Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Здравейте колеги, реших и аз да се включа в темата с моя опит с използването на полиетилена. Аз използвах този материал 2 години и ще кажа кои са плюсовете и минусите, които съм констатирал.Първо найлонът задържа топлината и влагата, което е добре при пролетта(така пчелите не летят надалече, за да си набавят вода, а изпиват водата отделяната от изядения мед, която вода според мен е по-добра за усвояване от пчелите).Второто и много важно според мен нещо е, че е прозрачен.Това е много удобно, защото не ни се налага да отваряме и чувъркаме кошера, с което се стресират пчелите. Даже през найлона може да се получи повече информация за семейството от поглеждането между корпусите и не се мачкат пчели.Минусите според мен са, че все пак при отварянето на кошера и ако има вятър поставянето на найлона върху кошера е истинско мъчение, особено ако си сам. Другия минус е, че слабите семейства не могат да изпарят влагата и наистина се появява мухъл(и най-често и аскосфероза), особено в двумайчините семейства, където горно семейство по принцип е слабо и поема цялата влагата на по-силното долно. Аз съм решил проблема като използвам брезент. Ако искате да се оттървете от влагата, задържана от найлона един разрез отгоре и хранилка горе долу решава проблема, но не напълно.Моята препоръка е найлонът да се използва при силни и единични семейства, защото наистина е помога.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от beelover90 Виж публикацията
    Здравейте колеги, реших и аз да се включа в темата с моя опит с използването на полиетилена. Аз използвах този материал 2 години и ще кажа кои са плюсовете и минусите, които съм констатирал.Първо найлонът задържа топлината и влагата, което е добре при пролетта(така пчелите не летят надалече, за да си набавят вода, а изпиват водата отделяната от изядения мед, която вода според мен е по-добра за усвояване от пчелите).Второто и много важно според мен нещо е, че е прозрачен.Това е много удобно, защото не ни се налага да отваряме и чувъркаме кошера, с което се стресират пчелите. Даже през найлона може да се получи повече информация за семейството от поглеждането между корпусите и не се мачкат пчели.Минусите според мен са, че все пак при отварянето на кошера и ако има вятър поставянето на найлона върху кошера е истинско мъчение, особено ако си сам. Другия минус е, че слабите семейства не могат да изпарят влагата и наистина се появява мухъл(и най-често и аскосфероза), особено в двумайчините семейства, където горно семейство по принцип е слабо и поема цялата влагата на по-силното долно. Аз съм решил проблема като използвам брезент. Ако искате да се оттървете от влагата, задържана от найлона един разрез отгоре и хранилка горе долу решава проблема, но не напълно.Моята препоръка е найлонът да се използва при силни и единични семейства, защото наистина е помога.
    Колега.Една молба би ли уточнил какъв точно брезент използваш и целогодишно ли го използваш
    Милен Михов

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    https://www.youtube.com/watch?v=pd6B7INnE7E

    Вчера при мен беше същото. Имам и един контролен, стандартна табла с хранилка. На капачето блестяха капчици. Абе всеки трябва да си има "некои съображения".
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    27.08.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ.Хитрно
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Колега.Една молба би ли уточнил какъв точно брезент използваш и целогодишно ли го използваш
    Здравей колега. Не знам какъв точно е брезентът, мога, ако желаеш да направя снимки.Иначе брезентът стои целогодишно.През пролетта семействата, които нямат брезент получават найлон отгоре, фибран отстрани и се свалят на един корпус.От тази година използвам чували и все още наблюдавам какви са плюсовете и минусите от използването им.Засега тези, които ги интересува, проблема с влагата при чувалите го няма, защото в тях има малки пролуки заради самия начин на плетене и от тях се изпарява влагата.Учудващо добре запазва топлината, но е лек и някои чували към края на лятото почнаха да се късат.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от beelover90 Виж публикацията
    Здравей колега. Не знам какъв точно е брезентът, мога, ако желаеш да направя снимки.Иначе брезентът стои целогодишно.През пролетта семействата, които нямат брезент получават найлон отгоре, фибран отстрани и се свалят на един корпус.От тази година използвам чували и все още наблюдавам какви са плюсовете и минусите от използването им.Засега тези, които ги интересува, проблема с влагата при чувалите го няма, защото в тях има малки пролуки заради самия начин на плетене и от тях се изпарява влагата.Учудващо добре запазва топлината, но е лек и някои чували към края на лятото почнаха да се късат.
    Щом не те затруднява пусни някоя снимка когато е възможно.Благодаря предварително
    Милен Михов

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2012
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Враца, Оряхово
    За да не е проблем вятъра - да издухва найлона, съм сложил един празен магазин върху него. Подхранването го правя с леко повдигане на магазина и найлона, които в повечето случаи е залепнал за магазина.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20150116_152225.jpg
Прегледи:      561
Размер:	193.6 KB
ID:	3003При мен са целогодишно на найлон. За две годишния си стаж като пчелар не мога да определя дали така е добре или не. Знам само че на мен ми е по удобно. Зимата по-бързо мога да хвърля един поглед и да се ориентирам дали да подхранвам или не, лятото по лесно събирам прополиса като навия найлона на руло и в хладилника за час след което го вадя и го намачквам като по този начин прополиса се отлепя и изпада. Относно влагата за сега не съм имал проблеми но зимата не махам хранилките, те си остават и ако сложа питка само тогава местя хранилката настрани за да не ми пречи.
    На снимката(16.01.2015г.) е едно от семействата ми МК на един корпус (първия ми - другите 9 са ДБ) със сложена питка преди Коледа нея сложих не защото имаше нужда а заради шубето че ако стане много студено да си имат храна отгоре но както се вижда не са я пипали и дори от снимката човек ще си помисли че кошера е празен, но не е при осветяване между рамките се виждат пчелите на около 6-7см. по-надолу и опират в крайните рамки.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от rikolinik Виж публикацията
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	20150116_152225.jpg
Прегледи:      561
Размер:	193.6 KB
ID:	3003При мен са целогодишно на найлон. За две годишния си стаж като пчелар не мога да определя дали така е добре или не. Знам само че на мен ми е по удобно. Зимата по-бързо мога да хвърля един поглед и да се ориентирам дали да подхранвам или не, лятото по лесно събирам прополиса като навия найлона на руло и в хладилника за час след което го вадя и го намачквам като по този начин прополиса се отлепя и изпада. Относно влагата за сега не съм имал проблеми но зимата не махам хранилките, те си остават и ако сложа питка само тогава местя хранилката настрани за да не ми пречи.
    На снимката(16.01.2015г.) е едно от семействата ми МК на един корпус (първия ми - другите 9 са ДБ) със сложена питка преди Коледа нея сложих не защото имаше нужда а заради шубето че ако стане много студено да си имат храна отгоре но както се вижда не са я пипали и дори от снимката човек ще си помисли че кошера е празен, но не е при осветяване между рамките се виждат пчелите на около 6-7см. по-надолу и опират в крайните рамки.
    На какво дъно ги зимуваш мрежесто или плътно и ако е мрежесто кога го затваряш ,колко го затваряш изцяло или частично
    Милен Михов

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    38
    Пчеларски район
    Благоевград
    Нямам кошери с мрежести дъна, всички ми са с плътно. Кошерите си ги правя аз и на дъното не оставям никакъв отвор. Капаците ги правя по хлабави и като ги сложа на кошера от всички страни остава около 1,5-2см разстояние, затова и върху найлона поставам дъски за да го придържат плътно. На снимката се виждат, но се вижда и капачето от хранилката а то е поставено върху отвора за хранилката но не прилепва плътно и може би заради това че постоянно има отвор не се появява конденз или влага. Другото е че върху всеки капак отгоре(не под а върху) има залепено парче 2-5 см. (каквото съм имал) стереопор или фибран.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Всичко е точно, страх лозе пази. Това за изолацията над капака е задължително, едно време вестници и велпапе са слагали. Тез рамки на снимката ми се виждат доста над 10годишни, не знам питите как са, ама може да ги подменяш лека-полека.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •