Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1

    Млечна кисилина

    Не съм съвсем сигурен че вапроса ми е за тук но тъи като съм от наи-младите пчелари решх да го задам тук!Става дума за млечна кисилина някои работил ли е с нея и какво му е мнението и от къде мога да я закупя?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    става за влагалищни промивки :D

    иначе ако питаш за третиране на пчелите срещу акари: има няколко последни третирания за край на сезон, тая киселина е един от вариантите. Всеки преценява с какво да третира, като се предполага, че всичките киселини в така подадените % съдържания, вършат едно и също.

    През октомври (когато вече няма пило) при зазимяване на пчелните семейства следва да се извърши едно последно третиране срещу вароатозата с 3% оксалова киселина (30 г на 1 л вода), Оксавар или 15% млечна киселина (150 г на 1 л вода), като се напръскват пчелите в междурамията.
    http://www.farmer.bg/news_view.php?id=8420
    http://www.farmer-bg.com/7165-MLEChN...---ZA-I-PROTIV

    за закупуване, предполагам, че я има във всеки магазин със сертификат за продажби на химикали. Най-евтино е в БАН (София), срещу блок 23, едно малко жълто ламаринено фургонче. За справка, там 1 кг ОК е 6,70 БГ лева.....при цена 3 лв за 30 грама в магазините на гладните пчеларски търгаши wink;

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2012
    Мнения
    18

    МЛЕЧНА КИСЕЛИНА

    Използвали ли сте такава киселина и какво ви е мнението за нея?

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    16
    Колеги наскоро се върнах от Украйна.Там се запознах с няколко колеги и ги разпитвах подробно за методите им в третирането на пчелните сем. и препаратите използвани от тях.Двама ми споделиха че от няколко години ползват млечна киселина.
    В наши сайтове преди не бях попадал на информация за мл. киселина,но пред тях не споменах тази подробност.
    Прибрах се и се зарових в интернет за повече информация,
    В техните сайтове намерих и ще я споделя с вас.-Касае се до това че млечната к.на има силно акарицидни с-ва.Екологично чист продукт е и не оставя следи в меда след нейното прилогение,но задължително трябва да е 40% разтвор.
    Начин на приложение;-Третирането се прави пролетно и есенно време при температури над 14гр.С.
    Приготвянето на разтвора ;-В 200мл.35-40гр.чиста вода се добавя 100мл. млечна киселина40%-ва.
    Смесва се добре и с разпръсквател под ъгъл от 45гр.от долната летва по посока на горната се напръскват пчелите.
    Целта е да се избегне попадането на разтвор в килийките с открито пило.Пчелите по стените и дъното също се пръскат.
    Необслужваните рамки се отсраняват от гнездото,а с тях и пълномедните ако ги има,като пчелите се изтръскват на другите рамки,преди третирането.
    Третирането се прави 2-3 пъти през 7-10 дни,но така че последното третиране да се случи 2 седмици преди медосбора.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Arn66 Виж публикацията
    Колеги наскоро се върнах от Украйна.Там се запознах с няколко колеги и ги разпитвах подробно за методите им в третирането на пчелните сем. и препаратите използвани от тях.Двама ми споделиха че от няколко години ползват млечна киселина.
    В наши сайтове преди не бях попадал на информация за мл. киселина,но пред тях не споменах тази подробност.
    Прибрах се и се зарових в интернет за повече информация,
    В техните сайтове намерих и ще я споделя с вас.-Касае се до това че млечната к.на има силно акарицидни с-ва.Екологично чист продукт е и не оставя следи в меда след нейното прилогение,но задължително трябва да е 40% разтвор.
    Начин на приложение;-Третирането се прави пролетно и есенно време при температури над 14гр.С.
    Приготвянето на разтвора ;-В 200мл.35-40гр.чиста вода се добавя 100мл. млечна киселина40%-ва.
    Смесва се добре и с разпръсквател под ъгъл от 45гр.от долната летва по посока на горната се напръскват пчелите.
    Целта е да се избегне попадането на разтвор в килийките с открито пило.Пчелите по стените и дъното също се пръскат.
    Необслужваните рамки се отсраняват от гнездото,а с тях и пълномедните ако ги има,като пчелите се изтръскват на другите рамки,преди третирането.
    Третирането се прави 2-3 пъти през 7-10 дни,но така че последното третиране да се случи 2 седмици преди медосбора.

    Не видях доза но друго ме грабна. Уж екологично чисто, а да не се ползва 2 седмици до медосбора. При тази умопомрачителна технология , как им се вързва цента на меда.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    16
    За дозата колега ще я определиш сам според силата на семейството,което обработваш.Боравиш с разпръсквател,а това ще рече ,че на рамка с повече пчели ще впръснеш повече и обратно.
    Колкото до цената на меда,то тя е по 2 долара за кл. на едро и 4-5 на дребно.Това дали е изгодно е друг въпрос,но количествата добивани от кошер при тях са по-високи от нашите.Това им дава предимство пред нас.
    Аз съм от Благоевград и при мен добивите са значително по-малки от техните.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Arn66 Виж публикацията
    За дозата колега ще я определиш сам според силата на семейството,което обработваш..
    За мен това е несериозно, трябва да има МЛ. на междурамие.

    "Смесва се добре и с разпръсквател под ъгъл от 45гр.от долната летва по посока на горната се напръскват пчелите.
    Целта е да се избегне попадането на разтвор в килийките с открито пило.Пчелите по стените и дъното също се пръскат.
    Необслужваните рамки се отсраняват от гнездото,а с тях и пълномедните ако ги има,като пчелите се изтръскват на другите рамки,преди третирането"

    Мале -мила и това приложено 3 пъти.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Предполагам че ефектът от третирането с млечна киселина ще е добър но е много трудоемък и е неприложим за по големи пчелини.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •