Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 90 от 100 ПърваПърва ... 40808889909192 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 891 до 900 от общо 991
  1. #891
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Да направим едно уточнение. Хордиална се нарича центрофугата, на която рамките се поставят и въртят по хордата на окръжността и се обръщат от пчеларя, за да се извади и от другата страна меда. Касетъчната центрофуга е вид хордиална, но при нея обръщането става автоматично, при смяна на посоката на въртене. Радиалната - ясно.
    Хордиалното въртене на рамките е желателно при по-гъстите медове, но става и с радиална центрофуга, за сметка на времето на въртене. Ако обаче се въртят строителни рамки, то тогава е задължително с хордиална центрофуга, тъй като питите са без армировка и се късат.
    Недостатъците на хордиалните са споменати по-горе.

    Горното споделям от опит. Аз също разполагам с хордиална и радиална центрофуги

  2. #892
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията

    Горното споделям от опит. Аз също разполагам с хордиална и радиална центрофуги
    Принципите ги знаем, дай малко яснота :
    хордиална (касетъчна )- .... рамкова вади меда за ......мин.
    рдиална ...... рамкова вади меда за.........мин.

    При зареждане с еднакъв брой рамки, коя печели?

  3. #893
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Принципите ги знаем, дай малко яснота :
    хордиална (касетъчна )- .... рамкова вади меда за ......мин.
    рдиална ...... рамкова вади меда за.........мин.

    При зареждане с еднакъв брой рамки, коя печели?
    Нямам такава статистика, а и да има някъде, тя ще е с голям процент грешка, тъй като различните видове мед са с различна консистенция, която се мени и от температурата.
    Според мен, времето е основен фактор в процеса на центрофужене на меда. Ако хипотетично заредим двете центрофуги с еднакъв брой рамки, може да очакваме касетъчната да е едни гърди отпред. Но на практика радиалните центрофуги са предвидени за голям брой рамки, с цел по-висока производителност. Следователно може да се предположи, че за едно и също време количеството въртени рамки, съответно меда изваден от тях ще е в повече при радиалната центрофуга. Пак споделям, че зависи и от меда. Чувал съм, тъй като при мен няма мана, че нейното вадене е мъчна работа с радиална центрофуга.

  4. #894
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    От втората минута нататък е центрофугата: https://www.youtube.com/watch?v=8Db4Icn-e3g
    Такава ще си правя някой ден, засега я видях да се продава на изложението в Добрич.

    Дописвам си: ще сложа датчик за тегло под оста на коша с рамките. Така ще имам обратна връзка с теглото на коша в процеса на изваждане на меда. По този начин, след като запиша експерименталните данни, ще мога да съставя оптималния режим за центрофугиране, при това с непрекъсната обратна връзка. Така мога да елиминирам влиянието на температурата и на консистенцията/вида/ на меда. Открадвайте идеята веднага, че отивам да я патентовам и после край - ставам монополист.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #895
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    От втората минута нататък е центрофугата: https://www.youtube.com/watch?v=8Db4Icn-e3g
    Такава ще си правя някой ден, засега я видях да се продава на изложението в Добрич.
    Това е може би най - добрия вариант с една забележка. Касетките не трябва да се припокриват или най - малкото това да става само около 2 см.

  6. #896
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това е може би най - добрия вариант с една забележка. Касетките не трябва да се припокриват или най - малкото това да става само около 2 см.
    Те се припокриват, при това с много. За целта между всеки две касети има плоча от неръждаема ламарина, която прикрива касетата зад нея и така меда се стича само по ламарината.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #897
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Те се припокриват, при това с много. За целта между всеки две касети има плоча от неръждаема ламарина, която прикрива касетата за нея и така меда се стича само по ламарината.
    Ако не се припокриват ще се избегне омазването на другите пити, а ако има ламарина, то тогава се утежнява още конструкцията.

  8. #898
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ако не се припокриват ще се избегне омазването на другите пити, а ако има ламарина, то тогава се утежнява още конструкцията.
    Ламарини наистина има. Питите застават под около 45 градуса спрямо радиуса и това е нещо средно между хордиална и радиална центрофуга. При обръщане на посоката се обръщат автоматично. Само който е работил с такава, може да ни каже как е, на мен ми изглежда перфектната комбинация. На лято ще ида да я видя в действие, обещаха ми демонстрация от варненския продавач на изложението в Добрич.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #899
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Ламарини наистина има. Питите застават под около 45 градуса спрямо радиуса и това е нещо средно между хордиална и радиална центрофуга. При обръщане на посоката се обръщат автоматично. Само който е работил с такава, може да ни каже как е, на мен ми изглежда перфектната комбинация. На лято ще ида да я видя в действие, обещаха ми демонстрация от варненския продавач на изложението в Добрич.
    За обръщането ми е ясно, не че и другото не ми е, но като се припокриват не се печели кой знае колко. Най - много една пита повече, но пък се оплескват, което води до други недостатъци. Ако се наложи да си правя друга центрофуга, това ще е модела.

  10. #900
    Наблюдател
    Регистриран
    05.02.2017
    Мнения
    13
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ех, ех, ех, като започнете да се чудите къде да си давате парите на вятъра, чак ви се чудя. Осмисли ли поста на agro? Ако не си го прочел, постарай се. Инак, ако търсиш най-доброто, ами вземи си поточна линия. Разбери, всички тия екстри, са ненужни изгъзици при центрофугите. Да, все пак крайното решение е твое, но според мен-пари на вятъра.
    Повярвай ми, може би съм последния, който ще даде пари на вятъра, без да са добре пресметнати, но и да спестя 500-1000 лв. и после да си скубя косите, защото изделието е произведено в някой "гараж" и има дисбаланс, троши лагери, ос и прочие или се разхожда из стаята като пералня ,на която не са и махнали транспортните болтове, пак не е за мен, ако ме разбра правилно.

 

 
Страница 90 от 100 ПърваПърва ... 40808889909192 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •