Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 114
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Добре де колега Матеев, не че ми е работа но просто ми е много интересно откъде разполагаш със чак толкова голям финансов ресурс? Вкарай ме и мене в някоя врътка де wink;

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има един единствен начин човек да се сдобие с голямо количество свободни официални пари и той е да има късмет да продаде дялове, акции или дори цял един бизнес на някой западняк. Е аз го имах този късмет, и то 2 пъти. Ако разровите търговския регистър, ще откриете много такива случаи. Например това са собствениците на всички бивши кабелни телевизии или локални интернет фирми, които се продадоха за много пари.

    Ситуацията със свободните пари обикновенно не трае дълго. Ето аз например ги преобразувам в кошери. Не знам дали от това ще излезе някакъв бизнес, но със сигурност знам, че поне ще ям мед. :D :D :D

  3. #43
    Аз пак ти казвам, не знам обърна ли внимание или не, на написаното вчера от мен.Но помисли много сериозно, и си извади нужните изводи.Пишеш че започваш бизнес с пчеларство, в това няма лошо, дори напротив, но знай едно..
    Ако искаш, да се занимаваш професионално с пчеларство трябва инвентара да е еднакъв и да е заменяем всеки един елемент от кошера.Не се втурвай да купуваш от ляво и дясно каквото ти изпадне и мислиш че е далавера, а купувай само едни и същи кошери от един и съши производител.От 500 кошера, да няма един различен.Корпуси, плодници, дъна, рамки, магазини, капаци и прочее да са заменяеми за всеки един, защото ако не е така, от голям и силен старт породен от ентусиазъм, ще се превърне във провал начинанието.по добре купи малко по скъпи и хубави кошери, те ще ти излезнат по евтино, отколкото да тичаш между 500 кошера и да се чудиш този корпус или магазин от кой кошер е.И това всеки път когато имаш работа по семействата.Другото което е, по добра рамка от дървената няма, лесна е за работа, лесно се дезинфекцира, цената и е добра и пчелите се чувстват най добре на дървени рамки,Може да се изпише много по въпроса, но това ще стане с времето, няма как да нахвърляме всичко на куп и да ти гледаме сеира.

  4. #44
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има и още един способ за забогатяване - да ти хрумне някаква авангардна идея, която може да ти донесе конкурентно преимущество. След това да повярваш в тази идея и в собствените си сили, че можеш да я реализираш. След това да жертваш пари и време и наистина да я реализираш. И всичко това трябва да го правиш дори и тогава, когато всички ти казват "ТИ СИ ГЛУПАК" и "ТОВА НЯМА КАК ДА СТАНЕ". И най-накрая, ако се окаже че си бил прав, ще имаш един кратък период от около 1 година, през който ще си на светлинни години пред конкуренцията, и за това време ще имаш луди печалби. После конкуренцията ще те настигне и всичко ще си дойде на мястото - печалбите ще намалеят и отново ще си на ръба на оцеляването. До следващия път със следващата идея (ако такава се появи)...............

    Мога да дам конкретен пример:
    Преди 6 години построих може би първата в България малка слънчева електроцентрала. След това създадох първия (и до ден днешен единствен) соларен форум. Регистрирах си и най-добрите соларни домейни. И след това започнах да правя експерименти и да пиша във форума за тях. Тогава всичко беше много интересно, защото по него време хората дори и не бяха чували за соларни панели. В следващите 2 години на гости ми идваха може би 5000 човека (повечето бизнесмени) за да я видят тази централа с очите си и да пипнат соларни модули с ръцете си. Междувременно във форума се превърнах в гуру по соларните технологии и всичко това започна да се изплаща когато се появиха мерки 311 и 312 от ДФЗ и възможността човек да си направи слънчева електроцентрала по тях със 70% субсидия. Проектирах над 250 централи, въпреки че бях един от най-скъпите проектанти. Просто клиентите очакваха качествена услуга, очакваха Мерцедес в проектирането, и аз им го предоставих. След това правих и централи и така до момента, в който ДКЕВР намали цената. Бизнеса умря, но от него спечелих добри пари. И сега като се замисля, в основата на добрите печалби беше това, че аз първи в България прозрях бъдещето на соларните технологии.

    Сега нещо подобно се върти в главата ми около пчеларството и историята отново се повтаря - разни "специалисти" ми казват колко съм глупав и как от мене няма да излезе никакъв пчелар........ :D :D :D

  5. #45
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Владо-Gillan
    Аз пак ти казвам, не знам обърна ли внимание или не, на написаното вчера от мен.Но помисли много сериозно, и си извади нужните изводи.Пишеш че започваш бизнес с пчеларство, в това няма лошо, дори напротив, но знай едно..
    Ако искаш, да се занимаваш професионално с пчеларство трябва инвентара да е еднакъв и да е заменяем всеки един елемент от кошера.Не се втурвай да купуваш от ляво и дясно каквото ти изпадне и мислиш че е далавера, а купувай само едни и същи кошери от един и съши производител.От 500 кошера, да няма един различен.Корпуси, плодници, дъна, рамки, магазини, капаци и прочее да са заменяеми за всеки един, защото ако не е така, от голям и силен старт породен от ентусиазъм, ще се превърне във провал начинанието.по добре купи малко по скъпи и хубави кошери, те ще ти излезнат по евтино, отколкото да тичаш между 500 кошера и да се чудиш този корпус или магазин от кой кошер е.И това всеки път когато имаш работа по семействата.Другото което е, по добра рамка от дървената няма, лесна е за работа, лесно се дезинфекцира, цената и е добра и пчелите се чувстват най добре на дървени рамки,Може да се изпише много по въпроса, но това ще стане с времето, няма как да нахвърляме всичко на куп и да ти гледаме сеира.
    Не ме подценявай........
    Помислил съм за всичко, което написа, и за още 100 други аспекти, които не си написал. Имам развит подробен бизнес-план, с подробно предвидени последователности от действия, парични потоци, анализ на рисковете, разработени оптимистични и песимистични сценарии и т.н и т.н. Не забравяй, че плувам в свои води и правя неща, които цял живот съм ги правил. Не е необходимо да знаеш пчеларството, за да управляваш голям пчеларски бизнес. По същата логика управлявам козметичен бизнес със стотици тирове експорт годишно, но си нямам никаква представа от какво се състои една паста за зъби или една боя за коса. Има си технолози и химици - нека те да мислят за рецептурите. А аз мисля и се грижа за глобалната логистика на процесите, които протичат вътре във фирмата, както и за комуникацията с 3-те най-големи клиенти и 3-те най-големи доставчици.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Грешиш много в един аспект. За да се занимаваш с пчеларски бизнес-отглеждане на пчелни семейства, трябва да имаш съответните познания, както теоретични, така и практични, защото иначе отиваш към песимистичния сценарии.

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Е това е твоето мнение. Моето е друго.

    Наистина ми е интересно и с желание трупам познания в областта на пчелите и пчеларството, но това по-скоро е от любопитство и като хоби. За да се управлява добре един пчеларски бизнес въобще не е необходимо каквото и да било пчеларско познание. Необходимо е познание на английски език, математика, изкуство на бизнес-преговорите, психология на човешките взаимоотношения, способността на смяташ на ум бързо и точно, способността да се ориентираш в сложни и многомерни казуси, и т.н и т.н.

    Можеш да си го представиш като един хеликоптер - когато си на 2 метра над земята виждаш всяка една отделна тревичка и коя е жълта или зелена. Когато се издигнеш на 100 метра - тогава виждаш някаква поляна, която зеленее, и си нямаш никаква представа за отделните тревички и за тежката съдба на някои от тях. Когато се издигнеш на 1 километър, тогава вече не виждаш дори и полянката. Тогава виждаш само глобалния например кафяв пейзаж от разорани ниви и въобще не ти пука за полянките тук или там и дали те са със зелена или с изсъхнала трева.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колега , абсолютно си прав , но до момента , в който намесваш пчеларството ! Това е различно от всичко останало ! Тук печелят само хора , които са се отдали на грижата за пчелите , и не гледат на тях , като на летящи банкноти , а като благородни създания даряващи радост и здраве ! Ако неса извратените корупционни програми пчеларите в България ще са под 50% от сега и ще гледат до 100 кошера ! Истинското "пчеларство" е еднолично и неможе да се практикува с наемен труд , камоли роботизирано , механизирано , електронизирано и т.н. но това го разбира само истински пчелар ! Та колегата от по-горния пост е прав - погледай 2-3 години пчели по стандартен начин и тогава ги повери на роботите ! Желая ти успех !

    Иииии пчеларство се прави само с УМ , РЪЦЕ и СЪРЦЕ !
    Невсичко с две бузи е лице !

  9. #49
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    65
    Аз пък съм изключително -За модерното пчеларство
    - пластмасови рамки и основи (правят се от пластмаса годна за опаковане на храна и са милион пъти по-екологично чисти от дървото).
    - полистиренени сандъци - по-леки, по-екологични и благодарение на физичните си свойства - вечни и незадържащи бактерии и болести.
    Аз съм може би най-мразещият дървото "пчелар" в този форум.
    Преди години в периода 2007-2011 година в USA се сблъскаха много жестоко със синдрома на празния кошер. Къщите на американците бяха пълни с рояци (тези в покрайнините). Пчелите бяха направили огромни гнезда в избрана от тях среда между стиропор и гипсокартон в стените на къщите. (може да видите много такива видеа в ютуб.)

    Дървото е скъпо, не е екологично да се секат дървета за кошери, нито пък е хигиенично за пчелните семейства, да не говорим пък, че е студено в дървените сандъци и семейството вместо да използва оставения от пчеларя прашец и мед да се размножава през зимата изпада в една постоянна летаргия, предпоставка за отслабването на семейството и заболяването и измирането му.

    Аз съм на 21 години, занимавам се от година и малко с това, но смея да кажа на по възрастните пчелари от мен, че пчелите са живеели в дърветата едно време, просто защото само там могат да бъдат високо от земята (респективно от животни, както и студения въздух), и освен дървото друг изолатор е нямало в природата. Мисля, че е време повече млади пчелари да последваме примера на хората от Дания, Германия, Франция, САЩ, Китай и Турция. И да гледаме пчелите си не само за удоволствие, а и за печалба.

  10. #50
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Колега , абсолютно си прав , но до момента , в който намесваш пчеларството ! Това е различно от всичко останало ! Тук печелят само хора , които са се отдали на грижата за пчелите , и не гледат на тях , като на летящи банкноти , а като благородни създания даряващи радост и здраве ! Ако неса извратените корупционни програми пчеларите в България ще са под 50% от сега и ще гледат до 100 кошера ! Истинското "пчеларство" е еднолично и неможе да се практикува с наемен труд , камоли роботизирано , механизирано , електронизирано и т.н. но това го разбира само истински пчелар ! Та колегата от по-горния пост е прав - погледай 2-3 години пчели по стандартен начин и тогава ги повери на роботите ! Желая ти успех !

    Иииии пчеларство се прави само с УМ , РЪЦЕ и СЪРЦЕ !
    Няма смисъл да спорим. Нека всеки да си пчеларства както си иска.

    Аз не търся хоби - такова си имам. Аз търся бизнес и си имам определени идеи, които мисля да ги реализирам въпреки вашите предупреждения, че може би греша. Все пак мое право е да греша колкото си искам.

 

 
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •