Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 23 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 222
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Погледнато реално в захарния сироп има недостиг на витамини и не е лошо (според мен) даги добавяме ! Аз лично случайно попаднах на "форсатом" и съм доволен или поне така си мисля ! Пчелите с охота приемат сиропа и се развиват добре ! А и в домашните питки ще е от полза , в "купешките" има добавени витамини ! wink;
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от ahmed
    здравеите колеги. тази работа с витамините и мен ме интересува и моля ако има някой по запознат да сподели.
    какви резолтати се получават при използването им.
    Работил съм със "Стартовит" и "Форсатом". Доволен съм и от двата препарата.Пловдивските пчелари последните години ползват "Витамикс Формула" и са много доволни. Аз миналия месец си закупих от този препарат и доколкото разбирам е постигнат добър баланс на витамините. Препарата е разработен специално за пчели - поставя се и в кърмовата маса и в сиропа, а цената му е много прилична. Задължително тази година ше работя с този препарат.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    8
    мерси колега.за бързия отговор.
    мисля тази пролет и аз да пробвам витамикс формула. само дано го има по аптеките или пчеларските магазини.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    От изложението на Плевен си купих Млечен протеин за подхранване на пчели, пише че е внос от Гърция. Имаше и соев протеин, но от опасения за ГМО соя, избрах млечния. Предназначен е за добавяне към питките за подхранване. На теория, при подбудителото подхранване е добре към въглехидратната храна-меднозахарно тесто да се добавя белтък, необходим за пчелното млечице. В противен случай, пчелите използват белтък от мастното си тяло, което ги изтощава. А практическите резултати от това предстои да ги видя след време. Някой има ли практически впечатления от него?

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    СПОСОБИ ЗА ПРИГОТВЯНЕ НА ТЕСТООБРАЗНА ХРАНА

    Иван Сергеевич Лонин

    Тестообразната храна има редица предимства в сравнвние с подхранването със захарен сироп. ПЪРВО – това е най-малко трудоемкия процес и ВТОРО – такъв вид храна пчелите НЕ ВНАСЯТ в килийките и не правят от нея запаси, а я използват според нуждите си.
    Състав на КАНДИ: 26% течен мед и 74% пудра захар. В сместа добавям 0.3 мл. 70%-ова оцетна киселина и по 1 супена лъжица светло слънчогледово олио на килограм пудра захар (концентрираната оцетна к-на може да се замени с обикновен домакински оцет!!! Доза според концентрацията на оцетния разтвор – 3%-ов оцет – доза 8 мл. на 1 кг. захар; 6%-ов оцет – доза 6 мл./кг.захар; 9%-ов оцет – доза 2.6 мл./кг.захар). От степента на смилането на пудрата захар зависи качеството на кандито. Пудрата захар не трябва да съдържа бучки, които се усещат при разтриването и между пръстите. Необходимото количество пудра захар поставям в съда и със медицинска спринцовка внасям в захарта количеството оцетна киселина. С бъркане наливам олиото и загретия до 45 гр. С нектарен мед. Пудрата захар се насища с мед до консистенция, която позволява от тази смес да се правят питки с произволна форма и размер. За приготвянето на 1.5 кг. канди се се взема 1 кг. пудра захар и стандартна кутийка от майонеза (250 мл.) течен мед. Правилно приготвеното тесто не е много гъсто и не прилепва към пръстите. Питките поставям в полиетиленови пакети на топло място (на радиатора), където кандито частично се инвертира, с което се приближава по състав на захарозата в нектара.
    При липса на пудра захар приготвям ПОМАДКА. За целта в емайлиран съд наливам 1 л. вода, която възварявам, насипвам 2 кг. захар и разбърквам. Варя сместа около 20 мин. И проверявам готовността на сиропа. За да проверя гъстотата му, потапям в него една супена лъжица, след което бързо я изваждам и я поставям в съд със студена вода. Ако сиропът се е сгъстил до степен, когато във водата може да се свали от лъжицата и та се смачка в мека топчица, може да се счита, че е готов. Към него прибавям 600 гр. течен мед и го варя не повече от 3 минути (от момента на завирането). Трябва да се има предвид, че сместа от сироп и мед кипи бурно, поради което съдът се пълни до половината с необходимите за помадката съставки. След като сместа изстине до търпимост с ръка , я размесвам с лъжицата, докато се превърне в гъсто бяло тесто. От него правя питки, поставям ги в полиетиленови пликове и ги държа на топло място. Помадката се съхранява добре и може да се използва и през лятото за подхранване на пчелите при липса на паша.
    През зимата не препоръчвам да се дава топла тестообразна храна. Това води до увеличаване на температурата в кошера. Пчелите активно консумират топлата храна, възбуждат се, с което се увеличава и температурата в гнездото. Майката може да започне яйцеснасяне при температура над 8 гр. С. Вследствие на това пчелите ще се разпръснат по питите и при рязко застудяване ще се вцепенят и ще загинат.

    Нека още веднъж обобщим съставките за приготвяне на подаваните храни:

    КАНДИ:
    26% течен мед; 74% пудра захар; 0.3 мл. 70%-ва оцетна киселина на 1 кг. захар; 1 с.л. светло слънчогледово олио на 1 л. захар. За 1.5 кг. канди са необходими 1 кг. пудра захар и 250 мл. течен мед.
    ПОМАДКА:
    1 л. кипяща вода и 2 кг. захар (врят 20 мин.); 0.600 кг. течен мед (ври още 3 мин.). Бърка се енергично.
    ЗАХАРНО – МЕДЕН СИРОП:
    Смес от 1 част захар, 1 част мед и 2 части вода.

    П.С. : Към така описаните способи за приготвяне на тестообразни храни не виждам причина да не може да се добави полен, белтъчни концентрати и заместители на прашеца и витамини или поливитаминозни препарати!!!

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    28.09.2010
    Мнения
    15
    Усвояемостта на такива "белтъци" е до 7%. Т.е. ефекта е пренебрежимо малък,или с две думи ..... излишно е да го използваме.
    Имаше един колега който преди години се... е подиграваше с нас, когато използвахме подобни "храни", като ни препоръчваше да....... накълцаме на ситно малко месце и да го поставим в/у рамките - белтък!

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от nikoko
    Усвояемостта на такива "белтъци" е до 7%. Т.е. ефекта е пренебрежимо малък,или с две думи ..... излишно е да го използваме.
    Имаше един колега който преди години се... е подиграваше с нас, когато използвахме подобни "храни", като ни препоръчваше да....... накълцаме на ситно малко месце и да го поставим в/у рамките - белтък!
    Защо мислиш така? В книгата на Радоев-Календарен справочник по пчеларство е описано начина на добавяне на суроватъчна извара или сухо обезмаслено мляко в кърмовата маса за подхранването на пчелите в края на зимата, както и за получените по този начин резултати.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Все си мисля, че няма да повърнат ако им сложиш в една такава питка по 1 лъжичка сухо мляко! Ако не им стане по-добре (в което много се съмнявам), то поне няма да им навреди - категорично!
    Working....

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    28.09.2010
    Мнения
    15
    E разбира се, въпрос на предпочитание. Все пак не казваме Не.
    По-скоро нека всеки да пробва и...... да реши. Дали ще е сухо мляко, "месце", или нещо друго, въпрос на пяредпочитание.
    За мен смисъла от това мероприятие е с малки ползи.

  10. #20
    Аз им направих една пробна смес от един стар пчелар с който се консултирам при нужда. Около 2кг мед 3.5кг пудра захар 300гр извара 2-3 лъжици оцет и 2-3 щипки сол. Беше ми казано и сухо мляко но го забравих. Приема се добре, имам 10 отводки който са ми от края на август и си ги храна стабилно, че нямат много запаси милите. Съветват ме през януари да им слагам суха захар но още се чудя какво да правя, дали да ги карам на тесто или да пробвам и на суха захар. Приемам съвети.
    www.izdeliadarvo.com Пчелни кошери и рамки!

 

 
Страница 2 от 23 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •