Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 114
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    ИДЕЯ ЗА НОВ МОДЕЛ РАМКА

    Здравейте,

    Нов съм в този форум. Въобще нов съм в пчеларството, но от известно време съм луднал и направо бих го окачествил като мания. Както и да е.

    Както всеки един начинаещ пред мене стои дилемата да взема серия от решения - с какъв модел кошери да пчеларствувам, с какви рамки, с какво оборудване, с какви машини и т.н и т.н. Налага се да се вземат стотици решения и за да може те да са по-правилни се наложи да изчета де що форум намеря и де що книга намеря в България и по света. Респективно изгледах и де що клипове намерих (да е жив и здрав чичко Гугъл).

    Конкретно по рамките - внимателно изучих целия световен и български опит. Нещо повече. Покрай кошерите на старо, които закупувам през последния месец, се сдобих с огромна колекция от всякакви рамки куча марка, правени от различни хора, и имах шанса да видя всяка една грешка и всяка една недомислица при тяхната направа и последваща експлоатация.

    И последно - купих и различни видове нови рамки от различни български производители също с цел запознаване какво се предлага и как е изпълнено. И.....

    и.... не можах да намеря рамката, от която се нуждая и която да удовлетворява всички мои изисквания. Не ми харесаха следните проблеми:

    1. Рамките имат склонност да стават на ромбоиди при най-малкото странично усилие
    2. Долната летвичка е слаба и се измята при вертикално обтелване
    3. Вертикалните обтелвания се отпускат с времето поради липсата на кабзи или поради разпъване на телта или поради измятане на долната летвичка.
    4. Хоризонталните обтелвания се отпускат главно поради голямата им дължина.

    Въобще обтелванията са безсмислени след като се отпускат толкова лесно с времето.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Отпадат и пластмасовите рамки, както и пластмасовите основи. Не че имам нещо против тях, но СА ПЛАСТМАСОВИ. По-точно предполагам, че ги правят от ПОЛИЕТИЛЕН, който лесно се измята. Освен това са по-скъпи и най-накрая - вероятно дразнят пчелите.

    Та стигнах до извода че трябва да си конструирам собствена рамка, която да отговаря на следните условия:

    1. Да е по-здрава от съществуващите
    2. Да няма склонност да се изкривява на ромбоид
    3. По възможност да се прави с по-малко дървен материал
    4. По възможност да се прави с по-малко труд
    5. По възможност да е по-евтина
    6. По възможност да НЯМА ОБТЕЛВАНЕ

    И стигнах до идеята, че в съществуващите рамки трябва да се направят следните модификации:

    1. Всички летвички са унифицирани и имат еднаква дебелина (напр. 10 мм) и еднаква ширина
    2. С тях се сковава стандартна рамка с тънка горна летва
    3. Правите ъгли се поддържат от АЛУМИНИЕВ Г-ОБРАЗЕН ПРОФИЛ 20х20х1 mm, който се завива с видии или се зачуква с гвоздеи на долните два ъгъла. Количеството алуминий в тези две ъгълчета е толкова малко, че цената му ще е нищожна. В същото време ползата е огромна - могат да се използват по-тънки дървени летвички и въпреки това РАМКАТА ЩЕ СТАНЕ ПО-ЗДРАВА.
    4. От вътрешната страна на 4-те летвички има 2 мм канал в който отвсякъде влиза восъчната основа. Така се осигурява сигурно закрепване по цялата периферия.
    5. В централната част на рамката също се слага вертикална дървена летвичка, която се състои от 2 полу-летвички от двете страни на восъчната основа.

    Това е всичко. Обтелването се заменя от една единствена вертикална летвичка (две полулетвички), която създава допълнителна здравина на рамката и в същото време придържа восъчната основа там, където най-много се измята или свлича - в централната част. Ако се окаже, че една централна летвичка е недостатъчна - ще сложим две вертикални летвични - на 1/3 и на 2/3 от разстоянието по хоризонтала. Дори и в този случай килийките ще са по-много спрямо стандартните рамки с дебела горна летвичка.

    Могат да се направят модификации около начина на изпълнение и монтаж на централната летвичка. При всички случаи обаче количеството труд ще е ПО-МАЛКО спрямо труда, необходим за обтелване.

    Склонен съм да си мисля, че е възможно дори и да отпаднат двете странични алуминиеви ъгълчета, ако рамката се изпълни с 2 вертикални централни летвички.

    Друга модификация - алуминиевите ъгълчета отпадат и се заменят от дървени триъгълничета с размери 20х20 мм от долната вътрешна страна на рамката.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не съм дърводелец и нямам възможност да си пробвам идеите. Ако обаче някоя дърводелска фирма от форума се навие да направи малко развойна дейност, готов съм да направя поръчка от минимум 10 000 рамки. Всъщност ми трябват около 30 000 рамки в следващите 2 месеца, така че може да работя и с повече от 1 фирма.

    Условието ми обаче е следното - получавам опитен образец, одобрявам го и после произведените рамки не трябва да са по-лоши от образеца.

    Това е. Предлагам да обсъдим идеята за ЗДРАВИ РАМКИ БЕЗ ОБТЕЛВАНЕ и ако на базата на теоретични разсъждения достигнем до работеща идея, готов съм след това да пожертвам пари за проверка на теорията на практика. Готов съм и да направя голяма поръчка за напълно сглобени рамки с восъчна основа на дърводелска фирма, която е навита да изработи опитен образец и да ми го изпрати за утвърждаване.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Рамката е най-малотрайния пчеларски актив, затова и трябва да е възможно най-евтина като себестойност.
    Принципно, може и от титан да се направи рамка, ама въпроса, колко струва и кога ще се изплати си остава!
    Другото желано свойство на този актив е, рамката нарочно да е проста и евтина, защото след мах 5 години трябва да се изхвърля със се питата.
    Алуминия, мисля, че правеше някакъв окис при постоянен досег с пчелните продукти, ама не съм сигурен!

    .....а иначе за идеята:
    • ако на правоъгълник или квадрат се сложи само един водач за прав ъгъл, всички останали страни идват право!
    • при обтелване, ако преди да влезе телта се удари една скоба с такера, няма да има "орезване" на телта в дървото и провисване wink; ....същото става и с втулките....и двата варианта са евтини.... wink;
    • ако питите се режат и се изтискват с преса няма да има нужда от обтелване и съответно алуминиева, иноксова или титаниева рамка стават за този вид пчеларство wink;

  5. #5
    Матеев , аз съм дърводелец . Я пак кажи какво точно си намислил да ти направя 10-тина мостри . Много идеи си нахвърлял и не става ясно коя от тях искаш да се реализира. Мисля че са излишни всякъкви усложнения с Алуминиеви ъгли ,титанови и не знам си кви .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    виж тази рамка
    http://www.beesource.com/build-it-yo...t-type-frames/

    трудна и скъпа е за изработка, но съм открил че "ръбатата" горна летва е най-добрия вариант за мен.

    При ЛР рамките много от проблемите които описваш са минимизирани до поносимо ниво. Аз ползвам хоризонтално обтелване ( 4 реда), като могат да се сложат 1 или два вертикални тела в средата само ако се използва хордиална центрофуга.
    За да не се отпускат теловете ( в голяма степен) задължително скоби (по-евтиния вариант) или втулки на отворите както и по-неразтягаща се тел.
    Основата винаги се разширява или свлича с милиметър-два от поставянето й, добре е да има малко аванс в долната част ( или жлеб в долната летва) за да не се изгкриви при хода й надолу.
    Теловете не носят толкова голяма тежест след като питата бъде изградена и като постои малко в кошера.

    само за сведение - в пчеларството има най-много регистрирани патенти от който и да било друг отрасъл, но само няколко от тях днес имат някаква употреба.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Толкова много изисквания, че няма как да се направи евтино, опростено и здраво. Единствения начин е да се направят сглобки навсякъде,да се използват по дълбоки скоби на такера и да не се пестят скоби, може и да се лепят дори, както и да се използва по здрав материал за долната летва и да се обтелва VV образно и с два вертикални тела близо до страничните летви. Не е нужно да се правят канали и на страничните летви, достатъчно е само на горната летва и там да се държи основата, така че ъглите на основата да не провиснат. Имам три вида рамки с различно обтелване, при хоризонталното и вертикалното се разкъсват питите при центрофугиране, докато при VV образното не мърдат. Казвам го от опит. А и за да се направи една рамка перфектна изисква много дърводелски операции, което оскъпява производството и. Иначе и ние обичаме да експериментираме и да правим нестандартни поръчки, но не и без пари да се работи.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло Георгиев - ingivo
    Матеев , аз съм дърводелец . Я пак кажи какво точно си намислил да ти направя 10-тина мостри . Много идеи си нахвърлял и не става ясно коя от тях искаш да се реализира. Мисля че са излишни всякъкви усложнения с Алуминиеви ъгли ,титанови и не знам си кви .
    Нека да оставим алуминия настрани. Има и други алтернативи на заздравяване на ъглите. Например залепване или пък дървени триъгълничета по принципа на дървените касети за домати.

    Предлагам засега да пробваме дали основата ще се закрепи достатъчно стабилно за рамката ако по цялата вътрешна периферия има шлици с дълбочина например 2-3 мм и основата е пъхната в тях. Освен това вертикално в центъра на рамката има две летвички 10х10 мм, които притискат основата и я държат в центъра.

    Основата се подпъхва още по време на сглобката. Слага се горната летва и след това двете странични. Подпъхва се основата в шлиците и чак тогава се слага долната летвичка. При това положение восъчната основа стабилно стои в центъра на рамката по цялата нейна вътрешна периферия. Добавяме двете централни вертикални летвички - една отгоре и една отдолу. Забиваме ги със скоби, но можем в горната част да си позволим гвоздей отгоре до долу, преминаващ през двете летвички и през восъка. По-добро закрепване на восъчната основа - здраве му кажи. Няма да помръдне дори и да я центрофужим без да е изградена от пчелите.

  9. #9
    Аз не съм работил с пити , но има логика в това. И наистина телта като чели е за първоначално задържане на основата а после май само бели прави ? Ще направя няколко рамки обаче не ми харесва идеята основата да се монтира при сглобяването на рамката . То има такъв вариан като долната е разцепена или по скоро 2 долни с процеп м/у тях и от там се пъха основата . И е Евгени е прав всички екстри оскъпяват продукцията та не знам дали начинанието си струва.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Ако е за безтелово полагане, основата трябва да се "защипва" в рамката...нещо като в края на клипа, ама поне по две страни на рамката, като и основата трябва да е с възможно най-голяма дебелина :

    http://www.youtube.com/watch?v=sYPsjkiD8vk

    ....ама и без тел, пак няма да може да се центрофужи като хората.....всъщност, скоростта на центрофужене зависи от регион и паша....ако примерно е манов мед, забравете за без тел...даже требва двойно да се слага и....и обратно за полския мед...

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •