Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 23 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 222
  1. #41
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Нов съм, това ще е 1-та ми пролет в която се чудя да подхрамвам ли, как, колко и кога?
    Имам 4-ри семеиства които са сравнително силни и съм зазимил на по 6-7 пълни рамки.
    И още 5 които.... са много слаби и берат душа (според мен)
    Стар пчелар ми е дал пчелите и ме съветва във всяко едно нещо, но след като започнах да чета тук започвам да изграждам и собсвено мнение.

    Та въпросът ми е как да подхранвам семеиствата и с каква цел?
    Поправете ме ако греша:
    Силните семеиства мисля да подхраня края на февруари, началото на март със захарно-медени питки със сухо мляко и витамини с подбудителна цел на семеиството.
    Същото важи и за слабите, но за тях дали не трябва малко по рано да започна да подхранвам само със Захарно-медени питки, за да не умрът от гладна смърт?
    А как да разбера какви запаси имат?
    Мисля че Все още температурите са ниски за отваряне?

  2. #42
    Един от начините да разбереш, че в кошера запасите са се изчерпили е по снега върху капака(ако има такъв) ако от стараната на зазименото семейство снега е стопен това означава, че пчелите са гладни и са се качили на рамките където им е последна стъпка преди гладната смърт. Произведената топлина от пчелите загряват капака и снега се топи. Тогава те съветвам независимо от температурите да подхранваш. В случай че няма сняг и се съмняваш по-добре отвори. И все пак има доста по опитни пчелари, който могат да дадат съвети, който аз може би съм пропуснал.
    www.izdeliadarvo.com Пчелни кошери и рамки!

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    7
    Искам да попитам мога ли да заместя пудрата захар с декстроза понеже имам и се чудя дали става като заместител на захарта???

  4. #44
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Не разбрах снега върху капака ли се топи или снега отстрани?
    Както и да е, но тук едва вчера минаха 2-е снежинки и това нее фактор по които може да се ориентирам.
    Наи вероято ще дебна времето за да ги отварям.
    Но какво трябва да е положението вътре?
    Есента видях ясно оформено кълбо на единия.
    Имаше един които щом махнахме капака и светлината влезе през хранилката, веднага хранилката се напълни с агресивни пчели които наистина жужаха заплашително, дали е фактор за малко запаси?
    Прослушвах ги, има живот и щом почукам засилват жуженето и бързо жуженето спада до първоначалното, но в сравнение със силните семеиства има огромна разлика в звука (все едно чувате 8 цилиндров рев Виетнамка а слабите корса 1.2 се форсира :D )

  5. #45
    По принцип когато запасите им свършват се качват горе по рамките и наистина жужат заплашително и треперят с крилца. А относно снега, той се топи там където е кълбото. Утре го дават малко по топло ако позволява времето надникни ги, ако са под таблата ги подхранвай, ако не се видят значи най вероятно имат запаси и не са се качили все още нагоре или другото няма и да го споменавам ама щом жужукат всички значи са си там.
    www.izdeliadarvo.com Пчелни кошери и рамки!

  6. #46
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    Не разбрах снега върху капака ли се топи или снега отстрани?
    Както и да е, но тук едва вчера минаха 2-е снежинки и това нее фактор по които може да се ориентирам.
    Наи вероято ще дебна времето за да ги отварям.
    Но какво трябва да е положението вътре?
    Есента видях ясно оформено кълбо на единия.
    Имаше един които щом махнахме капака и светлината влезе през хранилката, веднага хранилката се напълни с агресивни пчели които наистина жужаха заплашително, дали е фактор за малко запаси?
    Прослушвах ги, има живот и щом почукам засилват жуженето и бързо жуженето спада до първоначалното, но в сравнение със силните семеиства има огромна разлика в звука (все едно чувате 8 цилиндров рев Виетнамка а слабите корса 1.2 се форсира :D )
    Привет!
    Да ви пожелая успехи в начинанието, така както описвате нещата работите ще ги правите от сложни по сложни.Зимата според мен е сезона в който ако преди това не сте си свършили работата като пчелар (вие или този от който сте купили или взели семейството) сега просто няма какво да правите.Ако семействата са толокова слаби , и да храните - с което ще си вгорчите живота с излишни гимнастики , то на пролет ще имате семейства който са на ръбът и само ще ви спъвът и ще ви късът нервите.Следващия ми съвет към вас , зимата недейте да чукате по кошерите и да слушате най малкото през първата ви година на пчеларстване едва ли ще установите нещо , това как се чувал кошера или не е доста относителен метод за определяне , но и дори да хванете нередност при тея темеператури нищо не можете да направите(е в литературата са описани доста начини за спасяване на семейсва през зимата , но само ако взема да ги цитирам и ще се откажете), това с питките никога до сега не съм го пробвал , сигурно ще има ефект , но аз ефекта си го постигам и без питки, просто на пролет като се позатопли започвам подхранване през хранилките със захаросан мед и това е.Другото което мога да ви посъветвам е не дръжте толкова много на бройката колкото на количеството продукция от кошер , няма нужда да приказваме насам на там че имаме 50 кошера , след като вадим от тях по 5 кг мед, по добре е да имаме 10 семейства от котио да вадим по 25 кг, а тези 25кг няма да ги постигнем от семейства които се чудим дали ще оцелеят зимата , ако слабите оцелеят на пролет е по добре да ги обединим със по силните семейства и да се опитаме да постигнем наистина силни семейства които се предполага , че ако успеем да работим с тях ще са наистина продуктивни.
    Поздрави.

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    "Kiril8305"

    След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
    Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
    Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

    Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    "Kiril8305"

    След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
    Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
    Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

    Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?
    Две слаби с-ва не се обединяват. Ако обединяваш - обединявай слабо със средно, или силно!

  9. #49
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    "Kiril8305"

    След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
    Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
    Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

    Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?
    Не съм писал по горния пост с мнение да ви засегна или обидя или да подчертая колко сте на ти с материята , това е форум в който всички се опитваме да си помогнем с каквото можем, моля да бъда извинен ако поста ми по някакъв начин е дал нотка на надменно звучене, напротив опитах се да дам насоки просто за да си спестите нерви.Колегата е казал обединяват се слабите семейства само към по силни с цел да стане едно наистина силно семейство което ще успее пълноценно да усвои настъпващите паши.
    Колкото до грешките , всеки прави такива няма значение колко е добре усведомен или с колко практика зад гърбът си е.Та пак казвам моето мнение по вашия въпрос е на пролет да обедините семействата и да си спестите много главоболия , за вас ще остане от полза да усвоите начина на присъединяване и да си вземете поука за напред как точно трябва да изглежда семейството при зазимяване.
    Поздрави.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    "Kiril8305"

    След като изчетох 3-и книги и 2-3 форума, ако мога да върна времето, щях да обединя семеиствата още есента и сега да не мисля глупости. Ако имах мед от миналата година, щях да ги подхраня с чист мед, обаче стават вече много АКО....
    Факт обаче е че се е стигнало до тук поради 1 или друга причина.
    Мисля че много ясно се изразих че съм млад и неопитен като пчелар, а въпросът ми беше какво да правя сега, за да поправя миналогодишната глупост.

    Ако мнението ти е обединение на пролет, може ли да обединя 2-е по 2-е слабите семеиства?
    За да се определи по точно наличните запаси от мед по добре е да се отвори при температура около 0 градоса.При ниска температура кълбото е збито и по добре се прави преценка на запасите.Няма опасност от простуда.Необходимо е само да се надникне отгоре.Ако на някоя крайна пита има макар и малко мед трябва да се премести да опира в кълбото,НО БЕЗ ДА СЕ РАЗБУТВА.Естественно това се прави ако до кълбото няма мед.Задължително трябва да поставиш питка точно върху кълбото.Нее задължително да ги обединяваш дори по добрият вариант е да ги сложиш две по две в един кошер разделени с плътна преграда на която има мрежест отвор.Предната стена и прелката на кошера трябва да е разделена.Тека се топлят взаимно.Това се прави,когато температурата е над 10 градуса и по най бързия начин.Добре е при сдвояването да се напръскат с топъл сироп.

 

 
Страница 5 от 23 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •