Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 132
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Каква е логиката? При килийки 4,8 се люпят по-малки пчели, по-тясно им е и нямат акар. При килийки 5,2 се люпят по-едри пчели. Щом са по-едри, не им ли е пак тясно в килийки 5,2. И ако им е тясно защо имат акар.
    Налице е значителна дискусия дали големината на пчелната клетка може да влияе на популацията на акара. Изследвания на африканизирани пчели в Южна Америка показват, че малкият размер на пчелната килийка може да намали възпроизводството на акара. Но повечето изследвания са неясни и не се приемат. Изненадващо е че има много малко изследвания в тази област. Цел на изследването: 1. Да се види дали напълно оформени малки килийки с големина 4,9 мм. потискат развитието на акара. 2. Да се види как се развива акара в контролните кошери с килийки с размер 5,4 мм. и да се сравнят резултатите.
    3. Изследването да се проведе за един сезон.
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image001.jpg[/IMG]Резултати от изследването:
    HSC FRAMFS - сините линиите показват степента на заразяване на семействата отглеждани на малка пчелна килийка 4,9 мм. Ясно се вижда, че степента на заразяване е много ниска, особено в края на лятото и през есента.
    CONTROL - червените линии показват степента на заразяване на семействата отглеждани на килийки 5,4 мм. Степента на заразяване е много по-висока през целия сезон, и особено в края на лятото и есента.
    Самите автори на изследването казват, че резултатите могат да бъдат оспорени, защото семействата са отглеждани върху изградени пластмасови пити. Пчелите не са имали възможност да отглеждат търтеи.
    Авторите на изследването цитират други изследвания, в които резултатите са противни на тяхното, т.е. че малките килийки не спират развитието на акара.

    П.П. При даденото изследване няма търтиеви килийки.


    Размножаването на акара в търтеевото пило е подобно на това при пилото на пчелите работнички, но общото време за развитие на търтеите е 23-24 дни. Допълнителните 3-4 дни осигуряват време за развитие на още 1-2 дъщери акари. Самотна майка кърлеж може да произведе 3-5 зрели дъщери в рамките на търтеевото пило. Но средният брой на дъщерите на кърлежа в търтеевото пило е около 2-2.5.

    Младата пчела разрушава восъчното капаче на килийката и излиза от нея, около 19-20 дни след снасянето на яйцето й. Акарът майка и 1-2 от нейните оплодени дъщери се захващат за младата пчела и излизат от пчелната килийка. Обикновено мъжкият акар остава в килийката и бива убит от пчелите. Средно 1,4-1,5 дъщери успяват да достигнат полова зрялост, и оцеляват. Останалите по-млади дъщери на акара загиват от глад.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 23.10.2017 в 22:55. Причина: Допълнение.

  2. #102
    Чанко нищо секретно,просто не съм видял че ме питаш. Контролно напръсках пет семейства с Бии Хив Клеан края на август и ообщо взето паднаха по 4-5 акара на контролните листи. Което за мен е допуснистимо и не пръсках допълнително. Отдавнам го на това, че започнах с третирането преди да заложат многото пило а именно началото на август. За разлика от миналата година след тея биологичните ленти на сърбина и минавайки 40 дена, напръсках и паднаха по 200-300 от семейство. Все едно не бях третирал
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #103
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    И 2000 Х 3 Х 7 =
    Колега, би ли обяснил на тъпите като мен, за каква пита става въпрос. Една магазинна пита има над 4 000 килийки, да не говорим за плодникова ДБ. Та за това не ми е ясно, от къде идват тия сметки. Благодаря предварително.

  4. #104
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Колега, би ли обяснил на тъпите като мен, за каква пита става въпрос. Една магазинна пита има над 4 000 килийки, да не говорим за плодникова ДБ. Та за това не ми е ясно, от къде идват тия сметки. Благодаря предварително.
    Една магазинна - каква? Една магазинна ДБ има 2х2000, а плодникова 2х над 4000 килийки. ЛР би трябвало да са 2х3000 килийки. Или за по - точно влезте в темата Математика в кошера.

  5. #105
    Аз знам само един размер магазинни пити. 160 х 435 мм. Ти ако знаеш други сподели?

    Та за това питам, какви са тези 2000.

  6. #106
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Аз знам само един размер магазинни пити. 160 х 435 мм. Ти ако знаеш други сподели?

    Та за това питам, какви са тези 2000.
    Точно тези на ДБ са приети за магазинни, но мисля, че в зависимост от момента в който се използват, то магазинни могат да се нарекат и всички които са поставени в момент на паша над кошера - условно. Така Друмев примерно поставя ДБ плодникови пити.

  7. #107
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    СТАНА ВЕЧЕ ТЪПО затварям барборилнята - можете дълго да преливате от ПУСТО В ПРАЗНО

  8. #108
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    СТАНА ВЕЧЕ ТЪПО затварям барборилнята - можете дълго да преливате от ПУСТО В ПРАЗНО
    Правилно я затваряш, тъй като примерно ти си я и отваряш. Питаш нещо, искаш нещо, а когато ти се иска някакво разяснение за написаното в поста ти се сърдиш. Ами наистина не ти е издържан граматически текста, има неясноти в материала който поставяш на разискване, а и пишеш с големи букви и ред други неща. Нямаш основание за големите букви.

  9. #109
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Не се сърдя . Имаше хора които бяха прочели . А за размера на питите това е без коментар . Никой не съм наричал Т .

  10. #110
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Не се сърдя . Имаше хора които бяха прочели . А за размера на питите това е без коментар . Николай не съм наричал Т .
    Прочети си поста и го редактирай за да стане по ясен. Точно този пост, че не става ясно, кой е чел, кой не. Кой е този Николай и какво означава съкращението означено с буквата Т? Хайде да бъдем ясни за да се разбираме като цивилизовани хора.

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •