Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 132
  1. #71
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Проблема с акара ще се реши когато се върнен към естественият начин и това което сме променили да го въстановим . На пример размера на пчелната килика която бе променена преди стотина години с по-голян размер от 4,8 на 5,2-5,3 за да се раждат по големи пчели за да носят повече , просто казано . През 1924-25 се поевяве вароатозата вследствие на първто , появота на воровито и камено пило . Виждалисте как от една пчелна килика излизат по 4-5 акара , а това ще стане ли при размер 4,8 . Пчелата обича ``тъмно тясно и топло`` .

  2. #72
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Каква е логиката? При килийки 4,8 се люпят по-малки пчели, по-тясно им е и нямат акар. При килийки 5,2 се люпят по-едри пчели. Щом са по-едри, не им ли е пак тясно в килийки 5,2. И ако им е тясно защо имат акар.

  3. #73
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    А търтейвите килийки променяни ли са 1924? Щото се твърди, че кърлежа предпочита търтееви килийки. Ако не са променяни търтеевите 1924, то на търтейте трябва да им е тясно и кърлежа да бяга от тях.

  4. #74
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз лично в изрязана строителна рамка през Май съм виждал само по няколко кърлежа на рамка. 5-10, не повече. От няколко хиляди килийки.

  5. #75
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Вапросите са без смислени , за да ти отговоря ми трябв много време явно не знаеш как се развива акара , или просто трябва да напишеш нещо .

  6. #76
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Същото мога да го кажа и аз за теб. Не мислиш ли. Ако са толкова прости нещата както ги представяш, решението е 2 вала с по-малки килийки. И готово. А мислиш ли, че някой не е пробвал с по-малки валове.....на днешни времена. Не преди 100 години. За едно нещо си прав-не знам как се развива акара. Но пък и не мисля, че имам чак такъв проблем с него. И това си е само мое мислене, не се впрягай и ти в него. Всеки си има кошери и само той си знае какво вижда в тях. Ти виждаш големи килийки, аз не виждам кърлежи. И т.н.

  7. #77
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Току що се замислих, че вароатозата е едно от малкото заболявания при пчелит които можем " успешно " да лекуваме, а напоследък това е най-честата причина за загуба на семейства. Това идва да покаже колко сме жалки в опитите си да се отървем ит тая гад. Сигурен съм че ако спрем да "лекуваме" за няколко години ще понесем мнооооого сериозни загуби и след това много бързо ще останат само семействата с добро хигиенно поведение и въпроса ще се реши. Въпроса е дали сме готови да понесем загубите? Аз лично не съм готов.

  8. #78
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз вече почти съм свикнал с мисълта, че в кошерите ми има кърлежи. Не ги броя. Един път годишно “подпомагам“ пчелите като им слагам препарат против кърлежа. Тази година по изключение два препарата (само за да пробвам ефекта и да разбера как се работи с друг препарат, не че имаха нужда от 2 препарата). А мисля, че пчелите са свикнали (или трябва да свикват) с кърлежа в кошера.

  9. #79
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Току що се замислих, че вароатозата е едно от малкото заболявания при пчелит които можем " успешно " да лекуваме, а напоследък това е най-честата причина за загуба на семейства. Това идва да покаже колко сме жалки в опитите си да се отървем ит тая гад. Сигурен съм че ако спрем да "лекуваме" за няколко години ще понесем мнооооого сериозни загуби и след това много бързо ще останат само семействата с добро хигиенно поведение и въпроса ще се реши. Въпроса е дали сме готови да понесем загубите? Аз лично не съм готов.
    И тук може да се окажат най-удачни мелезите (селските помияри) пчели. Току виж, че те най-добре биха се справили в ситуация без лекуване. Но това си е само мое мнение.

  10. #80
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Сигурен съм че ако спрем да "лекуваме" за няколко години ще понесем мнооооого сериозни загуби и след това много бързо ще останат само семействата с добро хигиенно поведение и въпроса ще се реши.
    Аз на това го отдавам по ниската популация на акара тази година. Голяма пролетна смъртност а с нея си замина и доста акар. Въпроса е догодина на какво ниво ще е, и дали ще задържим ниската му популация или пак ще се върне на старото положение
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 8 от 14 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •