Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 63
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    [quote="ludiqmaks"]Доста книги прочетох и доста филми на пчеларска тематика гледах даже и почти всичко написано по форомите изчетах та ще продалжавам така tongueout;

    Това,което си го чел по форумите 90% е пълна ....!Разчитай на практиката и МИСЛИ!

  2. #12
    ANIBAL
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Доста книги прочетох и доста филми на пчеларска тематика гледах даже и почти всичко написано по форомите изчетах та ще продалжавам така tongueout; Стигнах до извода че пчеличките винаги трябва да са покрити с найлон и од горе фибран,парцали или нещо такова което да е много слаб проводник на топлина с това се цели топлината произведена от пчелите да се задържа в кошера и да не заминава нагоре,второто е че ако по някакви причини има влажен въздух в кошера то той ще кондезира на найлона и пчелите ще използват водата както си знаят .За дъното според мен трябва постояно да бъде отворено но да се направи така че ако има силен вятар той да не влияе на пчелите.Другото което разбрах че кошерите трябва да са на сянка през летните големи жеги за да не се ангажирват да вентелират кошера.Това са лично мои мисли и не твардя че сто процента са верни
    200% истина.Само,че има различни начини за постигане.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Идеален кошер няма , няма и да има. Защото пчелите са отделен организъм - мозък, ние сме различни и им създаваме определени условия на живот, според които пчелите или се нагаждат или просто хвърлят някакви допълнителни усилия да се справят с методите ни на мислене и на работа. Все пак ние ги отглеждаме с комерсиална цел. Това променя нещата. Иначе те пчеличките са си най-добре в хралупата, високо горе защитени от животни и хора и ветрове.

  4. #14
    ANIBAL
    Guest
    Иначе те пчеличките са си най-добре в хралупата, високо горе защитени от животни и хора и ветрове.[/quote]


    Обърнете внимание на това изречение!С него се изчерпва отговора на Колегата Макси!!

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Е, колегата специално пита за идеалния разборен кошер, така че въпроса си остава актуален.

  6. #16
    голяма грешка и направо глупост е да не се стеснява семейството....нормално ДБ семейство есетна стеснявам на 8 пити, през февруари при първия бегъл преглед ги свивам с още две....в резултат на това както и на затоплянето с найлон и подходящо подхранване където е нужно около 15-20 март имам поне по 4 напълно заети от запечатано пило пити в плодника.....и тогава почвам да разширявам бавно....като найлона стои върху гнездото до началото на акациевата паша....при мен това е около 20 май...да ги оставиш да зимуват на 12 пити че дори на 10 е признак на ниска пчеларска култура.....нещо като да речем неползването на ханеманова решетка при корпусните кошери...

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Аз лично, от години стеснявам по метода на Блинов.При първа възможност махам непокритите с пчели рамки извън дъската.Изнасям питите с мед извън гнездото.През март вече има дни с високи температури, което позволява на кълбото да се разпуска и пчелите да си хапват медец.След което започва обратния процес- разширяване с по една рамка на седмица.Първоначално в до последната пита с пило, по късно когато семейството се засили и температурите са трайно по високи, поставям рамките и по средата на пилото.Разпечатвам венците с мед около пилото, добавяните рамки за осеменяване също разпечатвам(ако имам такива).Развитието с това стесняване става бързо и на 25.04 тази година, повечето ми са на по 10-11 рамки.При нас рапицата започва да цъфти тези дни и в събота мога да слагам магазините.
    Повечко работа е в сравнение с многокорпусните, но такава си е системата ДБ :D !

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    голяма грешка и направо глупост е да не се стеснява семейството....нормално ДБ семейство есетна стеснявам на 8 пити, през февруари при първия бегъл преглед ги свивам с още две....в резултат на това както и на затоплянето с найлон и подходящо подхранване където е нужно около 15-20 март имам поне по 4 напълно заети от запечатано пило пити в плодника.....и тогава почвам да разширявам бавно....като найлона стои върху гнездото до началото на акациевата паша....при мен това е около 20 май...да ги оставиш да зимуват на 12 пити че дори на 10 е признак на ниска пчеларска култура.....нещо като да речем неползването на ханеманова решетка при корпусните кошери...
    И аз съм на същото мнение, дори и при ЛР системата - за стесняването, при по-слабите семейства.
    За ХР е ясно.
    Метода на Блинов е много подходящ за слаби семейства, както и първоначалното разширяване на гнездото чрез завъртане на рамките с пило през една, без да се променя обема на гнездото. Тогава правят пило от летва до летва както се казва - на цялата рамка и от двете и страни. Иначе правят пило само в предната част, от към входа, защото от там постъпва пресния въздух.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    :D хубаво само,където не разбрах какво ще им стане на пчелите,като изкарат цяла зима на 10-12 рамки (т.е.на пълен плодник)?

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    :D хубаво само,където не разбрах какво ще им стане на пчелите,като изкарат цяла зима на 10-12 рамки (т.е.на пълен плодник)?
    Нищо!ще се развият по-добре. :D

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •