Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 79 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 781
  1. #51
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от baibradar Виж публикацията

    ..... Пчеларят......
    2. Има два пчелина- големия е на село в двора му в полето, а другия, който е с 10 кошера е в родопско село.
    ....
    4. Защо в Родопите всичките му кошери са живи?.....
    5. Защо на полския пчелин имаше само 8 умрели кошери.....?
    ......
    Същия резултат би бил с голяма вероятност да се получи и ако причината беше американски гнилец.

    Преди три години във смолянско (и една друга планина в югоизточна България) пчеларите масово се оплакваха, че напролет нямало пчели дори по цветовете на растенията (дори и дивите рояци бяха тежко пострадали). Един от най-чистите райони и пчеларите нямаше как да обвиняват нещо, което никога не се е ползвало при тях(земеделие).

    Познавах един пчелар със 100 кошера и 40 годишен стаж, който три поредни години се оплакваше от 50%-ова смърност. Той се кълнеше, че причината е ГМО рапицата, чието начало на масово отглеждане района горе-долу се припокриваше с началото на епизоотичната картина.
    Интересното е че в близост до този същия пчелин и до днес се намират 3 други пчелина (с различен брой кошери), единия на 100 м. отстояние, другите два на около 500 м. и малко повече. Не казвам, че никой от тях не пострада поне по веднъж, НО никога в една и съща година с останалите два. Интересното беше, че в година когато в единия пчелин смъртността клони и надминава 50%, в същото време в близко разположен пчелин съществува почти 0% смъртност.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #52
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    31
    Здравейте колеги,искам да споделя с вас и за моя проблем. До сега питах разпитвах четях и така не намерих отговор. Затова пиша тук да чуя по голямо мнение.Началото на декември проверих кошерите. Имам на три места кошери.На едното място са изчезнали два като няма пчели в кошера в никаква форма. Няма разечатан или откраднат мед. Кошерите като изметени. Веднага си казах това май е синдром на празния кошер, но помислих и за акар. Но интересното ми предстояло. Отивам на другия пчелин и един кошер няма звук никъкъв. Казвам си пак ли бее...отварям го и какво да видя кошера празен. Кошера е на два корпуса 20р. корпусни преглеждам една по една няма капка мед, няма умрели пчели никъде няма разпечатки няма нищо. И си казвам ако е гладен защо не е по килииките. Та въпроса откъде идва проблема. Един и същи резултат а едните пълни с мед а другия празен. Моля за мнения,съвети и критики. До сега имам само дигане на рамене но никъкъв отговор който да е обоснован. Ако някой колега има такива проблеми да сподели за да се разнищи проблема.

  3. #53
    При мене кошера също е празен има примерно 100 умрели пчели и никакъв мед.Мисля си дали когато семейството е напуснало кошера останалите не са го ограбили.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    При мене кошера също е празен има примерно 100 умрели пчели и никакъв мед.Мисля си дали когато семейството е напуснало кошера останалите не са го ограбили.
    Аз нищо не разбирам,но щом имаш трупове по дъното и няма мед имаш нападение.А нападението не е било днес,а най-малко преди месец и половина.

  5. #55
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    31
    А при мен няма пчела нито крак от пчела, нито восъчно капаче. Какво мислите

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Говорим за много слабо зазимено семейство .
    Проблемът ти е още от лятото .
    Входовете на моите кошери са 8 мм и не ползвам мишепредпазители .
    При зазимяване им кова една летва , която има вход 10 х 7 мм .
    Така зимуват моите .

  7. #57
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от slavi_ny Виж публикацията
    ...това май е синдром на празния кошер...
    Здравейте колега.
    Извинявайте, аз не вярвам в тези *синдроми*. Обаче, не само вярвам, но и проверих на своя опит, следното - ПРОФИЛАКТИКА!!!
    1. Винаги отворени против акарни мрежести дъна.
    2. Третираме и едновременно захранваме на есен, с *дълго играещи*(да стигне чак до акация) комплексни билкови състави (като КАС-81). *От други препарати ползвал САМО мравчена киселина, но чак и от нея се отказал.
    3. По добре, да по далече от разорани полета и събирате от диво растящи (акация, липа, ливада)
    4. И ВИНАГИ (поне един) ПЪЛЕН магазин, с истински мед, имат над главата.
    5. Никакви черни/мръсни и чужди пити и пчели. А с чужди хора, на своя пчелин - само ракия. :-)
    Успех!

  8. #58
    Наблюдател
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    31
    Най доброто е максимално естестената среда разбира се но каква вина имаме че полето го експлатрат до дупка. Винаги съм държал най доброто за пчелите си но не мога да си обясня изчезването. Други колеги нямат ли такива пеоблеми. Или не им се споделя. Нали важното е да се разбере откъде идва проблема за да не се допуска за в бъдеще.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от slavi_ny Виж публикацията
    Винаги съм държал най доброто за пчелите си но не мога да си обясня изчезването. Други колеги нямат ли такива пеоблеми. Или не им се споделя. Нали важното е да се разбере откъде идва проблема за да не се допуска за в бъдеще.
    Колега, не споделят защото тук са само професионалисти и при тях такива неща не се случват. Такива, като теб, мен и още 1-2-ма / с такива проблеми /, са рядкост. Това, което съм чел за такива случаи е : акар и нозема. Това са резултати и от изследвания. Интересно, защо в цял свят се чудят за СПК а у нас веднага отсичат причината. Лично аз не съм пращал проби, защото смятам че едва ли се прави изследване, освен може би за АГ. За раздумката може да споделиш - с какво и кога третираш.

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    29.12.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Русе
    Преди 3год. и при мен се случи този проблем. Декември месец ми изчезнаха две семейства, а през Януари и Февруари загинаха още 10. Причината се оказа акар, като при някои семейства имаше над 500 умрели акара на дъното.

 

 
Страница 6 от 79 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •