Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 88

Тема: ПРОПОЛИС

  1. #1
    ANIBAL
    Guest

    ПРОПОЛИС

    Здравейте приятели и колеги! Прополисът е един от продуктите на пчелите,които намират голямо приложение.Използва се къде ли не-и в козметичната индустрия и в хранително-вкусовата и в медицината и още и още.Но как да го добиваме,така,че да имаме полза от това начинание.Всичко е комерсиално и се приема добре от нас.Има и други причини за неговия добив.Всичко лежи на основата,че пчелите запълват цепнатини или дупки с него.С него те полират целия кошер и килийките.С него те зазиждат входове и вентилационни отвори.Ще се радвам да си припомним кой как го събира.

  2. #2
    Прополисът спада към групата на пчелните продукти само с лечебна цел и е най-ценният продукт използван в Апитерапията. Той защитава кошера от микровраговете /бактериите, гъбите/, докато пчелната отрова го защитава от макровраговете /мишките/. От прополиса се полират килийките, в които пчелната майка снася яйцата /извършва се противомикробна профилактика/, с прополис пчелите стесняват входа на кошера, за да се предпазят от мишки и студен зимен вятър, залепват рамките в кошера. Излишният прополис пчелите го складирват за по-късно, когато в природата няма растителност и ние се стараем да вземем именно него.

    Прополисът се произвежда от пчелите, когато за целта събират растителни смоли, като тополата е най-значителният източник на такъв мателиал. Със секретите на слюнчестите си жлези пчелите обработват събраните смоли и създават лепкава маса, слабо ароматна, с горчиво-парлив вкус. Тази маса не е механичен сбор на събраните смоли, а е вече ново органично съединение, притърпяло биохимични изменения.

    Общото количество прополис в един кошер е около 300 грама. Нужно е да знаем, че ако есента вземем всичкия мед от кошера, има шанс с помощта на захарен сироп да се създадат запаси и пчелното семейство да оцелее през зимата, но оставим ли го без прополис, пчелите загиват от своите микроврагове. Количеството на добавения прополис зависи от наличието на "прополисова суровина" /тополи, върби/ в природата, от генетичните качества на пчелната майка /инстинкт за събиране на прополис/, от силата на пчелното семейство, сезона /най-вече есен/, от географските и климатичните особености. Особено събирането на прополис се осъществява след главната паша или в безеридбени периоди до края на месец септември. Прополисът може да се получи като се почистят частите на кошера /рамки, покривни дъски/ или по следните два начина: 1. Върху рамките се поставя специално преготвена скара, съставена от тънки летвички, Между самите летвички има разстояние 2-2.5 милиметра.Пчелите запълват с прополис тези пространства. Периодично скарата се отсранява от кошера, разглобява се и прополисът се събира от отделните и части. 2.Върху рамките, под покривната дъска на кошера се поставя метална скара и върху нея ситна найлонова мрежа. Периодично мрежата се сваля, поставя се в хладилник /използва се свойството на прополиса, че при отрицателна температура става силно трошлив/ и чрез намачкване се събира. Събраното количество прополис се оформя на топка, опакова се с целофан или найлон и се съхранява при температура до 25 градуса.

    Свежият прополис е с жълтозелен до тъмночервен цвят. При температура около 30C е лепкав, а под 0С е крехък и лесно се счуква. Има специфична миризма и горчиво-парлив вкус. Прополисът е по-тежък от водата /относително тегло 1.112-1.130/ и това свойство се използва за механичен начин на пречистване. Прополисът пада на дъното на съда, а примесите от восък /относително тегло 0.950/ остават на повърхносттта заедно с трески, части от умрели пчели. Прополисът съдържа термолабилни съставки и при нагряване губи биологичната си активност. Прополисът съдържа от 48 до 79% смоли и клеести вещества, 5-14% етерични масла, 12-30% пчелен восък, 5-10% дъбилни вещества, 5-15% механични примесил Първо качество прополис би трябвало да съдържа под 20% восък, 50% биологичноактивно вещество и под 5% примеси. Прополисът е система от биологично активни вещества.

    цитат от Д-р Евгени Петков Съюз на Апитерапевтите в Българи

  3. #3
    ANIBAL
    Guest
    Прополисът е атрактивен пчелен продукт и неговото събиране е важно.А и защото е сравнително печеливш.Неговото търсене, винаги е било голямо и се реализира.Начините са ,обаче разни и от това има нужда всеки.Да знае как се добива.Аз го добивам от мои си решетки.Дървени. Имат около 8мм процепи.И това се пълни от пчелите.Постепенно де.Събират го през целия сезон.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    около 8мм процепи
    Не го ли смесват с восък при такова голямо разстояние. Давал ли си за анализ да видиш колко восък съдържа?

    Между другото преди време гледах едно клипче в You Tube, за бразилски прополис, един червен. Те го добиваха по много интересен начин. В стената на корпуса, близко до капака имаше цепка в която напъхваха една летвичка с канал по средата. каналът беше много повече от 2 мм, може би около 1 см.Пчелите запълваха този канал с много чист прополис.

  5. #5
    ANIBAL
    Guest
    При мен е по-лесно.И да, може би има високо съдържание на восък.Но какво от това.Все пак се води прополис.Ако е много чист няма кой да го оцени.Дали ще го плащат за чист.Мисля,че не.Това с плащането не зависи от мен.Ако таблите са отгоре през целия сезон се събира подобаващо количество.Аз не събирам например-прашец.За да се събере по-чист клей се ползва платно.Но той е по-мек.А моят е твърд.И най-много зависи от района на пчелина.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    13.10.2010
    Мнения
    38
    някои използвали решетката за пропорис на пчеларски център южен стара загора.

  7. #7
    ANIBAL
    Guest
    Не зная колега.Аз ползвам само дървени решетки.Може и метални мрежи да се ползват.Всичко е подчинено за удобството.По-лесно да го отнемеш от там.Използват се различни техники.По интернет можеш да се информираш напълно.

  8. #8
    Аз си купих ето такава рамка,но все още не съм я ползвала.

  9. #9
    ANIBAL
    Guest
    СУЗАНО ,какво е това?Я разкажи подробно.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    А мрежа за комари ?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Потребители, които са прочели тази тема: 0

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •