Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    аз също практикувам тоя начин на смяна на майките и ограничаването на снасянето и .при добра година се сменят около 70% от майките семейството дава повече мед- но задължително трябва да има резервни майки. тоя начин е добър когато не разполагаш с свободно време. едно е да смениш 30 друго е 70-100.които започнат самосмяна дават повече мед заради намалялото пило.ако има свободно време от контролираната смяна на майките няма по добро

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    21.10.2010
    Мнения
    11
    Цитат Първоначално публикувано от ivan5555
    аз също практикувам тоя начин на смяна на майките и ограничаването на снасянето и .при добра година се сменят около 70% от майките семейството дава повече мед- но задължително трябва да има резервни майки. тоя начин е добър когато не разполагаш с свободно време. едно е да смениш 30 друго е 70-100.които започнат самосмяна дават повече мед заради намалялото пило.ако има свободно време от контролираната смяна на майките няма по добро
    НЕ СМЯТАМ ,ЧЕ ОСАКАТЯВАНЕТО НА МАЙКАТА,АКО СЕ ИМА ПРЕДВИД ПОДРЯЗВАНЕ НА КРИЛАТА ГАРАНТИРА НЕИНАТА ПОДМЯНА ОСОБЕНО АКО Е МЛАДА И ПРОДУКТИВНА(КАКВАТО СЕ ОЧАКВА ДА БЪДЕ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ТОВА МЕРОПРИАТИЕ ЕЖЕГОДНО).ОСВЕН ТОВА ТОЗИ ПРОЦЕС Е БАВЕН И ТРУДОЕМЪК ЗА ПРИЛАГАНЕ ПРИ МНОГО СЕМЕИСТВА ЗА КРАТКО ВРЕМЕ(НЕПОСРЕДСТВЕНО ПРЕДИ ПАШАТА,ЗА ДА БЪДАТ ХРАНЕНИ МЛАДИТЕ МАИКИ ПО ВРЕМЕ НА НАИ-ДОБРИЯ НЕКТАРОПОТОК)!СПОРЕД МЕН ОГРАНИЧАВАНЕТО СЕ ОСЪЩЕСТВЯВА НАЙ-БАРЗО КАТО 5ДНИ ПРЕДИ ПАШАТА СЕ ПРЕГРАДИ ПЛОДНИКА НА ДВЕ С ПЛЪТНА ПРЕГРАДА И ХН.РЕШЕТКА ОТГОРЕ!РАМКИТЕ НА КОИТО ОСТАВА МАЙКАТА СА 5-6 НАПЪЛНО ДОСТАТЪЧНИ!ОСТАНАЛИ ТЕ РАМКИ,В ПЛОДНИКА ПЧЕЛИТЕ ЗАПЪЛВАТ С МЕД.ПРЕДИ КРАЯ НА ПАШАТА БИВАТ ЦЕНТРОФУГИРАНИ И ВЪРНАТИ В СРЕДАТА НА ПЛОДНИКА,ПРИ КОЕТО БИВАТ ПОЧИСТЕНИ ОТ ПЧЕЛИТЕ И С ОХОТА ОСЕМЕНЕНИ ОТ МАИКАТА!ЖЕЛАТЕЛНО Е ДА ЗАПОЧНЕ И ПОДХРАНВАНЕ ЗА НЕИНОТО СТИМУЛИРАНЕ,А И ЗА ОБРАЗУВАНЕ НА МЕДЕН ВЕНЕЦ НА ТЕЗИ РАМКИ!

    Колега, добре дошъл сред нас. Ще те помоля да не пишеш само с главни букви, понеже това се приема, като повишаване на тон или караница. Модератор
    SVE_TASHEV

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    21.10.2010
    Мнения
    11
    Ок!
    SVE_TASHEV

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Смятате ли, че блокирането на майката с ХР в първия корпус на ЛР сега в района на Петрохан, където юли и август е пашата е добър момент или трябва да се изчака още малко?

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    Смятате ли, че блокирането на майката с ХР в първия корпус на ЛР сега в района на Петрохан, където юли и август е пашата е добър момент или трябва да се изчака още малко?
    Аз никога не съм слагал ХР веднага над първи корпус,най-малко над втори та дори и трети.Ако я блокирам в първи корпус все едно да я накарам да се маха.При Венер има подобни идей за корпус и полукорпус ,но там нещата са различни.Ако съм поставен на твое място бих пробал работа с две майки,когато стане време за паша ,а на Петрохан е не повече от 20 дни бих ги обединил двете семеъства ,а с едната майка правя отвотка.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    При Венер има подобни идей за корпус и полукорпус ,но там нещата са различни.
    редовно засичам как начинаещи иземват от Венер и се чудят после къде бъркат - а Венер е цяла система и методите във нея са взаимосвързани.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    знам за "Венер" но не го пракикувам - при мен има само ливади като паша и тепърва се разви семейството на 2 корпуса...късно ми дадоха отводките (15 май), горе температурата вечер е 8-9-10 градуса - те не могат да потлят много пило и затова мисля, че максимумът на семейството като численост е 2 корпуса...
    Затова питам дали сега би било време за ХР и магазин или да се изчака.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Цитат Първоначално публикувано от nikberk
    При Венер има подобни идей за корпус и полукорпус ,но там нещата са различни.
    редовно засичам как начинаещи иземват от Венер и се чудят после къде бъркат - а Венер е цяла система и методите във нея са взаимосвързани.
    Приятелу Kando може и да не съм разбрал правилно поста ти, но ако си сметнал Николай за начинаещ дълбоко си се заблудил, предлагам ти да се информираш допълнително. Казвам ти го защото му познавам уменията, възможностите, прецизноста, технологията, оборудване и метод на работа.Пак подчертавам може и да не съм разбрал правилно поста ти.Ако е така се извинявам.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Поста ми беше по-скоро офтопик,разсъждение на глас,а не коментар по темата.

    п.п.относно знанията на Николай - мисля,че сам си е отговорил на въпроса и предполагам,че пита просто за потвърждение от колегите .... уви аз не работя със ЛР,а ХР изобщо не ползвам по този начин,та няма какво да добавя.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #20
    ANIBAL
    Guest
    Винаги има моменти ,когато човек разбира ,че е назад с материала.Колкото и да си напреднал, има какво да научиш от колеги или да прочетеш нещо ново.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •