Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90

    МУХЪЛ И ПЛЕСЕН ПО ПИТИТЕ

    Здравейте приятели,днес докато слагах питки забелязах ,че в някой кошери има мухъл и плесен по крайните пити с мед.Как процедирате с такива пити? Кошерите ми са ДБ със стандартно дъно с клинове и зимуват на горна и долна прелка. sadsmile;

  2. #2

    Re: МУХЪЛ И ПЛЕСЕН ПО ПИТИТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от todorksavov
    Здравейте приятели,днес докато слагах питки забелязах ,че в някой кошери има мухъл и плесен по крайните пити с мед.Как процедирате с такива пити? Кошерите ми са ДБ със стандартно дъно с клинове и зимуват на горна и долна прелка. sadsmile;
    Плесенясалите пити , бих претопил.Времето се стопля мухълът от кошера ще изчезне.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Плесенясалите пити , бих претопил.Времето се стопля мухълът от кошера ще изчезне.

    Както са с меда ли? Че специално тая която е видях беше пълномедна(крайна).

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от todorksavov
    Плесенясалите пити , бих претопил.Времето се стопля мухълът от кошера ще изчезне.

    Както са с меда ли? Че специално тая която е видях беше пълномедна(крайна).
    Нека отговоря на въпроса ви с въпрос.
    Ако ми дадете на мен храна която е била плесенясала , пък и дори вие да сте я магерили по някакъв начин - дали ще я ям?
    А , вие бихте ли?
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Защо не си зададеш въпроса защо са станали питите с мухал и плесен,а какво да правиш с тях.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    При подхранване миналата седмица и аз намерих същата картина в един кошер. Две пити от западната страна бяха леко плесенясали. По-маломедната я извадих, а другата беше наполовина с мед, я остъргах хубаво и им я оставих зад преградната дъска, в противоположният край на кошера. Дали ще ядат от нея, те си знаят.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов
    При подхранване миналата седмица и аз намерих същата картина в един кошер. Две пити от западната страна бяха леко плесенясали. По-маломедната я извадих, а другата беше наполовина с мед, я остъргах хубаво и им я оставих зад преградната дъска, в противоположният край на кошера. Дали ще ядат от нея, те си знаят.
    Мое мнение е че ще продължи да плесенясва. Меда е хигроскопичен и поеме водата. А плесента вече я има и питата е заразена. Така че само ще се увеличава. Аз лично такива пити ги вадя и го оставям на проветриво място. А дали ще ги давам е друго, връщам ги само на силно семейството и то ако е много малко плесента, в общия случай ги изхвърлям( претопявам) за 10-20 пити и 20-30 кг мед не мисля че си струва риска. При слагането на такива пити риска от варовито пило е много голям.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Защо не си зададеш въпроса защо са станали питите с мухал и плесен,а какво да правиш с тях.

    Зададох си го,но не можах да си отговоря,кошерът е система ДБ зазимено силно семейство на 8 пити, на отворени долна и горна прелка за по добра вентилация,дъното е стандартно с клинове,евентуална причина може да е защото не е мрежесто или дълбоко но имам и други кошери по същия начин зазимени , дори и само с отворена долна прелка и нямат този проблем.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2017
    Мнения
    4
    Днес отворих кошерите и 3 бяха мухлясали от срещуположната страна на прелката.ПОМОЩ!!!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от pantera1 Виж публикацията
    Днес отворих кошерите и 3 бяха мухлясали от срещуположната страна на прелката.ПОМОЩ!!!

    Кошера ти силен ли е?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •