Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 51 от 100 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 501 до 510 от общо 991
  1. #501
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Затовате питах, защото е с механично -ръчно задвижване. И аз съм така с механични, при вадене се събираме към 8 човека роднини, приятели, 4 разпечатват другите са по центрофугите.

  2. #502
    Автор
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    139
    Пчеларски район
    Тервел
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Затовате питах, защото е с механично -ръчно задвижване. И аз съм така с механични, при вадене се събираме към 8 човека роднини, приятели, 4 разпечатват другите са по центрофугите.
    Кътай помагачите защото дигодина за последно ще ползвам малката дъщеря и после -САМ СЪМ ДРУГИ НЯМА.

  3. #503
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    а какво не ти хареса на техтронските центрофуги?

  4. #504
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Аз си купих ел. задвижване от пчеларски център Русе.На 12 волта за 300 лева.Центрофугата ми е радиална 30 рамки.Електрониката и мотора са Украинско производство.От 2 до 3 ампера повече не натоварва.Редуктора е малко по шумен.

  5. #505
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Да,в най-скоро време може да получа отговор на въпроса има ли идеална центрофуга и има ли тя почва у нас?

  6. #506
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от dankov64 Виж публикацията
    Нямам понятие от такива мотори, гледам какво се предлага на пазара за механизиране на процеса и не мога да разбера какво толкова има в една електрифицирана центрофуга че струва идна торба с пари,.
    Да я сравним с една пералня от ново поколение, центрофугата има доста по малко механизми а струва няколко пъти в повече.
    Оборотите предполагам са от 100 до 250 в мин.
    Масовото производство се прави с автоматизирани поточни линии, специализирани ТОЧНО ЗА ТОВА ИЗДЕЛИЕ. Ако бройките са милиони, струва се да се купи такава свръхскъпа автоматизирана линия, и крайният резултат е много евтино крайно изделие (напр. пералня).

    Когато пазара е по-малък (напр. центрофуга), то тогава за нейната изработка се ползват УНИВЕРСАЛНИ МАШИНИ и МНОГО РЪЧЕН ТРУД. Именно това прави изделията с малък тираж да бъдат много скъпи.

    В цената на едно изделие ти виждаш само материалите, но не осъзнаваш колко много труд има в неговата разработка, в необходимите ДМА и въобще във всичко останало, което прави възможно появяването на това изделие. Тези разходи (извън материалите) могат да имат тежест над 90% в цената, ако произвежданите бройки са малко. При масовото производство тези разходи са под 10% в цената на изделието, и затова то изглежда евтино.

  7. #507
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Замислял ли си се защо в България рамки се продават само от няколко фирми, а не от всеки втори пчелар? Ами защото ако рамките се правят на универсални дърводелски машини, в тях се влага много труд, и сметката им не излиза. На пазара вече има рамки по 50-60 стотинки, в които са калкулирани само няколко стотинки труд. Това е възможно единствено ако се използват СПЕЦИАЛИЗИРАНИ МАШИНИ, и явно в България такива машини имат само няколко фирми. Та това е причината рамките да са евтини - защото благодарение на скъпа машина се икономисва много труд, а той е определящ в цената.

    Същото важи и за восъчните основи. Изработката на една основа струва само 13 стотинки защото се ползват СПЕЦИАЛИЗИРАНИ МАШИНИ. Ако такива нямаше, основи щяха да се правят с ръчни преси, щеше да ги продава всеки втори пчелар и щяха да са поне 2 пъти по-скъпи, защото цената на труда в тях нямаше да е 10%, а например 50-60%.

    Като основен извод може да се каже следното:
    Скъпите машини правят възможна появата на евтин краен продукт, но за да си струва да се купи такава машина, трябва да има голям пазар.

  8. #508
    Автор
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    139
    Пчеларски район
    Тервел
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Масовото производство се прави с автоматизирани поточни линии, специализирани ТОЧНО ЗА ТОВА ИЗДЕЛИЕ. Ако бройките са милиони, струва се да се купи такава свръхскъпа автоматизирана линия, и крайният резултат е много евтино крайно изделие (напр. пералня).

    Когато пазара е по-малък (напр. центрофуга), то тогава за нейната изработка се ползват УНИВЕРСАЛНИ МАШИНИ и МНОГО РЪЧЕН ТРУД. Именно това прави изделията с малък тираж да бъдат много скъпи.

    В цената на едно изделие ти виждаш само материалите, но не осъзнаваш колко много труд има в неговата разработка, в необходимите ДМА и въобще във всичко останало, което прави възможно появяването на това изделие. Тези разходи (извън материалите) могат да имат тежест над 90% в цената, ако произвежданите бройки са малко. При масовото производство тези разходи са под 10% в цената на изделието, и затова то изглежда евтино.
    Напълно съм съгласен с доводите за високата цена на центрофугите.
    Но аз имах в пред вид моторизираните центрофуги.

    ЦЕНТРОФУГА TUCAN 20, с ел. мотор ELOBA

    2 450,00 лв
    ЦЕНТРОФУГА TUCAN 20, ръчна

    1 460,00 лв.
    До колкото ми е известно този мотор не е произвеждан само за центрофуги, и тази разлика от 1000лв за мен не е реална.

  9. #509
    Автор
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    139
    Пчеларски район
    Тервел
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    а какво не ти хареса на техтронските центрофуги?
    Предпочетох легата поради 2 причини.
    1вата е поставянето на рамките само в ЛЕГА TUCAN 20 и то в по старите барабани като моя рамката я пускаш и тя си застава на мястото, ( няма нужда да се целиш и да я наместваш)
    2рата причина е в обема и килограмите.
    Пчелина ми е подвижен и често ми се налага да местя центрофугата, на Техтрон не мога да я изкарам сам от фургона, краката и са разкрачени, трудно излиза през вратата.
    И като погледнеш как се върти барабана на легата и на техтрона????-все една съпоставяш мерцедес и фолцваген

  10. #510
    Автор
    Регистриран
    20.12.2013
    Мнения
    139
    Пчеларски район
    Тервел
    Цитат Първоначално публикувано от gorgi Виж публикацията
    Аз си купих ел. задвижване от пчеларски център Русе.На 12 волта за 300 лева.Центрофугата ми е радиална 30 рамки.Електрониката и мотора са Украинско производство.От 2 до 3 ампера повече не натоварва.Редуктора е малко по шумен.
    Гледах ги тези задвижвания от пчеларски център Русе хареса ми това от 350лв. с хоризонталния мотор.
    Ако реша да я правя с горно това ще да е.

 

 
Страница 51 от 100 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •