Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 79 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 781
  1. #301
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Мисля, че някъде споменах колко. Някъде повече, някъде по - малко. По мое неписано правило от плодник мед никога не вземам. Кой колкото си събере, толкова и ще яде.
    Ами,не съм съгласен! Ако плодника ти е запълнен с мед, при обилна паша, не вадиш ли рамки и да центрофужиш, та да има къде да осеменява майката? Ако венците с мед са много големи и дебели, за да увеличиш пилото, не разпечатваш ли покрай него, за сметка на венците и да увеличаваш по този начин площта на пилото??

  2. #302
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Тва за ДБ ли говориш?
    На мен ми се вижда много това 20кила мед, а и до началото на април всичко да е изядено?! Може би нашите семейства са пълни мърши щом не могат да изедат толкова, знам ли?!
    Колегата пише, че това е от края на август до края на март!
    За различните региони е доста различно всичко това! Аз есента имах принос на прашец до края на ноември??? Което подсказва, че до тогава някъде съм имал и пило. А то си консумира мед! Първия прашец за тази година бе в края на февруари, към 22 беше. Трябва да видя тефтера! И консумацията я свържи с това, че в края на март, началото на април, трябва да имаш готови семейства за паша, което също изисква консумация на мед! Ако сметнеш, ти колко си дал есента за подхранване, през зимата, и сега, преди пашата, с твоите налични запаси, дето си заземил, може и да ги минеш тези килограми доста!
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 06.03.2017 в 21:06.

  3. #303
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Никога не подхранвам август, или поне не ми се е налагало. В плодника има достатъчно мед за зимата, че и да подхранвам. Подхранвам единствено януари с кило питка и евентуално февруари пак кило. Тива е! А това прави левовата равностойност на кило мед.
    Септември се зазимяват на 8 пити мед и това е. Евантуално ако април е много дъждовен може да се подхрани, но от години не се е налагало.
    Проблем беше по-миналата есен, защото беше много топла и до коледа беше топло, но пак нещата се развиха горе долу единтично...

  4. #304
    Автор
    Регистриран
    27.08.2016
    Мнения
    127
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Никога не подхранвам август, или поне не ми се е налагало. В плодника има достатъчно мед за зимата, че и да подхранвам. Подхранвам единствено януари с кило питка и евентуално февруари пак кило. Тива е! А това прави левовата равностойност на кило мед.
    Септември се зазимяват на 8 пити мед и това е. Евантуално ако април е много дъждовен може да се подхрани, но от години не се е налагало.
    Проблем беше по-миналата есен, защото беше много топла и до коледа беше топло, но пак нещата се развиха горе долу единтично...
    В кой район на България си???

  5. #305
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Как точно семейството чуства, че има изобилие на храна в кошера?
    Все си мисля, че пчелите не им пука дали има 5кг или 50 кг в кошера мед. Важното е да има мед и те го трупат безотказно, ако има паша независимо дали има или няма мед в кошера! А техният инстинкт е да трупат запаси, да се грижат за майката и да отглеждат пило, после да се роят! Нашата роля в този цикъл е буквално да ги крадем, защото който и каквото да ми говори всички ние ги гледаме с комерсиална цел, иначе за кеф по - лесно е да гледаме земни пчели! Според мен, зазимяването с повече от 14 кг мед е неоправдано икономически за пчеларя.
    Дори някъде бях чел някакво изследване, че колкото с по-малко мед ги държиш по време на медосборният сезон, продуктивността за събиране на мед се увеличва.
    И като примерно от откомври до края на март изядат 10-12 кила мед, а ти си ги зазимил с 20 кила другите какво ги правиш на пролет слагаш ги на отводки или?
    Двайсет кг мед си ги изяват до средата на май, като не спирам да подхранвам през същото време. Якифов казва, че пчелите усещат месеци на пред какво ще е времето и какво ще цъфти. Ако е вярно това, мислиш ли че не си правят преценка на запасите и дали при по малко запаси не си изяват част от прясното пило?

  6. #306
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Централен северен.

  7. #307
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Ами не знам дали е така, ама товами звучи малко като вица за индианците и синоптиците.
    Питали синоптиците каква ще е зимата, а те казали че индианците събирали много дърва и зимата ще е тежка. Попитали индианците защо събират толкова дърва, а те казали че ще е тежка, защото тка каьали синоптиците....

  8. #308
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Тези килограми ги разположи в един 10 рамков Дб и остави на майката обем да снася.
    Кой те задължава да държиш семейството в един плодник? Само личната заблуда( навика) е вилата натиснала врата ти :-):-):-)

  9. #309
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Кой те задължава да държиш семейството в един плодник? Само личната заблуда( навика) е вилата натиснала врата ти :-):-):-)
    Не е точно така, защото когато имаш основни и продължителни паши, да речем 4 на брой, и то две по две преливащи от една в друга, то тогава я няма възможността да се множат пчелите, тъй че да запълнят два плодника.

  10. #310
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Никога не подхранвам август, или поне не ми се е налагало. В плодника има достатъчно мед за зимата, че и да подхранвам. Подхранвам единствено януари с кило питка и евентуално февруари пак кило. Тива е! А това прави левовата равностойност на кило мед.
    Септември се зазимяват на 8 пити мед и това е. Евантуално ако април е много дъждовен може да се подхрани, но от години не се е налагало.
    Проблем беше по-миналата есен, защото беше много топла и до коледа беше топло, но пак нещата се развиха горе долу единтично...

    Ми 3 шепи пчели как да изядат тоя мед бе пич ?

 

 
Страница 31 от 79 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •