Здравейте,

Нов съм в този форум. Въобще нов съм в пчеларството, но от известно време съм луднал и направо бих го окачествил като мания. Както и да е.

Както всеки един начинаещ пред мене стои дилемата да взема серия от решения - с какъв модел кошери да пчеларствувам, с какви рамки, с какво оборудване, с какви машини и т.н и т.н. Налага се да се вземат стотици решения и за да може те да са по-правилни се наложи да изчета де що форум намеря и де що книга намеря в България и по света. Респективно изгледах и де що клипове намерих (да е жив и здрав чичко Гугъл).

Конкретно по рамките - внимателно изучих целия световен и български опит. Нещо повече. Покрай кошерите на старо, които закупувам през последния месец, се сдобих с огромна колекция от всякакви рамки куча марка, правени от различни хора, и имах шанса да видя всяка една грешка и всяка една недомислица при тяхната направа и последваща експлоатация.

И последно - купих и различни видове нови рамки от различни български производители също с цел запознаване какво се предлага и как е изпълнено. И.....

и.... не можах да намеря рамката, от която се нуждая и която да удовлетворява всички мои изисквания. Не ми харесаха следните проблеми:

1. Рамките имат склонност да стават на ромбоиди при най-малкото странично усилие
2. Долната летвичка е слаба и се измята при вертикално обтелване
3. Вертикалните обтелвания се отпускат с времето поради липсата на кабзи или поради разпъване на телта или поради измятане на долната летвичка.
4. Хоризонталните обтелвания се отпускат главно поради голямата им дължина.

Въобще обтелванията са безсмислени след като се отпускат толкова лесно с времето.