Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 79 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 781
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Колега,в пролетното подхранване слагам тимол в храната или си закупувам белтъчна храна с тимол.Тимола е безвреден за пчелите,миризматта му прогонва акара в долната част на кошера дори слиза на дъното на кошера където умира.Доколкото ми е известно ефективноста му е около 45-60%.Може да третираш и с мравчена киселина но трябва да имаш изпарител за нея.Използвай също и пролетно и есенно третиране с ленти и не на последно място -строителна рамка за всеки кошер.Ти сам ще определиш кой метод ти е най-удобен не искам да налагам мнение само споделям опит.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не знам защо, по нашия край ефективноста на тимола клони към нула! Виж мравчената киселина е друга работа. От лентите при мен губя към 40 % от семействата. Строителната рамка е новото ретро. Ама това е по нашия край!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Тази есен един колега пробва Herba Strip и е смъкнал много акар, но буквално го е смъкнал. Той е с мрежести дъна и таблата под мрежата му била посипана с акар, който не е мъртъв, а като упоен. Есента при третиране с оксалова, са паднали по 9-10 акара на семейство. Ако беше с плътни дъна, този акар щеше да се качи пак. Мисля, че и с тимола е така, на мрежесто дъно ще е по-ефективен.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Разреждам тимол на кристали и им давам в сиропа. След всяка една паша, като им върна рамките от центрофуга получават по 3 литра сироп 1 захар 2 вода+ тимол.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тази година ползвах Херба Стрип.Поставих по две ленти на семейство.Направи ми впечатление мириса на пелин,който е и част от съставките.На един кошер бях оставил плътното дъно и ми беше интересно да видя ефекта.Акарите които бяха изпадали се въртяха в кръг като хамави и не закачаха пчелите които минават покрай тях.Поинтересувах се за ефекта на пелина и се оказа,че се препоръчват и пресни стръкове върху рамките(Наско Кирилов).Руснаците имат рецепта със сушен пелин(в цъфтеж и без цветчета) която бори ноземата,но косвено се отразява и на акара.Маслото от пелин е конвулсивна отрова и не се продава в магазинната мрежа.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Моите пчели ги поръсвам жеду рамките със смлян пелин. Тъкмо да имат работа да чистят и да борят акара.

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Моите пчели ги поръсвам жеду рамките със смлян пелин. Тъкмо да имат работа да чистят и да борят акара.
    По кое време на годината го правиш колега?

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Моите пчели ги поръсвам жеду рамките със смлян пелин. Тъкмо да имат работа да чистят и да борят акара.
    За тази цел може да се използва и вратига.

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    По кое време на годината го правиш колега?
    Пролетта преди поставяне на магазините.
    След главните паши, когато съм свалил магазините за центрофужене.
    След като махнах магазините в края на август.

    Общо взето винаги когато ми е удобно (няма магазини), пък и не знам дали нещо от пелина няма да се отложи в стоковия мед, за това избягвам когато има магазини.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    А наблюдавал ли си резултата по някакъв начин и как ви са та наблюденията ако имаш такива?

 

 
Страница 4 от 79 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •