Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 45 от 79 ПърваПърва ... 35434445464755 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 441 до 450 от общо 781
  1. #441
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ibistil08 Виж публикацията
    Колега съжалявам за загубите...за мен също беше много лоша зима от 144 семейства вече ми останаха 24-25...и продължават да умират!!!

    Всички знаят за проблема и си траят.Мога да предположа що но нема да го пиша да не се засегне някой читател.Няма да се плашиш нали преди няколко дена един лидер каза чи щяло да има пак субсидия ще се възтановиш бързо.

  2. #442
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Не е колега от лошата зима,а от болести все още не може да каже никой какви са и ветеринарите дигат ръмене моите си заминаха още АВГУСТ и СЕПТЕМВРИ 2016 25 БРОЯ.

  3. #443
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Карантинният период , посочен в инструкцията за употреба на препарата , няма нищо общо с пчелите или неприятелите с/у които се прилага . Отнася се за употребата от хора . В последните 10-20 години мого неща се промениха - от пчеларски практики и земеделски такива , до пчеларска химия и земеделска такава .Пчеларите , особенно такива с по 5-50 сандъка като мен , много патят от печатни грешки , нищо важното че са образовани . Осрани рамки , слаба пчела - нозема и липса на прашец - аз така ги виждам нещата , верно може и да греша .

  4. #444
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Защо , само пчеларите с по 5-50 кошера да патят от печатни грешки ?
    Другите , явно са по -грамотни или що ?
    Не разбирам .

  5. #445
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2016
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Sredets

    Talking

    Цитат Първоначално публикувано от old_greyish Виж публикацията
    Карантинният период , посочен в инструкцията за употреба на препарата , няма нищо общо с пчелите или неприятелите с/у които се прилага . Отнася се за употребата от хора . В последните 10-20 години мого неща се промениха - от пчеларски практики и земеделски такива , до пчеларска химия и земеделска такава .Пчеларите , особенно такива с по 5-50 сандъка като мен , много патят от печатни грешки , нищо важното че са образовани . Осрани рамки , слаба пчела - нозема и липса на прашец - аз така ги виждам нещата , верно може и да греша .
    Прав сте колега, осраните рамки може да са от нередовно облитане а не от нозема. Но има и друга причина. Теорията казва, че пчелите се движат от долу на горе следвайки храната, а всъщност подреждаме кълбото в хоризонтално положение и принуждаваме пчелите да се движат наляво или надясно към храната. Ние подреждаме зимната храна на (6-7) рамки в плодника на ДБ кошерите и в един от корпусите на ЛР кошерите и кълбото придобива формата на яйце в хоризонтално положение. Така по-голяма част от пчелите отдолу са подложени на действието на ниските температури и подмора е по-голям. Стремежа трябва да бъде храната да се подрежда на по-малко пити на по-голяма височина, тогава кълбото ще има формата на яйце вертикално разположено с по-тясно дъно и по-малко пчели ще са изложени на ниски температури.

  6. #446
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от ivan1947 Виж публикацията
    Но има и друга причина.
    Тази причина някак е позакъсняла - с около век.

    п.п. и единственото, което се е променило в пчеларската практика последните десетилетия, е употребата на препарати за борбата с кърлежа.
    п.п.2 а - и карантинния период колкото няма нищо общо с пчелите, толкова няма нищо общо и с хората. Карантинен срок е времето от последното пръскане до пълното разпадане на препарата - след това време продукцията, която е пръскана, не съдържа повече остатъчни количества от препарата и може да се консумира без опасност за здравето.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #447
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Това за бройката беше ирония , не ми се получават нещата понякога .
    За карантинният срок - ами същото , употребата от хора .
    Пчеларската практика - ами хранителни добавки , инверт , изосуит , забрана на на антибиотици ... , отделно мрежести дъна , дълбоки дъна , полистиролни кошери - ДБ12 с клинове и дъно/плодник обща конструкция , още ги има на много места ( за земеделската изобщо няма смисъл - разликата между сега и преди 10 г. е от небето до земята ( сортове , химия и обработки )) . Да не говорим че климата трайно се промени - засушавания и дълга/топла есен . Много колеги я карат по старо , Август зазимяват - то добре , ама времето се смени . И те пчелите реагират , ама кой да види , като сме хвърлили едни кошери някъде и чакаме едни пари . Даже тук има малко проблем , че някои хора не си сменят практиката съобразно с времето и поведението на пчелите .
    Както и да е , не е тема в която да се влиза в спор , всеки сам трябва да си направи изводите - мнения много , но всеки си знае района , модела кошери и пчелите си - пенкилер няма .
    П.П. Разликата между мен и зле пострадал колега (50+%) е , че аз храних от Август до средата на Октомври и прецених кое може да презимува след 20 Октомври . Района е Североизточна България , 200-250 м надморска височина около Г. Тошево . Джанката сега почва да цъфти тук - е , мога ли аз да вярвам на Календарният справочник или на писанията на хора дето сега слагат магазини ?

  8. #448
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от old_greyish Виж публикацията
    ........
    Значи преди десет години пчеларите не са знаели какво е подхранване, какво е дълбоко дъно, такова с клинове, обща конструкция и т.н. ? Разбира се можем да търсим причина в дълбокото дъно за масовия мор по пчелите, ала ... как да кажа ..... без мое участие. :Д
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #449
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Значи преди десет години пчеларите не са знаели какво е подхранване, какво е дълбоко дъно, такова с клинове, обща конструкция и т.н. ? Разбира се можем да търсим причина в дълбокото дъно за масовия мор по пчелите, ала ... как да кажа ..... без мое участие. :Д
    Ами подхранване на пчелите имаше и преди 50 години. Но не се хранеше с инверт, а с обикновена захар. И колкото и странно да е, има огромна разлика в захарта тогава, която бе основно цвеклова захар и сегашната, която основно е тръстикова захар! И пчеларите подхранваха и пролет и есен, както и през зимата, при необходимост! А имаше много такива, които изхранваха тонове захар и медът им бе изключително захарен. Това правеха и кооперативните пчелини на времето! Затова други пък практикувахме подвижно пчеларство. На времето да се вредиш за някой чувал захар си бе героизъм и здрави връзки! Пръскаше се със самолети и то на огромни площи и многократно.Та този проблем си го имаше и тогава. Виж дълбоко дъно нямаше! Но това не е причината със сигурност. Това си е една технология и нищо повече. Струва ми се успешна!

  10. #450
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Капитално грешни Умозаключения за един мастит пчелар като теб.Никаква логика в това твое едно изречение.Обоснови се как се е случило това което твърдиш.Има един единствен начин това да се случи и той е..........
    И защо си мислиш че начина е един ,пчеларството е дебела баница я кажи къде ги видя грешните умозаключения и кои е единствения начин,аз ще ти кажа още един а може и два ако слушаш..

    Б

 

 
Страница 45 от 79 ПърваПърва ... 35434445464755 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •