хвалби чета и нито една със малко описание, кои как е направил от Хордиална радиална центрофугата си.

    Вълнува ме понеже има една стара, но много запазена и малко употребявана от нераждавеика хордиална центрофуга за 3 Плодникови и 6 магазинни рамки ДБ, която днес измих веднъж, сега я разглобявам за да я доизлъскам, боядисам крачетата.
    Диаметъра не съм го мерил, но от оста до едната страна са 23см, като сложа рамка максимално близко до стената остават само 6см. които мисля че ще са недостатъчни.
    Колега ето един сайт на инж. Монов, преправя точно такива центрофуги, свържи се с него.
    http://www.hosting1.site88.net/index.php

    и още нещо, ако е добра тази 3-ка не я разваляй, винаги е нужна и една хордиална за ДБ, ако мислиш че радиалните добре извличат меда не е точно така, зависи от питата, особено за плодникови ДБ, хордиалното си е най-добре. Аз съм с 3 центрофуги, като едната ми е точно такава 3-ка производство 1975г .Купи си нещо ново, на лизон, с ток, а тази си я дръж резерв. Е, зависи и от бройката на кошерите. А и тази 3ДБ , ме съмнява дали после радиално ще можеш да вкараш ДБ-плодникова пита.

  5. #85
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Моята също е доста стара, нее ползвана можеби 20г.
    Много здрава и запазена.
    След преправяне за центрофужене на магазинни пити радиално, смятам да я направя така че плодниковите да се центрофужат хордиялно с някаква добавка. Но лично аз нямам намерение да вадя мед от корпуса (това обаче е друга тема)
    След което ще и монтирам мотор или от пералня или преправено динамо, че може и някоя малка дрелка + редукторче. Някои дрелки имат възможност за плавно усорение.
    Но може и да те послушам, да си я запазя така, само да и сложа един мотор, все пак става въпрос за 5 кошера за тази година и 10-тина за следващата. Така че наи вероятно радиалната ще се прави чак догодина, но събирам информация.

    Ако мога да си мупя само вътрешната рамка, външното тяло мога да си го направя от един лист нераждавеика ламарина.

  6. #86
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2012
    Мнения
    33
    Мисля че да си преправя старата центрофуга е най удачно за момента ,понеже не знам дали ще има мед за вадене.Кошерите са ми на стационар, подвижно не смея да си помисля да практикувам тъй като се намирам в Северозападния Брмудски триъгълник и всичко изчезва безследно.90% от района около пчелина се засажда със царевица за биоетанол ,там диво прасе не припарва а пък за пчелите да не говорим.Поради тази причина за сега не виждам смисъл да си купувам нова центрофуга,имам 35 семейства и май ще си карам със старата,дано да има мед пък ще видим.Не мисля да изхвърлям стария барабан , а само да направя радиален и да ги сменявам и за това търся информация по въпроса. Благодаря на всички които споделят своя опит във форума.

  7. #87
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Моята е 49.5см и ми се вижда тесничка, но на 52см. мисля че ще се получи, но трябва да изнесеш максимално баабана за да минава на 0.5см от стената.
    Моята идея е идентична ;-) по добре след като я преправиш на радиална си направи и начин да закрпваи и 2-3 голми рамки хордиално.

  8. #88
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2012
    Мнения
    33
    Диаметърът на центрофугата ми е 52 см.и мисля че ще стане.Проблем е намирането на матерял от неръждавеика и направата на барабана.Все пак трябва да е грамотно направен за да не бие ,а аз не съм чак толкова майстор и сигурно не бих се справил

  9. #89
    Наблюдател
    Регистриран
    20.01.2012
    Мнения
    20
    До колегата Aleksiev.Най-накрая снимки. Само дето не се получава да ги публикувам. Прати ми E-mail или Skype за да ти ги пратя! Sorry!

  10. #90
    Наблюдател
    Регистриран
    23.02.2012
    Мнения
    33
    Благодаря на всички които отговориха на моите питания ,след доста размисъл си взех 12 рамкова радиална ръчна центрофуга на Стохи първите ми впечатления ще споделя след като я пробвам .Дано да е скоро че това време не знам на къде ще засили пчелите ,или по точно знам (по дърветата) но дано да не съм прав :D

 

 
Страница 9 от 100 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •