Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 147 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1

    ВАРОАТОЗА

    Здравейте!
    Ако може да попитам при третиране за акара при дълбокото дъно под мрежестата рамка , върху плътната табла се поставя лист намазнен с подходящо в-во
    кое е подходящото в-во ?
    Поздрави.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Чел съм,че това може да е някаква мазнина-олио например.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Вазелин.
    Working....

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Здравейте,Искам да ви попитам кои са най-новите лекарства в борбата с вараотозата? Оксаловата киселина се използва все по-често, както с изпарител, така и с направата на воден разтвор с такава киселина, които се пръска по пчелите.

    На дядо ми от акар тази година са умрели 4 кошера от 6.
    Сега трябва да избера някакво лекарство, за да му го занеса и затова ви моля за съвет. Той вече не разбира нищо и ги гледа много лошо, но въпреки всичко искам да му помогна да задържи поне тези 2 кошера, защото меда, който вади там (м-р Седемте престола) е страхотен.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Няма нови лекарства.

    Купи Варостоп. При основния преглед (Март или Април,)сложи по 2-3 лентички на кошер. Хващаш ги с клечки за кибрит и ги поставяш между питите (през 1-2 междурамия всяка) там където е пилото. Една опаковка ще ти стигне (въре има 10 лентички), струва 5-6 лв.


    Смени майките. Това помага много, най-вече когато акарите не щат да мрат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря,

    Аз четох как тези ленти и лекарства вече не помагат щото акара става резистентен, когато хората слагат по-малки количества от лентите и те привикват. Но ще вземем Варостоп и ще го пробваме дано има ефект.

    Поздрави!

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    12.01.2011
    Мнения
    4
    Не съм съгласен че по това време лентите варостоп са най-доброто лекарство против вароатозата.
    Лекарственото вещество с което са напоени лентите варостоп се разпространява по индивидите в семейството по контактен път - т. е. чрез докосване и общуване между тях. По това време заради ниските температури семейството е слабо активно и ефекта няма да е добър. Аз бих третирал с разтвор на оксалова киселина чрез накапване или опръскване. След като дневните температури станат около 10-12 градуса бих поставил ленти варостоп. УСПЕХ!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Всичко е според зависи. По технологията по която работя - обвивам отвън кошерите със сриропор_- в момента кълбото не е стегнато. Пчелите щъкат навсякъде по питите дори и при ниски температури (онзи ден изядох доста жила докато им сложа питките) но на тези, които оставих за сравнение без такава обшивка кълбото бе срегнато. Така че на първите смятам през следващата седмица да сложа лентите,а на вторите, когато времето се позатопли. И в двата случая трябва да ги махна към 10-ти април. Тогава започва да цъфти рапицата.

  9. #9
    През есента от Ташмайдан купих Varrojet (духалката) за третиране на семействата,покрай нея ми предложиха и VAROAL-A и аз го купих .Въпроса ми е дали има някой опит в третирането по подобен начин с подобни лекарства и дали това лекарство е подходящо за третиране пролетно време?Купих ги набързо тези неща и не се сетих да разговарям по подробно със Сърбите за времето на третиране,а и бях решил че повече с Варостоп няма да третирам.Не съм добре със Сръбския затова прилагам описанието на лекарството.Доколкото разбирам температурата трябва да е над 14 градуса,но не разбрах дали трябва да затварям прелката като при третиране с оксалова киселина. Ще се радвам някой ако е работил и сподели за начина на работа и дали е доволен.



  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Аз го превеждам така:
    Третирането се извършва сутрин или привечер при Т над 14 гр. Прави се през 4-6 дни 3-5 пъти ПРОЛЕТ(при интензивно развитие на пилото) и 4-6 пъти ЕСЕН(когато няма пило).
    Препарата не се употребява 14 дни преди паша, или в кошери в които има мед готов за центрофугиране.
    Working....

 

 
Страница 1 от 147 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •