Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 132
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Тази година още не съм виждал акар. Вече се притеснявам, да не е минала някоя чума и да го е тръшнала?

  2. #122
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Тази година още не съм виждал акар. Вече се притеснявам, да не е минала някоя чума и да го е тръшнала?
    А през очен минавал ли скоро
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  3. #123
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Тази година още не съм виждал акар. Вече се притеснявам, да не е минала някоя чума и да го е тръшнала?
    Има си. Даже мислех да опитам да ги наръся с ОК или мравчена ама все се спирам, че съм леден с тея киселини.
    Медец

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И на мен ми се срутва, че тази година е малко акара.

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    В зелените борови иглички има богат набор от смоли, витамин С, етерично масло, танини и горчиви вещества.

    борови иглички за борба срещу вароатозата

    Обработката на пчелните семейства трябва да се провежда през ранна пролет. Това трябва да се прави колкото се може по-рано, докато всички кърлежи все още се намират на пчелите. Третирането се провежда не по-малко от три пъти в течение на 7 – 10 дни, като пчелите обилно се посипват с брашното от боровите иглички по продължение на междурамията. Кърлежът вароа не понася миризмата от листата на бора и започва активно да се движи. Смукалцата на краката му се запълват със брашното и акарът пада на дъното на кошера, където умира.
    Преимуществото на брашното от игличките на бора е в това, че то е абсолютно безвредно и позволява да се провежда обработката на пчелите веднага след тяхното трудно зимуване. Брашното от иглички може да се приготвя също и от такива на кедъра. Миризмата от кедър, кърлежът също не може да понася. Той не понася и миризмата на смолата от кедър. Ако на горните летвички на рамките се поставят парченца от смола на кедър, то ефективността от борбата на приготвеното брашно от иглолистните листенца върху кърлежа ще се увеличи значително.

    Източник: beeland.ru
    Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен
    Мислих, мислих и едно не ми е ясно. Как, аджеба, се прави брашно, от зелени иглички? Бидейки зелени(неизсъхнали), ще имат висока влажност и няма да се получи брашно. Или след мелене(стриване), се сушат?

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Демек,игличките да са събрани от зелена клонка,а не от земята.После да се изсушат във фурната и......Само предполагам...Не съм го правил...
    Но ефекта от брашното-пепелта е предизвикване на пощене.Виж кокошки,магарета,коне,как се търкалят в пепелта.Акара,въшките и др,като се посипят с пепел и те се пощят,като за целта си изваждат хубота-смукалото и лесно падат....но не умират....А миризмата на смола,едва ли би прогонила акара извън кошера...посред зима..
    Всъщност,не е необходимо да се ръсят пчелите,за да се пощят една друга и по сами.Пчелите могат да надробят найлоните на питките и да ги изхвърлят,което ме навежда на мисълта,че и акара няма да им се опре,което пък ме навежда на еретичната мисъл,дали......няма да го напиша

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Демек,игличките да са събрани от зелена клонка,а не от земята.После да се изсушат във фурната и......Само предполагам...Не съм го правил...
    Но ефекта от брашното-пепелта е предизвикване на пощене.Виж кокошки,магарета,коне,как се търкалят в пепелта.Акара,въшките и др,като се посипят с пепел и те се пощят,като за целта си изваждат хубота-смукалото и лесно падат....но не умират....А миризмата на смола,едва ли би прогонила акара извън кошера...посред зима..
    Всъщност,не е необходимо да се ръсят пчелите,за да се пощят една друга и по сами.Пчелите могат да надробят найлоните на питките и да ги изхвърлят,което ме навежда на мисълта,че и акара няма да им се опре,което пък ме навежда на еретичната мисъл,дали......няма да го напиша
    За игличките, сигурно си прав. А пък, аз като чета зелени и разбирам зелени... Относно пощенето, май, при различните семейства е различно заложено... Имам предвид, непредизвиканото пощене. Наскоро имахме спор с един колега, относно ефикасността на един препарат, предизвикващ(поне по листовка), такова поведение. И той и всичките му там, пудри и брашна са ефикасни до някаква степен, но, задължително в комбинация с... мр. дъно. Иначе, както казваш, сваления акар, най-вероятно, ще се качи пак по пчелите.

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    За игличките, сигурно си прав. А пък, аз като чета зелени и разбирам зелени... Относно пощенето, май, при различните семейства е различно заложено... Имам предвид, непредизвиканото пощене. Наскоро имахме спор с един колега, относно ефикасността на един препарат, предизвикващ(поне по листовка), такова поведение. И той и всичките му там, пудри и брашна са ефикасни до някаква степен, но, задължително в комбинация с... мр. дъно. Иначе, както казваш, сваления акар, най-вероятно, ще се качи пак по пчелите.
    По мое скромно мнение когато се премине само на такива щадящи лекове е само въпрос на време да се яви някаква сериозна смъртност, но разбира се не бих се подписал под това твърдение но много мой познати изгоряха

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    По мое скромно мнение когато се премине само на такива щадящи лекове е само въпрос на време да се яви някаква сериозна смъртност, но разбира се не бих се подписал под това твърдение но много мой познати изгоряха
    Бумът на смъртността(причинена от акар), май, е подчинен на някаква цекличност. Разбира се и на ред други фактори...
    Даказва го смъртността този година в моя район. По-голяма част от пострадалите колеги третират с конвенционалните средства и препарати и, пак смъртност над нормалната, почти във всеки пчелин...

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Бумът на смъртността(причинена от акар), май, е подчинен на някаква цекличност. Разбира се и на ред други фактори...
    Даказва го смъртността този година в моя район. По-голяма част от пострадалите колеги третират с конвенционалните средства и препарати и, пак смъртност над нормалната, почти във всеки пчелин...
    По логика се влия е от куп фактори например не е роева годината няма роене не се прекъсва пилото от там не се прекъсва и размножаването на акара.Дига се процента на опаразитеност от там се понижава имунния праг а стреса се увеличава и т.н..

 

 
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •