Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Петър Бонев е пчелар от Горна Баня, лектор от софийския пчеларски кръжок.
    Прави експеримени с дълбокото дъно от около 25 години. Развива по две семейства в 12 рамков ДБ, всяко по на 3-4 шестрамкови корпуса за плодникова дб рамка.
    Основава се на принципа за ранно пролетно развитие при осигуряване на достатъчно прашец в зоната на кълбото.
    Препоръчва метод на работа, който лично за мен има редица важни недостатъци, но от който има и какво да се научи.

  2. #12
    Ако админите преценят могат да заключат темата, намерих това което търся благодарение на Евгени.Със този метод се цели естественото жилище на пчелите, говоря за магазини над плодниците защото не съм със подвижни дъна, ако бяха подвижни е ясно че плодника директно ще се качи горе а долу ще останат магазините със питите.

  3. #13
    Цитат Първоначално публикувано от Sandokan
    Петър Бонев е пчелар от Горна Баня, лектор от софийския пчеларски кръжок.
    Прави експеримени с дълбокото дъно от около 25 години. Развива по две семейства в 12 рамков ДБ, всяко по на 3-4 шестрамкови корпуса за плодникова дб рамка.
    Основава се на принципа за ранно пролетно развитие при осигуряване на достатъчно прашец в зоната на кълбото.
    Препоръчва метод на работа, който лично за мен има редица важни недостатъци, но от който има и какво да се научи.
    Така е и именно това е част от неясните ми неща които споменавам във темата.Също така вентилацията при подобно зазимяване как ще се осъществи.Макар че имам някакви идеи за това, мисля да ги запазя за себе си, че ще ме обявите за луд.Но хипотетично, какво би станало ако семейството е обезпечено със запас, примерно 25-30 кг и има постоянно свеж въздух във кошера?

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Предполагам, че семейството ще се чувства прекрасно wink;
    Отворен мрежест отвор на дъното и прелка на долния магазин би осигурило добра вентилация. В горния магазин ще се образува топла зона. Никакви проблеми с валгата. НО пролетното упражнение никак не ми допада. Рано на пролет ще има вече пило и това прехвърляне на рамки нещо....... Кълбото се разпуска само в най-топлите дни с температура над 15-16 градуса на сянка, колко са такива дни и за колко време през деня става въпрос. Ако говорим за 7-8 кошера може и да се намери време за прехвърляне на рамките ама за повече Целия проблем идва от вида на плодниците до колкото разбрах и ще се реши най-добре с тяхната смяна според мен. После магазините под тях и всичко е ОК. Стар москвич осмак може и да има начин да подържа 120 по магистралата два часа ама ......

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    25
    Сезон 2011-2012 хванах малък рояк на 11.08.2011.Нямах подготвен кошер и го пставих в сандък,който по височина беше около 50см.с рутови рамки.Роячето се развиваше бавно и октомври при зазимяването го оставих на 5 рамки в сандъка.Третирах за акар с 1 лента Варотом.От 11.08.до края на септември храних със сироп.След тежката зима за моя изненада излезе по-силен от големите ми семейства.На пролет го прехвърлих в стандартен кошер и за акацията беше усвоил 2 корпуса и получи 3-ти.През лятото съм извадил около 45кг мед от него и 1 отводка.Изводите за мен са: 1.При голямо празно пространство под кълбото подмора е нищожен.
    2.Консумацията на храна е минимална.
    3.Бурно развитие на пролет.
    В момента имам друго семейство в сандъка и въпреки топлата зима изводите се потвърждават.
    Да отбележа, че отвора за прелка на сандъка е в горната му част и дъното е плътно.

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz
    Предполагам, че семейството ще се чувства прекрасно wink;
    Отворен мрежест отвор на дъното и прелка на долния магазин би осигурило добра вентилация. В горния магазин ще се образува топла зона. Никакви проблеми с валгата. НО пролетното упражнение никак не ми допада. Рано на пролет ще има вече пило и това прехвърляне на рамки нещо....... Кълбото се разпуска само в най-топлите дни с температура над 15-16 градуса на сянка, колко са такива дни и за колко време през деня става въпрос. Ако говорим за 7-8 кошера може и да се намери време за прехвърляне на рамките ама за повече Целия проблем идва от вида на плодниците до колкото разбрах и ще се реши най-добре с тяхната смяна според мен. После магазините под тях и всичко е ОК. Стар москвич осмак може и да има начин да подържа 120 по магистралата два часа ама ......
    Точно по тези причини, много пчелари, смятаме стандартния ДБ (с вградено дъно) за отживелица. Проблемите не идват от височината на рамката, а от конструкцията на кошера. Кошер от съвременен тип, състоящ се от подвично дъно и корпус 31 см (за ДБ рамки) с 1 или 2 магазина е всичко друго, но не и Дадан-Блат.

  7. #17
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    Точно по тези причини, много пчелари, смятаме стандартния ДБ (с вградено дъно) за отживелица. Проблемите не идват от височината на рамката, а от конструкцията на кошера. Кошер от съвременен тип, състоящ се от подвично дъно и корпус 31 см (за ДБ рамки) с 1 или 2 магазина е всичко друго, но не и Дадан-Блат.
    Така е, но ми е невъзможно да сменя изведнъж всичкия инвентар.От финансова и от физическа гледна точка го казвам.Но не пречи, леко полеко да вървим към усъвършенстване и да избистряме методите и тактиката на работа сред кошерите и пчелина.В този метод се акцентира, за компактното кълбо и доброто зимуване.Със подвижното дъно ще е песен, със старите дъна ще е мъка, но не и невъзможно за изпълнение.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Просто трябва да си направиш дъна , другото всичко го изпълняваш с полукорпусите. 2полукорпуса = 1 ДаданБлат

  9. #19
    Не исках да се меся поради това че нямам опит с пчелите , но тъй като въпроса наистина късае по скоро инвентара смятам ,че това което описва Владо си е чисто МК технология с изключение на празния долен корпус . Аз също съм зазимил по същия начин само че в долния ЛР корпус оставих празните пити . Тоест от дискусията по въпроса се убеждавам за пореден път че ЛР е мултифункционален и удобен за всички техники и региони.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Абе нали пчелите искали да им е тясно бе :D Майтапа настрани, искат обем, според мен де. Една година съм си играл да зазимя два ДБ с питите вдигнати в магазин отгоре, е няма смисъл от хамалогията, иначе от любов към спорта може да се пробва. Същата работа като две майки в кошер ДБ12. Из Форума се споменава за 20-25-30 кила мед при зазимяване, тез кила само пречат на пчелите и на пчеларя през зимата и пролетта, пак според мен. Смяна на инвентара при всяка нова идея или споделен челен опит? Никаква икономическа логика няма и не го разбирам. Изрязваш дъното на отречения, останал от дядо ти ДБ, слагаш мрежа /нали разбрахте-на дъното/, не повече от 15 кила мед в началото на зимата, найлон отгоре и стария ви ДБ става мултифункционален :D , производителите на кошери и без вас не могат да насмогнат на мющерии.

    Владо-Gillan, ако не се лъжа при първата ти зима твоите дадани останаха без никакво зазимяване, пък после май са се представили доста добре, сигурно по-добре от на някои професионалисти. Сигурен съм че си мислил по въпроса.

    Тази есен при мен едно силно семейство в ДБ10 имаше пило до последно но не си събра мед за зимата. Аз не съм свикнал така, но пък не се и притесних, във Форума намирам достатъчно информация, пък сме си обещали и да не сме догматици wink; . Давах му сироп като на другите, на последния преглед му сложих една пита с 3/4 запечатан мед и то си имаше 3-4 пити с мед само в ъглите, свих го на 6 пити. Преди Нова година на всички по един джоб с мед отгоре, сега в събота всички в отлично настроение, меда изяден от 1/3 до 1/4, тия с най-малкото запас са изяли най-много, ама не им се сърдя :D Е, за какво ми трябва да ги вдигам в два магазина и да им оставям 20 кила мед?

    Последния абзац е само за сведение, не е челен опит и не съм го препоръчал на никого.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •