Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 79 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 781
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2013
    Мнения
    7
    От 100 семейства ДБ 3 загинали от глад но 13 синдром на празния кошер-пълни с мед но пчели и трупове няма т.е.16 % загуби

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    От 52 зазимени семейства, 0 смъртност, 1 средно силно семейство си загуби майката и му прехвърлих от слабо семейство ( рояче )майка. Рояците ми останаха слабички още от есента, но с прехвърляне на пчели напролет от по- силните оживяха и започнаха да се развиват добре.

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От 500 - 6 загинали. Основната причина беше урагана, който беше натъркалял известно количество кошери.

    Интересното при мене е друго - тези над 500 кошера ги изкупувах два месеца и голяма част от тях ги транспортирах на стотици километри в студа - за ужас на всички пчелари, с които споделях. Всички казваха че кълбото ще се разпадне и разни такива други лоши пророчества. Истината обаче се оказа друга - от транспорт не ми умря НИТО ЕДНО СЕМЕЙСТВО.

    Та искам да кажа, че старите и дългогодишни пчелари понякога се лъжат в пророчествата, които правят. Така че недейте им вярва на 100%. Хубаво е сами да си правите експериментите и от време на време ще откривате, че някои дългогодишни догми всъщност са ПЪЛНА ИЗМИСЛИЦА. Всички си имате глави на раменете и е хубаво преди всичко да вярвате на тях, а не на хорските приказки. Аз съм такъв човек - ако нещо ми го кажат, но не го докажат, аз си правя собствен експеримент и досега през живота си съм откривал и много други неща, за които общественото мнение е било погрешно.

    Нещо подобно се случи и с рамките и обтелването, но това е друга тема. Там направих много интересни експерименти и получих много интересни резултати, но все още се чудя да ви казвам ли или да ви оставя да си живеете със заблудите.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    това е така, щото си зел добре зазимени и средни по сила семейства от истински пчелари....изчекай 1-2 години, да са на место и гледани като за и тогава прави констатации!!!

    ...па че пофторим, потретим и помногохилядним, че "измиране" и "празен кошер" са действия породени от човешка намеса !!!!!

    П.П. а за обтелването си мълчи....и без тва тука никой не ти помогна с нищо..ама грам даже...та що да споделяш?!?!?
    .....ние тука сме пчелари, а не търговци wink;
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от freddie46 Виж публикацията
    Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?
    Зависи колко е практиката.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от freddie46 Виж публикацията
    Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?
    Е ее колега. Ти щом за 25 години нямаш загинало семейство, явно си открил граала.Споделяй, че тука много ни мрат.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от freddie46 Виж публикацията
    Не искам да се хваля,но в моята практика не съм стигал до там да загубя кошер.Винаги съм зазимявал пчелите с достатъчно мед и чак в края на февруари съм започвал да ги подхранвам.Но за съжаление много мои познати пчелари се оплакаха в началото на годината от синдрома на празния кошер.Каква е причината и какво може да се направи за предотвратяването му?
    Колега, с какво третираш против акар?

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Колега ch.atanasov мога да споделя с вас и другите колеги това че пчелина ми е на завет и припек.Ограден е с гъсти храсти които подстригвам с храсторез и поддържам на едно ниво.По този начин при излитане и прибиране от паша пчелите спазват една и съща посока и не тормозят комшиите.Това ме накара да направя един стар пчелар от когото се учех навремето и съм му благодарен за съвета.Винаги съм зазимявал кошерите с достатъчно количество мед в зависимост от силата на семейството и нямам загинали от глад семейства.Виждал съм и на други места пчелини които са оградени, някои с ламаринени плоскости,някой с някаква изкуствена мрежа, която е много ситна и върши същата работа като моите храсти само че трябва да се сменя на определен период защото изгаря от слънцето и студа и започва да се троши.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Къде го чукаш, къде се пука?

 

 
Страница 3 от 79 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •