Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 63
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от ceco_lovech
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    :D хубаво само,където не разбрах какво ще им стане на пчелите,като изкарат цяла зима на 10-12 рамки (т.е.на пълен плодник)?
    Нищо!ще се развият по-добре. :D
    Но доста по-бавно, когато една голяма част от първата основна паша вече е преминала. sadsmile;
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  2. #22
    ANIBAL
    Guest
    Но доста по-бавно, когато една голяма част от първата основна паша вече е преминала. sadsmile;[/quote]

    Виж колега,много ми е приятно ,че разсъждаваш.Но има едно условие за да се случи това, което си написал.В кошера да няма никаква храна.Може и без да го стесняваш да има силно развитие.И няма как да пропуснат пчелите пашата.Та те ,ако са една шепа и сезона ще изпуснат.Разбира се,че твоятя интервенция ще им помогне да има резултат.Но само ,ако е правилна.Аз ще им наливам всяка седмица по една хранилка сироп през февруари и ще видим дали няма да са готови преди твоят метод на Блинов.Сиропа не е задължително да бъде захарен.

  3. #23
    целта на пчеларя е да превърне всичкия стар мед в питите в пчели и пило до настъпването на първата главна паша.....ако не е стеснявано гнездото това трудно ще стане....стария мед често е причина за отесняване на гнездото и за поява на роево настроение...

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Точно така, ако се остяват пчелите сами да се развиват, те пак ще се развият, но по-бавно. А така като се стеснят и на 4-5 дни ми се слага в гнездото до пилото или между пилото по една рамка със стар мед - но разпечатан - просто развитието става с доста по-бързи темпове.
    Давам пример - на 12-ти март семейства стеснени на 4 рамки - на 22 апил вече са на 9 рамки - с 7-8 рамки пило. Все пак района ми е полупланински с над 850 м надморска височина и доста хладни нощи. Като акацията тръгва в края на май, някога и началото на юни, така че до тогава ще напълнят 2 корпуса със сигурност.

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    целта на пчеларя е да превърне всичкия стар мед в питите в пчели и пило до настъпването на първата главна паша.....ако не е стеснявано гнездото това трудно ще стане....стария мед често е причина за отесняване на гнездото и за поява на роево настроение...
    В този ред на мисли да споделя и аз. През есента се отървах от ДБ. Бяха 12-таци. Стеснявал съм ги само зимата 97-98г. От тогава не стеснявам нищо. В 90% от случайте на такива кошери към 10-15 Април се налагаше да слагам магазини. А при мен рапица никога не е сята и акацията започва най-рано след Гергьовден.

    Та с две думи, много са факторите, които могат да забавят или ускорят развитието на семейството и не бива да се отрича нещо категорично, след като неси постигнал личен успех.

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Но доста по-бавно, когато една голяма част от първата основна паша вече е преминала. sadsmile;
    Виж колега,много ми е приятно ,че разсъждаваш.Но има едно условие за да се случи това, което си написал.В кошера да няма никаква храна.Може и без да го стесняваш да има силно развитие.И няма как да пропуснат пчелите пашата.Та те ,ако са една шепа и сезона ще изпуснат.Разбира се,че твоятя интервенция ще им помогне да има резултат.Но само ,ако е правилна.Аз ще им наливам всяка седмица по една хранилка сироп през февруари и ще видим дали няма да са готови преди твоят метод на Блинов.Сиропа не е задължително да бъде захарен.[/quote]


    Колега, не зная може би съм грешал някъде, но без стесняване до сега не ми се е получавало силно развитие ( пчеларствувам с ДБ на 850 метра надморска височина). Пробвал съм февруари да наливам меден сироп в хранилките ( захар не слагам никога. Диабетик съм.), но ефект нямаше никакъв. Просто сиропа се опитваше да замръзне и преди началото на март и нито един кошер не си го беше взел всичкият. Сега практикувам по следния начин не точно Блинов, но нещо подобно: средата на март стеснявам и слагам кристализирал мед, след две седмици пак и по-нататък меден сироп с разширяване. По този начин горе-долу успяват да се подготвят за акацията около края на май и ако даде време хващат по нещо и от нея. Иначе по нататък малко ливадна паша и липа колкото да има за семейството и приятелите, ако пък даде повече добре дошло. Поздрави и успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    И аз да се включа,от моята скромна практика стигам до заключението,че нестеснените и затоплени семейства изпреварват другите които са стеснени.Това е при условие,че има мед в кошера както казва по горе колегата Коста.Говоря за нормални семейства,ако е някоя мърша и да я стесняваме пак изпуска пашата.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Само да попитам, когато
    не стеснявате не ви ли мухлясват питите?
    И аз съм на мнение, че когато се оставят стеснени семействата се забавя развитието им, но това се случва САМО ако пчеларя не ги разшири навреме.

  9. #29
    toko защо да мухлясват. То по тази логика и тези в склада ще мухлясат. В смисъл, като има добра вентилация, няма причина да мухлясат, не зависимо че не са покрити от пчели. Освен това, твърдения, че питите с мед са като буци с лед в кошера, са супер глупости. Защо по черноморието зимата е по-меко от колкото в Добруджа например? Истината е че полу-течния мед, акумулира от топлината на гнездото и после по-бавно я отдава и така помага на пчелите, но явно не всички са учили физика cool; .

    Това последното не се отнася за теб, не се обиждай.

  10. #30
    Не знам кой колко физика е учил но тук обсъждаме пчеларство а не законите на термодинамиката.....Не е вярно че нестеснените семейства ще изпреварят стесняваните !!! Това пък го твърдя аз и съм готов да дискутирам с опоненти!!!

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •