Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 79 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 781
  1. #111
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Миналата година при мен беше така, но още през ноември бяха останали с шепа пчели и нямаше подмор, понеже са умирали извън кошера. 30 % загуби, които отдавах на моя грешка в третирането през август, но и доста други колеги от района се оплакваха от повишена зимна смъртност без видима причина.

    Тогава един приятел със слънчев ник казваше, че тая "чума" обикаля периодично различни райони на страната през интервал от няколко години. Дано да не е прав!

    Без сериозни изследвания и вдигане на шум нищо няма да се промени. Ако пък смъртността е заради пръскането за дерматит то колегите в районите подложени на пръскане трябва да бъдат компенсирани!
    Приличат си двата начина на измиране, но все пак са различни. В предишния случай явно има намеса на някакъв вирус, докато тук си е пълно натравяне на семействата още от ранна пролет, че до късна есен. Семействата отслабнаха драстично и майките преустановиха да снасят много рано, което от своя страна доведе до още по - голямо заслабване на семействата. Споменах го и преди. Подхранването не даде резултат. В кошерите има голямо количество мед - до 20 кг.
    Та сега му е времето да се помага, но това ще се случи само на единици - знаем схемата.

  2. #112
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Няма по-важно от това да се помогне на хората с отровени семейства, било то заради пръскане от фермери, или от държавата!
    При мен пръскане за дерматит нямаше, но вашето си беше и продължава да е бедствие. Ако в районите с пръскане смъртността е много повече отколкото в другите райони, то е ясно откъде е проблемът.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Няма по-важно от това да се помогне на хората с отровени семейства, било то заради пръскане от фермери, или от държавата!
    При мен пръскане за дерматит нямаше, но вашето си беше и продължава да е бедствие. Ако в районите с пръскане смъртността е много повече отколкото в другите райони, то е ясно откъде е проблемът.
    На кои хора да се помогне, ами няма такива. Тука за двама-трима, кой ще си мръдне пръста. Мислех, че повече колеги ще се включат, но -не ,е дори и това, че доставих удоволствие на някои хора пак е нещо. Колегите са си възстановили семействата, аз също ще го направя и така ...до края на света.

    пп. Аз не искам помощ в пари , а някой да помисли за проблема.

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    На кои хора да се помогне, ами няма такива. Тука за двама-трима, кой ще си мръдне пръста. Мислех, че повече колеги ще се включат, но -не ,е дори и това, че доставих удоволствие на някои хора пак е нещо. Колегите са си възстановили семействата, аз също ще го направя и така ...до края на света.

    пп. Аз не искам помощ в пари , а някой да помисли за проблема.


    Ако има някой,който се храни от чуждото нещастие,то този някой не заслужава по-добра участ!

  5. #115
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Аз преди седмица намерих едно загинало семейство, беше заслабнало в късна есен и предполагах, че може и така да стане с него. Днес обаче намерих още едно. Картината и при двете е еднаква-много много малко подмор, буквално са се стопили. При есенния преглед (по записки 10-ти септември) съм ги писал тези двата, че са били с по 4 цели рамки с пило, а за покритие са си изпълвали корпус. За мен това са семейства около средата или малко под нея, имам и къде къде по-слаби, а те са си добре. От отводките за момента загуби нямам. Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат. Има и още една, която забелязах че има няколко диарични петънца по горните летви на рамките, но почти няма подмор по дъното. Тези двете отводки са единствените от целия пчелин, които не си бутват питките, докато някой други вече привършват втори килограм. Като процентно съотношение на загубите ми към момента- 2бр семейства от 170бр, в това число броя всички-основните семейства и отводките.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Аз преди седмица намерих едно загинало семейство, беше заслабнало в късна есен и предполагах, че може и така да стане с него. Днес обаче намерих още едно. Картината и при двете е еднаква-много много малко подмор, буквално са се стопили. При есенния преглед (по записки 10-ти септември) съм ги писал тези двата, че са били с по 4 цели рамки с пило, а за покритие са си изпълвали корпус. За мен това са семейства около средата или малко под нея, имам и къде къде по-слаби, а те са си добре. От отводките за момента загуби нямам. Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат. Има и още една, която забелязах че има няколко диарични петънца по горните летви на рамките, но почти няма подмор по дъното. Тези двете отводки са единствените от целия пчелин, които не си бутват питките, докато някой други вече привършват втори килограм. Като процентно съотношение на загубите ми към момента- 2бр семейства от 170бр, в това число броя всички-основните семейства и отводките.

    Дано така да посрещнеш сезона, 2-3-5 бр. са нищо. Твоят пост е важен, защото се вижда / по-точно аз знам/, че при правилно третиране резултатите са добри. Ще ползвам твоя опит тази година.

  7. #117
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат.

    А каквли е причината? според теб

  8. #118
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дано така да посрещнеш сезона, 2-3-5 бр. са нищо. Твоят пост е важен, защото се вижда / по-точно аз знам/, че при правилно третиране резултатите са добри. Ще ползвам твоя опит тази година.
    Предполагам имаш вредвид третирането с оксалова киселина. Мисля че тя свърши много добра работа. Освен нея на два или три пъти не помня точно вече, ги напръсках върху рамките в края на лятото с био апис. Възлагам надежди на био аписа да спомогне за подобряване здравия статус на пчелите ми. Тази година го ползвах за пръв път и мисля да продължа и за напред. Преди две седмици ходих с един приятел на неговия пчелин да даде питки. Има около 30-тина семейства и по въпроса с третиранията подходи малко безотговорно тази година. Оказа се че има едно загинало семейство. Дъното му беше плътно покрито с пчели, наведох се и загребах с шепа колкото можах от подмора. Разтелихме пчелите на капака за да ги огледаме по-добре. На всяка втора-трета пчела имаше по един акар впит между тергитите. Същото направих и с моите два кошера, акари обаче не можах да видя, а доста внимателно гледах.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    Предполагам имаш вредвид третирането с оксалова киселина. Мисля че тя свърши много добра работа. Освен нея на два или три пъти не помня точно вече, ги напръсках върху рамките в края на лятото с био апис. Възлагам надежди на био аписа да спомогне за подобряване здравия статус на пчелите ми. Тази година го ползвах за пръв път и мисля да продължа и за напред. Преди две седмици ходих с един приятел на неговия пчелин да даде питки. Има около 30-тина семейства и по въпроса с третиранията подходи малко безотговорно тази година. Оказа се че има едно загинало семейство. Дъното му беше плътно покрито с пчели, наведох се и загребах с шепа колкото можах от подмора. Разтелихме пчелите на капака за да ги огледаме по-добре. На всяка втора-трета пчела имаше по един акар впит между тергитите. Същото направих и с моите два кошера, акари обаче не можах да видя, а доста внимателно гледах.
    Да , за ОК и за начина на третиране.

  10. #120
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от licho76 Виж публикацията
    Имам една доста одрискана и с много подмор отводка, но за сега карат.

    А каквли е причината? според теб
    Причините за диария може да са две (според това, което аз знам)- нозематоза и не заразна диария. Втората може да се предизвика от продължителни застудявания, когато пчелите дълго време са лишени от очистителни облитания-както сега. Към това ако прибавим и допълнителни дразнители като шум, мишка, повишена влажност и пр. ето ти резултат. Аз лично се надявам да не е нозематоза, а тези одрисканите съм ги отписал и мисля да претапям и обгарям всичко от тях.

 

 
Страница 12 от 79 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •